logo

trugen jacn
01 Nisan 2014

ESKİ ARŞİVCİ’DEN ŞOK İTİRAF : ÇİN, UYGUR MAHKUMLARIN GÖZLERİNİ OYMUŞ

 

Hamit Göktürk

Hamit Göktürk

Hamit Göktürk

Çocukluğumuz ve gençliğimizde Anne-Babamızdan ve aile  büyüklerimizden ve sohbetinde bulunduğumuz  Aksakallarımızdan   Doğu Türkistan’ı işgal eden Çinlilerin ,Müslüman halka büyük  işkence ve zulümler yaptığını,insanların el ve ayaklarını  kırarak, parçalayarak  sakat bıraktıklarını,Müslüman Türkleri  itiraf ettirmek ve ölüm fermanlarını imzalamaları için ayak ve  ellerinden tavana astıklarını,burunlarına acı biber koyduklarını,kadınlara donlarının içine sokak kedisi koyarak onları sopa ile döverek mahrem yerlerini tırmalattırarak işkence ettiklerini ,bu işkencelere maruz kalanlardan bazılarının aklını kaçırdıklarını,bazıların diri diri gömülerek öldürüldüklerini,kulak ve burunlarının kesildiklerini ve gözlerinin çıkarılarak kör edildiklerini   duyar ve dehşete kapılırdık.  Bu anlatılanlara bir az de şüphe ile  bakardık. Çünkü,insan oğlunun bu kadar acımasız, onursuz ve vahşi hayvanlardan daha  vahşi   olabileceğini tahmin edemezdik.

Ancak,geçtiğimiz günlerde Eski Arşiv Görevlisi Gülnur Hanımın anlattıkları, bütün bu duyduklarımızın hayal olmadığını ve  bize anlatılanların de şüpheye yer bırakmayacak kadar açık, net ve doğru olduğunu gösterdi.

Washington merkezli Hür Asya Radyosu Haber Sitesinde  yer alan bir habere göre   ; Çin Komünist Partisi’ne direkt bağlı olan  Parti ve Emniyet arşivlerinin  bulunduğu özel  bölümde çalışan Uygur  Gülnur Hanım Arşiv’de saklanan  gizli  belge ve resimleri  incelerken, bazı resimlere bakamadığını  ve dehşet içinde kaldığını açıklamıştır. Bugünkü  işgal yönetimden önce Doğu Türkistan’a hükümran olan ve şimdiki Çinli işgalcılerin  Ataları ve Ağabeyleri  Komindang(Mareşel Cang Key Şek devrindeki)rejime bağlı Polislerin de işkence ve  devlet teröründe  şimdiki  evlatlarından hiç de aşağı kalmadığını ,  eski Çin rejimin  işkenceci  Çinli Polisilerin Uygur siyasi mahkumların gözlerini işkence ile oyduklarına ait resimleri arşivde bizzat gördüğünü  açıklamıştır.

Eski Arşiv Görevlisi, bunların yanında Doğu Türkistan Cumhuriyeti (Üç Vilayet) Hükümetine ve onun Milli Ordusuna ait belgeleri de incelediğini söylemiştir. Milli Ordu Başkomutanlık Karargahının yayınladığı bir emirnamede İşgalci Çin Ordusuna   mensup  Çinli esirlere insani muamele edilmesi emrediliyor. Gulnur Hanım, işgalcı Çin Yönetiminin vahşi ve insanlık dışı uygulamalarına ait belgeler   ile  Doğu Türkistan Cumhuriyeti Hükümetinin yazışmaları arasındaki bariz farkın,kendisinin iç ve duygu dünyasında  şok etkisi yarattığını  de ifade etmiştir.

       Yasal olarak,eski arşiv belgelerinin 50 yıl sonra açıklanması gerekirken, Doğu Türkistan Cumhuriyeti Hükümeti ve Onun Milli Ordusuna ait arşiv belgelerinin açıklanmaması ve hala gizlenmesinin Çin yönetiminin kendi çıkardığı yasaları kendilerinin çiğnemesi anlamına gelmekte.

Etiketler:

Share
1449 Kez Görüntülendi.