logo

trugen jacn
29 Ekim 2014

UYGUR İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU Dr. İLHAM TOHTİ İLE MİNİK MÜCAHİT KAŞGARLİ, TÜRK DÜNYASI İSMAİL GASPRALI BEY GAZETECİLİK VE ÖZGÜRLÜK ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ.

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası gazeteciler Derneği tarafından organize edilen İsmail Gaspıralı Bey Gazetecilik ve İnsan Hakları Ödülleri çerçevesinde İlham Tohti’ye Türk Dünyası Gazetecilik Özgürlük Ödülü verileceği açıklandı.

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, ‘İsmail Gaspıralı Bey Gazetecilik ve İnsan Hakları Ödülleri’ çerçevesinde Çin’de tutuklu bulunan İlham Tohti’ye Türk Dünyası Gazetecilik Özgürlük Ödülü verileceğini söyledi.
2014 yılınınUNESCO tarafından İsmail Gaspıralı yılı ilan edilmesi nedeniyle 1 Kasım 2014 günü Bartın’da düzenlenecek ödül programında İlham Tohti’nin ödülünün açıklanacağı ama tutuklu olması nedeniyle kendisine takdim edilemeyeceği açıklandı.
Çin’de insan hakları savunucusu Uygur Gazeteci Akademisyen İlham Tohti’ye ömür boyu hapis cezası verildi. Türk Dili Konuşan Ülkeler Medya Formu Dönem Başkanı Prof. Dr. Ata Atun’un başkanlığını yaptığı jüri, Türk Dünyası Gazetecilik Özgürlük Ödülüne İlham Tohti’yi layık gördü.
Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan, törende Uygurlar için bir sürpriz daha olacağını, Türkiye’de yaşayan ve daha 7 yaşında olmasına rağmen onlarca ulusal ve yerel televizyonlarda ayrıca Türk Dünyası etkinliklerinde seslendirdiği şiirlerle Doğu Türkistan’ın ve Uygurların tanınmasına büyük katkı sağlayan minik Mücahit Kaşgarlı’ye de İsmail Gaspıralı Ödülü verileceğini söyledi.
Yavuzaslan yaptığı açıklamada’’Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr.Derviş Eroğlu ödülünü 1 Kasım 2014 tarihinde Bartın’da alacak. Ödül programına Eroğlu’nun yanı sıra Kırım Türklerinin efsanevi Lideri Musfata Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ve Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva , Irak Türkmen Cephesi Lideri ve Kerkük Milletvekili Erşat Salili,Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa katılacak.Çubarove ,Paşayeva, Salihi ve Mustafa törende İnsan Hakları ödülleri alacaklar’’dedi.
Bartın’da 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan İsmail Bey Gaspıralı Çalıştayı’nın ev sahipliğini Bartın Üniversitesi yapacak. Çalıştay’ın ardından 1 Kasım 2014 tarihinde ödül töreni gerçekleştirilecek.

 

Kaynak : trt.net.tr (Haberler)

Etiketler: » » » »
Share
1429 Kez Görüntülendi.