logo

trugen jacn

ESKİŞEHİR TÜRK OCAĞI’NDA ” ATEŞ ÇEMBERİNDE DOĞU TÜRKİSTAN”KONFERANSI (VİDEO)

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, yazı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Eskişehir Türk Ocağı 25 Mayıs 2020 tarihinde Ocak Merkezi’nde “Ateş Çemberinde : Doğu Türkistan “ konulu konferans düzenlendi. Çinvirüsü Covid-19 salgını nedeniyle youtube üzerinden yapılan Videokonferansın maderatörlüğünü Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof.Dr.Nedim Ünal Hocamız yaptı. Konferans canlı yayın konuğu merkezi Almanya’nın Münih kentinde bulunan muhaceretteki Doğu Türkistan Milli Hareketinin en yetkili ve üst organı Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa idi,

Program, Vedeo Konferansı yöneten Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof.Dr.Sayın Nedim Ünal’ın açımış konuşması,Türk Ocaklarının Türk dünyasına yönelik çalışmaları hakkında bilgi verdi.Doğu Türkistan’ın yakın tarihi ve Çinli işgalcıların Türklere yönelik baskı,zulüm ve soykırım cinayetleri hakkında bilgi verdikten sonra Konferansı konuğu DUK Başkanı Dolkun İsa’nın özgeçmişi ile Dünya Uygur Kurultaynın çalışmalarından özetler sundu.Ayrıca Doğu Türkistan davasının Türkiye’de temellerini atan Merhum Liderlerimiz Mehmet Emin Buğra,İska Yusuf Alptekin’i rahmetle andı.DUK’un bir önceki Başkanı Rabia Kadir Hanıma da teşekkür etti.Bu arada Doğu Türkistan Milli hareketinin klometre taşlarından Merhum E.General Mehmet Rıza Bekin Paşayı de şükranla andı.

This image has an empty alt attribute; its file name is safe_image.php

Daha sonra DUK Başkanı Dolkun İsa’ya söz verdi.

Dolkun İsa sözlerine Türk İslam aleminin Ramazan Byramını kendisi,Dünya Uygur Kurultayı adına kutladı ve Doğu Türkistan’da varlık mücadelesi vermekte olan Kardeşlerimizin dua ve selamlarını ilettiğini bildirdi. Ayrıca Türkiye Devletimizin onbenlarce Doğu Türkistanlı sığınmacıya kucak açtığını Türk Milletinin bu mazlum ve mağdurlara yüreklerini ve kucaklarını açtığını,aşını ve ekmeğini paylaştığını,devletimizin ise mevcut imkanaları ile bu kardeşlerimizi himaye ettiği için minnet ve şükranlarını arz ettiğini bildirdi. Ayrıca Türk Ocakları Genel Başkanı Sayın Prof.Dr.Mehmet Öz’e ve tüm Türk Ocaklılara teşekkür ederek ; ” Ben Ankara’da Yüksek Lisans eğitimi görürken,Türk Ocaklarının müdavimi idim.Türk Ocaklarından feyiz alarak kendimi yetiştirmeye çalıştım. ifadelerini kullandı.

Daha sonra Doğu Türkistan’daki mevcut durumu özetledi ve Dünya Uygur Kurultayının çalışmaları hakkında bilgi sundu.

ABD. ve AB.ülkeleri ile BM.İnsan Hakları Yüksek Konseyi nezdindeki çalışmaları hakakında bilgi vererek ” Türkiye Dışişleri Bakanımız geçtiğimiz yıl Cenevrde’de yapılan BM.İnsan Hakları Konseyi toplantısında yaptığı konuşmasında Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini dile getirdi.Çin’in Toplama Kamplarını kapatmasını ve tutukluların serbest bırakılmasını talep etti.Bu açıklaması bizi sor derece sevindirmiştir.” dedi.

Daha sonra sorulara cevaplandırdı.

Yoğun ilgi gösterilen program bir saat olarak belirlenmesine rağmen bir saat daha uzatıldı ve 2 saat sürdü.

Daha sonra sorulara cevaplandırdı. Yoğun ilgi gösterilen program bir saat olarak belirlenmesine rağmen 2 saat kadar devam etti. Program Türk Ocağı Başkanı Prof.Dr.Nedim Ünal’ın teşekkür ve kapanış konşması ile sona erdi.

DÜNYA UYGUR KURULTAYI BAŞKANI DOLKUN İSA’NIN KONUŞMASINDAN ÖNEMLİ BAŞLIKLAR
✅2017’den bu tarafa yüz tanıma özelliği olan 400 bin kamera yerleştirildi
✅3-5 bin cami yıkıldı
✅Kaşgar’ın 2-3 binlik tarihi binaları yıkılıyor, kimliği değiştiriliyor
✅Camiye girmek için yöneticilerden müsaade kartı alacaksınız
✅160 Tibet’linin yakılmasından da sorumlu ÇİN ÇUVENGGOU’yu Gönderdiler bütün bunları o yapıyor
✅78 yaşındaki benim annemi de güya “ eğitim kampı” olan nazi kamplarına almışlar, vefatından 3 ay sonra haberdar oldum!

✅ https://www.youtube.com/watch?v=mOTBF-_UzCI

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
796 Kez Görüntülendi.