logo

trugen jacn
30 November 2019

FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI : ÇİN,UYGURLARIN KEYFİ GÖZALTINA ALINMASINA SON VERMELİDİR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Fransa İnsan Hakları İzleme Örgütü (HWR)’nün tepkisi üzerine Çin’e Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında Uygurlara yönelik keyfi gözaltılara son vermesi çağrısında bulundu.

Fransa Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda konuşan Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, Çinli yetkilileri kamplardaki ‘kitlesel ve keyfi gözaltılara’ son vermeye davet etti. Le Drian ayrıca Çin’den toplama kamplarını kapatıp Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet ve uzmanları oradaki durumun tespiti için ülkeye davet etmesini istedi.

PEKİN’DEN LE DRİAN’IN ÇAĞRISINA TEPKİ GECİKMEDİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Sincan konusunun ‘tamamıyla bir iç mesele’ olduğunun altını çizerek “Hangi güç olursa olsun yapacağı her tür müdahaleye kesinlikle karşıyız” dedi.

MACRON, ÇİN ZİYARETİNDE SESSİZDİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron kasım ayının ilk haftasında Çin’e resmi ziyarette bulunmuş, tüm çağrılara rağmen Sincan Müslümanlarının keyfi şekilde gözaltında tutulmasına sessiz kalmıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HWR) bu duruma tepki göstererek “Fransız Cumhurbaşkanı Çin ziyaretinde yaygın suistimallere karşı sessiz” başlıklı bir makale kaleme alarak Macron’un Uygurların kitlesel olarak gözaltında tutulmalarına karşı kamuoyu önünde bir açıklama yapmamasını eleştirmişti.

KÜLTÜREL SOYKIRIMIN KANITI KAMPLARA YÖNELİK SIZAN BELGELER

Çin’de Müslüman Uygur Türklerinin tutulduğu toplama kamplarının nasıl ve ne amaçla kullanıldığını gösteren gizli belgeler ortaya çıkmıştı. 2017 yılına ait sızan belgelerde asıl amacın ‘ideolojik dönüşüm’ olduğu belirtilirken, firarlara karşı dikkatli olunması için vurgu yapılıyordu.

KAYNAK :https://qha.com.tr/haberler/hwr-nin-tepkisi-etkili-oldu-fransa-dan-cin-e-uygur-tepkisi/123312/?f

Etiketler:
Share
485 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ