logo

trugen jacn

GP.GENEL BAŞKANI DAVUTOĞLU : UYGUR TÜRKLERİ ÇİN’E ASLA TESLİM EDİLMEMELİDİR !

Davutoğlu 'darbe' tartışmasına sert girdi: Ankara'ya dön

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Gelecek Partisi(GP)Genel Başkanı Sayın Ahmet Davuoğlu son günlerdeki Doğu Türkistan ilgisi ve Uygur Türkleri duyarlılığını devam ettiriyor.GP Genel Başkanı Davutoğlu Davutoğlu, Partisinin Ardahan İl Kongresinde yaptığı açış konuşmasında yire Doğu TÜrkistan ve Uygur Türkleri sonununu gündeme getirdi.

Uygur Türklerini Çin’e İade Etmek Stalin’e Vermektir

Karar gazetesi konu ile ilgili verdiği haberde Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Ardahan 1. Olağan Kongresi’nde hükümete sert sözlerle yüklendiğini ve Türkiye’nin, Uygur Türklerine yeterince sahip çıkmadığını belirterek eleştirdi. Günümüzde Türkiye’de 50 bin civarında Uygur Türkü kardeşlerimiz yaşıyor. Günümüzde ise bu Kardeşlerimizin bazılarının Tacikistan’a, oradan da dolaylı olarak Çin’e gönderilmesi için çalışma yapıldığı söyleniyor. Bu tarihe ihanettir.Uygurları Çin’e iade etmek Stalin’e vermektir. ” sözleri ile hükümeti uyardığı bildirildi.

Yurt gazetesinin bir diğer haberine göre ise,Davutoğlu şöyle konuştu ;

“BU, TARİHE İHANET DEMEKTİR”

“Basına düşen haberlerde, Türkiye’deki 50 bin Uygurlu kardeşimizin Tacikistan’a, oradan da dolaylı olarak Çin’e gönderilmesi için çalışma yapıldığı söyleniyor. Bu tarihe ihanettir. Uygur kardeşlerimiz bu topraklara Çin’in zulmünden kaçmak için gelmişlerse, onları tekrar Çin’e iade etmek, Stalin’e iade edilen Azerbaycanlı kardeşlerimiz gibi bizim yüreğimizi yakar, bu toprakları muzdarip hale getirir.” (https://www.yurtgazetesi.com.tr/politika/ahmet-davutoglu-ndan-olay-sozler-ak-parti-mhp-yi-h158779.html)

Bursa Gündem gazetesinin konu ile ilgili verdiği haber ise şöyle ;

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Doğu Türkistan ve Uygurlarla ilgili olarak gündeme gelen senaryolara değindi. Bu senaryoların Ak Parti kitlesinde de büyük rahatsızlık yarattığını vurgulayarak MHP’lilere ve Ak Partililere şöyle seslendi:

“Türkiye’deki yaklaşık 50 bin Uygur kardeşimizin, Çin’e doğrudan iadesi yada üçüncü bir ülkeye Tacikistan’a iadesi oradan Çin’e gönderilmesi konusunda çalışmalar yapıldığı bilgisi geliyor.

Arkadaşlar bu tarihe ihanettir. Bu kardeşliğe ihanet olur eğer bu Uygurlar içinden gerçekten bizim İstihbaratımızın tespit ettiği herhangi bir terör unsuru varsa Türkiye Cumhuriyeti güçlüdür muktedirdir çıkarır ve cezalandırır.

Ama eğer terör unsuru yoksa ama eğer bu insanlar bu topraklara Çinin zulmünden kaçarak gelmişlerse. Onları tekrar Çin’e iade etmek Stalin’e iade edilen Azerbaycanlı kardeşlerimiz gibi bizim yüreğimizi yakar bu toprakları muzdarip hale getiririr.

Uygur Türkü Zinnetgül Tursun ve 2 küçük Kızı Tacikistan Üzerinden Çin’e İade edilmişti

2019 yılında Türkiye’de 2. bir Boraltan faciası yaşanmıştı,Boraltan Faciası ihaneti açık ve alenen yapılmış olmasına rağmen, 2019’daki Zininetgül ihaneti Çin Faşizminin sinsi ayak oyunları ile İŞBİRLİKÇİ HAİNLER kullanılarak gerçekleştirilmişti.

Uygur Türkü Zinnetgül Tursun elinde Türkiye’de oturma izin belgesi (İkamet Belgesi) olmasına rağmen, geçtiğimiz yıl bu tarihlerde küçük 2 kız yavrusu ile böyle bir algı operasyonu ile Tacikistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunca düzenlenen Tacik pasaportu ile Çin’e iade edilmişti. 2019 yılında Uygur Türkü Zinnetgül Tursun olayı ile 2. Boraltan Faciası bir kez daha yaşanmıştı. Sayın İçişleri Bakanı bu alçakça geri gönderme rezaletinin sorumluları hakkında soruşturma açılacağını de ifade etmesine rağmen bu konuda soruşturma açılıp açılmadığı,açıldı ise,sonucunun ne olduğu hakkında her hangi bir bilgi bulunmuyor.

Share
226 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ