logo

trugen jacn

GAZETECİ ÖZGÜR ERDEM YAZDI : ” AYDINLIKÇI”LARIN DOĞU TÜRKİSTAN DÜŞMANLIĞI

Maoculuğu Türkiye’ye getiren ve 50 yıldır Çin Propaganda Bürosu gibi çalışan Aydınlıkçılar, Çin’in Doğu Türkistan’daki işgalini ve Uygur Türklerine yönelik asimilasyon ve soykırım politikalarını canla başla savunur. Küçük bir seçkiyle Aydınlıkçıların Çin yandaşlığının ve Doğu Türkistan düşmanlığının örneklerini verelim. (Yaptığımız seçki sadece son 1-2 yılda yaptıkları yayınları kapsamaktadır.)
Özgür Erdem (@tcozgurerdem) | Twitter
Özgür ERDEM
TÜRK BASIN TARİHİNDE ÖRNEĞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR YABANCI DEVLET PROPAGANDASI
40 sayfa… Tamamı renkli… Ve kalın kuşe kağıda basılmış… Bir gazete eki için çok büyük bir maliyet…
Türkiye’de pek çok Amerikancı, Sovyetçi, hatta İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazi hayranı gazete yayınlandı. Hiçbiri bu kadar pervasız, bu kadar açıktan “Beşinci Kol” faaliyeti bir yayın yapmadı.
Çin, bin yıllık yoksulluğa nokta koymuş. Bu dünyada bir ilkmiş. Hatta Birleşmiş Milletler, Çin’i bu konuda örnek gösteriyormuş. Yerel kıyafetler içinde folklor oynarken gülümseyerek kameralara poz veren Çinliler. Sovyetler’den de tanıdık olduğumuz klasik propaganda resimleri ve metinleri… Aydınlık’ın bu ekinden aktaracağımız birkaç başlık sanırız her şeyi özetleyecektir:
– Mutlak yoksulluğu sona erdiren ilk ülke
– Ütopyaydı Çin gerçekleştirdi
– BM Kalkınma Programı Temsilcisi: “Çin’in mücadelesi eşsiz bir deneyim”
– Devlet yoksullara “balık tutmayı” ögretiyor
– Parti önderliğinde gelen başarı….
Ek’te elbette Doğu Türkistan için de özel bir bölüm var. Sinciang’da (Aydınlıkçılar asla “Doğu Türkistan” demez Çincesi Sinciang’ı tercih eder) beş yılda 2 milyon yeni istihdam sağlanmış! Klasik emperyalist/sömürgeci söylem değil mi? “Zenginlik götürüyoruz, istihdam yaratıyoruz”…
Bu sömürgeci zihniyetin Çin örneğinin cümleleri şöyle: “‘Her hane halkının iş olanaklarına erişimi var, her bireyin yapacak işi var ve her ay bir gelir akışı var’ hedefine büyük ölçüde ulaşıldı. Tüm etnik grupların yaşamlarında, işlerinde ve zihniyetlerinde köklü değişiklikler meydana geldi, cepleri daha dolu, hayatları daha iyi ve daha mutlular.”
“Zihniyetlerinde köklü değişiklikler yapmak”… Tam da sömürgeci ve asimilasyoncu baskının ve beyin yıkamanın nazik bir itirafı! Ek, mazlum milletlerin o çok alışkın olduğu o sömürgeci üslupla Çin’deki azınlıkların, özellikle de Uygur Türklerinin ne kadar zengin ve mutlu olduğunu anlatıyor. Satır aralarında bunun ne kadar büyük bir “yalan” ve “çarpıtma” olduğunu görüyorsunuz. Mesela “yoksulluğun ortadan kalktığını” iddia ettikleri Sinciang’da ortalama gelirin yıllık 13 bin yuan olduğu yazılı. Yani 2 bin dolar. (Türkiye’de bu rakam 8-9 bin dolar) Anlayacağınız kendi propaganda metinlerinde yazdıkları rakamlar bile “Sinciang”ın hiç de yoksulluğu yenmediğini gösteriyor!
TOPLAMA KAMPLARI ASLINDA “KÖY ENSTİTÜSÜ”YMÜŞ!
Perinçek 2019’da Çin’e gitmiş, Urumçi’yi bir hafta boyunca gezmiş ve gözlemlerini anlatmış. Perinçek’e göre, “toplama kampları” Batı’nın uydurmasıymış, oralar aslında “eğitim merkezi”ymiş. Hatta “Çin’in Köy Enstitüsü”ymüş!
Bir 3 kişi ve yazı görseli olabilir
AYDINLIK’A GÖRE DOĞU TÜRKİSTAN’DA HER ŞEY GÜLLÜK GÜLİSTANLIK!
Aydınlık’ı okuduğunuzda Doğu Türkistan’ın Çin’in en zengin bölgesi olduğunu bile düşünebilirsiniz… Baksanıza, bütün rakamlar çok iyi. Korona döneminde bile “Sinciang” zenginleşmeye devam etmiş, %3,4 büyümüş. Hatta Covid-19 testleri bile ücretsizmiş… “Kültürel miras” da korunuyormuş. Bunu da yine “rakam” vererek savunmuşlar: 127 koruma projesi varmış…
UYGURLARA ASİMİLASYON YOK. KANIT? ŞANGHAY’DA CUMA NAMAZI KILINIYOR
Doğu Türkistan’da camilerin yıkıldığı, ibadetin yasaklandığı haberleri üzerine Aydınlık hemen savunmaya geçmiş. Şanghay’daki bir camide cuma namazı kılındığını yazmış. Dikkatinizi çekeriz… Şanghay… Yani Çin’in en doğusunda, Doğu Türkistan’dan 1.500-2.000 kilometre ötede… Anlaşılan Şanghay’a ticaret için gelen Müslümanlara cuma namazı izni veriliyor!
FAİK IŞIK NAMAZ KILDIYSA DOĞU TÜRKİSTAN’DA SORUN YOKTUR!
Bozacının şahidi şıracı… Aydınlık, Çin’deki “namaz kılma özgürlüğü”nün şahitliğini AKP’li avukat Faik Işık’a yaptırmış. Faik Işık’a göre Çin’de “şahane camiler” varmış. Çin, İslam’a düşman değilmiş…
UYGUR TÜRKLERİNE KARŞI AYDINLIK-AKP-MHP İTTİFAKI
İYİ Parti, TBMM’de “Çin’in Uygur Türklerine yönelik eylemlerinin araştırılmasını” isteyince, AKP ve MHP paniğe kapıldı ve hemen Çin’i savunmaya geçti. AKP’li vekil Atay Uslu “CIA’nın ve FETÖ’nün tuzağına düşmeyelim” derken MHP’li Lütfi Kaşıkçı da “ABD Uygur Türklerini siyasi ve emperyal amaçları için bir enstrüman olarak kullanmaya çalışıyor” dedi. Konumuz AKP ve MHP’nin neden Uygur Türklerinin yanında değil de karşısında konumlandığı değil. MHP zaten AKP ne derse onu destekliyor. AKP’nin bu tavrının nedeni de bir gün ortaya çıkar ve emin olun “tamamen duygusal” olacaktır. Bu yazımız açısından önemli olan Aydınlık’ın bu açıklamayı 8 sütuna manşetten vermiş olması… AKP’nin bu kadar açık ve net Doğu Türkistan karşıtı tavır alması Aydınlıkçılar için günün en önemli olayı tabii ki…
UYGUR KIZINI KÜRSÜYE ÇIKARTAN AKŞENER’E MANŞETTEN SALDIRILAR
Meral Akşener, 27 Ocak’taki grup toplantısında kürsüyü Uygur kızı Nursiman Abduraşid’e bıraktı. 3 yıldır ailesine ulaşamadığını, toplama kampına gönderildiklerini öğrendiğini anlatan Abduraşid, konuşmasında Uygurların Çin’de yaşadıkları baskı ve zulümlerden örnekler verdi.
Bu konuşmanın ardından Aydınlık gazetesi günlerce Akşener’e manşetten saldırdı. Akşener “milliyetçilik maskesi” takmakla, FETÖ’cülükle, hatta PKK’yla kol kola olmakla suçlandı.
Aydınlık’ın saldırılarından Abduraşid de kurtulamadı. Ablasının CIA ajanı olduğu iddia edildi.
“KIŞKIRTICI” UYGUR EYLEMCİLER VE “SÖZDE” DOĞU TÜRKİSTAN
8 Mart’ta eylem yapmak için İstanbul’dan Ankara’ya yürümek isteyen Uygur kadınları polis tarafından durduruldu. Aydınlık da bu polis müdahalesini “sevinç”le haber yaptı.
Aydınlık’a göre eylemci Uygur olunca “kışkırtıcı”ydı. 8 Mart’ı istismar etmişlerdi. Haberde binlerce yıllık atayurdumuz Doğu Türkistan’ın başına da “sözde” kelimesi eklenerek tarihi gerçekler çarpıtıldı.
UYGURLARIN İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ ÇİN ANAYASASI’NIN GARANTİSİ ALTINDAYMIŞ
Uygurlar baskı altında mı dediniz? Aydınlıkçılar hemen Çin Anayasası’ndan örneklerle Uygurların aslında ne kadar “özgür” olduğunu yazmış. Halbuki özgürlük Anayasa maddelerinde değil fiiliyatta ve uygulamadadır…
ÇİN’E “SADIK” UYGURLAR AYDINLIK’TA MANŞET
Çin, “ÇKP’nin Sinciang Tecrübeleri” başlıklı bir video konferans düzenlemiş. 80 ülkeden 200 partinin (muhtemelen Vatan Partisi gibi Çin yanlısı partilerdir) temsilcisini toplamışlar, Doğu Türkistan’da bir soykırım ya da asimilasyon olmadığını anlatmışlar.
Çinli olmayan sadece 4 konuşmacı varmış, biri de Doğu Perinçek’miş. Toplantıya AKP adına da kim katılmış tahmin edin… Ethem Sancak! Perinçek’in 80 öncesi İstanbul İl Başkanı… Yıllarca Aydınlıkçıların “kasa”sı… Şimdinin hızlı yandaş işadamlarından…
Konferansta Sinciang Özerk Yönetimi Başkanı ve Başkan Yardımcısı da konuşmuş. Bu iki ismin konuşması Aydınlık tarafından “Uygurlar Konuşuyor” sürmanşetiyle verilmiş!
Konferansta bir de sonuç bildirgesi yayınlanmış. Doğu Türkistan konusunda “içimize su serpen” bu bildirgeye göre “Çin etnik grupların dini inanç özgürlüğünü, kendi sözlü ve yazılı dillerini kullanma haklarını koruyormuş ve bölgelerin ekonomik ve sosyal gelişimini teşvik ediyormuş.”
Anlayacağınız, Aydınlık’ta bir başka Çin propagandası ve Doğu Türkistan’daki zulmün güzellemesi…
“DOĞU TÜRKİSTAN RAPORU” HAZIRLAYAN CHP’YE SALDIRI
CHP, Doğu Türkistan ile ilgili bir rapor yayınlayınca, Aydınlık’ın manşetten hedefi oldu. Aydınlık’taki haberde, Doğu Türkistan’ın özgürlüğü için mücadele edenler “Uygur bölücüsü”, Uygurların yaşadığı zulüm ise “CIA yalanı” olarak nitelendirildi.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile görüşen Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk de ağır ifadelerle hedef alındı.
ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANINA GÖRE “UYGUR” YOK “SİNCİANGLI” VAR
Emperyalist ülkelerin kendilerine yönelik soykırım ve asimilasyon iddialarını yalanlaması sık görülen bir şeydir. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de Doğu Türkistan için “soykırım iddiaları deli saçması” diye buyurmuş.
Wang’a göre 25 milyon Sincianglı (“Uygur” dememiş tabii ki!) bölgede huzur içinde yaşıyormuş ve Sinciang’daki “güvenlik ve kalkınma”yı kimse bozamazmış.
Burada bir parantez açalım. “Güvenlik ve kalkınma” İngiliz sömürgeciliğinin Dışişleri raporlarında en sık kullanılan argümanlarından biriydi. Özellikle Hindistan için “isyancılar güvenlik ve kalkınmayı durduramaz” derlerdi…
KAYNAK :    Türk Solu Dergisi
Share
181 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ