logo

trugen jacn

EY KARDEŞ : GÖLGE ETME BAŞKA İHSAN İSTEMEM SENDEN !

Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri konusunun dünya kamuoyunda gündeme gelmesi üzerine sayıca az da olsa Türkiye’den bazı çatlak sesler duyulmaktadır.

“Kardeş gölge etme başka ihsan istemem”

Dr.Ferhat  Kurban TANRIDAĞLI

Efendiler: Doğu Türkistan konusu bugün aniden ortaya çıkmış bir konu değildir, 1884 yılında Doğu Türkistan Çin- Manço istilasına uğradığından beri devam edegelen bir davadır,Doğu Türkistan davası Milli hak- hukuk ve Özgürlük Mücadelesidir. (Ansiklopedik bilgileri tekrar etmeyeceğim).
Son zamanlarda dünya kamuouyunda daha çok gündeme gelmesinin sebebi ise Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırım uygulamarının artık “İnsanlığa karşı suç” tanımı kapsamına girdiği içindir.

Dolayısıyla ABD ve bazı Avrupa ülklerinin Doğu Türkistan konusunu insan hakları açısından gündeme getirmelerine değişik anlamlar yüklemenin gereği yoktur.

Çünkü Doğu Türkistan konusu ve Uygur Türkleri gerçeği CİA nin veya her hangi bir istihbarat örgütünün üreteceği komplo teorilerine ve felaket senaryolarına ihtiyaç bırakmamaktadır !!!
Çünkü Çin devleti Doğu Türkistan davasına, Türk Dünyasına öyle bir tuzak kurdu ki, bütün komplo teorileri solda sıfır kaldı.

Evet, Doğu Türkistan davası üzerinde ve Uygur Türkleri üzerinde çok karanlık ve kirli bir proje yürütülüyor, o da Çin devletinin Doğu Türkistan davasını karalama, gerçek ciddiyetini gölgede bırakma, böylece Doğu Türkistan’daki Uygur- Türk soykırımına dünyayı özellikle Türk Dünyasını alet etme projesidir.

Suriye’de peydahlanan aldatılmış Uygurlar tamamen Çin’in bizzat tezgahlayıp uyguladığı projedir.
(“Doğu Türkistan davası Milli hak- hukuk ve Özgürlük Mücadelesidir” başlıklı yazımda bir kısım Uygurların Suriye’ye nasıl geldikleri, bununla Çin’in elde etmek istediği ve ettiği sonuçları delillerle anlatmıştım.DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI MİLLİ HAK HUKUK VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİDİR .Çin devletinin çarpıtmaya çalıştığı gibi “Aşırı dinci terör harekati” değildir.

http://cdn.haberajanda.com.tr/contents/files/dergiler/sayi130/index.html

Bugün dünya kamuoyu insanlık namına Doğu Türkistan ile ilgileniyorsa, Uygurların yok edilmesine daha fazla sessiz kalamıyorsa sebebi şudur:

Uygurların yerleştikleri havza için ünlü tarihçi Lewis Henry Morgen “Dünya medeniyetinin anahtarı Tarım havzasında gömülüdür. Bu anahtar bulunduğu zaman dünyanın sırrı ortaya çıkacaktır” demektedir.
Macar Antropolog J. F. Blumenbach ise, Macarların ana yurdu ve kökleri üzerinde araştırma yapan öğrencisi Körösi Sandar Csoma (1784-1842)ya çalışması için “Türkçe Konuşan Asya Uygurları ve Macarların onlarla olan muhtemel akrabalığı” konusunu önermiştir.
Yani İnsanlık Doğu Türkistan gerçeğine kayıtsız kalamıyorsa, Uygur Türklerinin yok edilmesine daha fazla sessiz kalamıyorsa onun nedeni Uygur Türklerinin insanlık medeniyetine en fazla katkı sağlayan kadim bir halk olduğu içindir.

Çin’in amacı ise Doğu Türkistan’da uygulamakta olduğu soykırımı örtbas etmek için Uygurlar’ı dış ülkelerde de yalnız bırakmaktır.
Bazı kafası karışan arkadaşların tutumlarının da bu amaca hizmet etmekte olduğunu görmek ayrıca acı vermektedir.

Ayrıca şu konuyu karıştırmayalım: kimse veya Uygur Türkleri Türkiye’yi Çin’e karşı savaş açsın demiyor. Sadece en azından insan hakları çerçevesinden bakarak da olsa Uygur Türklerinin maruz kaldığı soykırıma itiraz edilmesini bekliyorlardır.

Diklenmeden dik durmak vardı ya hani?

Gün gelip te insanın kendi kardeşine”Gölge etme başka ihsan istemem”demek zorunda kalması ne kadar da acı bir duyguymuş meğer.

Kaynak :  http://habernida.com/kardes-golge-etme-baska-ihsan-istemem/? 

Etiketler: » » » » » »
Share
591 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ