logo

trugen jacn

DÜNYA UYGUR KURULTAYI : ÇİN’İN YARKENT KALİAMI UYGUR SOYKIRIMININ TİPİK BİR ÖRNEĞİ

Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı,İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’in kadim başkenti ve Türk kültürünün önemli merkezlerinden Yarkent’in İlişku Kasabasında 8 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleştirdiği etnik soykırımın 6.yıl dönümü dolayısıyle bir mesaj yayınladı.Mesajda Çin İşgal Ordusunun Yarkent/İlişku’da 3-5 bin arasında masum sivil halkı soykırım amacı ile katlettiğini belirterek “Çin’in Yarkent/İlişku’da yaptığı katliam,etnik Uygur soykırımının tipik bir örneğidir.” ifadesini kullandı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Doğu Türkistanlılar ve Aziz Türk Milleti;

Çinli işgalcıların 6.yıl önce bugün,Yarkent/İlişku’da insani değerleri hiçe sayarak masum sivil halka karşı yaptığı acımasız ve vahşi soykırım cinayetlerini şiddetle ve nefretle kınıyor,bu katliamda hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizi rahmet ile anıyoruz.Ayrıca,son yıllarda İşgalcıların Müslüman Türk ırkını yok etme uygulamalarına karşı mücadele ederlerken ve Milletimizin özgürlüğü ve aziz vatanımızın bağımsızlığı yolunda canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi minnet ve şükran ile bir keze daha anıyor,aziz ruhlarına dualarımızı yolluyoruz.

Ayrıca,ÇKP’li işgalcıların zindanlarında,Toplama kamplarında.Köle/İşçi olarak Çin’in iç Kesimlerinde tutulan Çin’in çeşitli baskı,zulüm ve işkenceleri altında yaşamak zorunda kalan Aziz Vatandaşlarımıza Allah’dan sabır,metanet ve dayanma gücü lütfetmesini niyaz ediyor, kendilerine en derin minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Bilindiği üzere Çinli işgalcılar 2014 yılının bir Ramazan akşamında Yerkent’in İlişku kasabasında bir evde toplanarak ibadet eden Uygur kadın ve çocuklarını yasadışı ibadet ettiklerini ileri sürerek tutuklamış ve kent Polis Merkezi Nezarethanezine hapsetmişti. Bunun üzerine Tervahi namazından dönen tutuklu kadın ve çocukların aileleri Polis Merkezi’ne müracaat ederek ailelerinin serbest bırakılmasını yasal ve barışçıl yollarla ve sözlü olarak talep etmişlerdi.Bunun üzerine Merkezin Çinli Amiri tutuklu Kadınlardan berini yakınlarının gözü önünde döverek hırpalamış ve topluluğun önüne atmıştı.Bunun üzerine halk gösteriler yapmış ve olayı protesto etmişlerdi. unun üzerine Çin işgal yönetimine bağlı İşgalci Polis ve Askerler sivil ve masum halka ateş açmış ve onlarca kişiyi katletmişti. Daha sonra ise,merkezi Çin’den getirdikleri özel ÇKP Birlikleri ile ağır silahlar,uçak ve hava araçlarını kullanarak İlişku ve civarındaki yerleşim bölgelerinde yaşayan halka karşı topyekün katliam harekatine girişmişlerdir. Bağımız kaynakların raporlarına göre Çin işgal yönetimi bu toplu kıyımda bebek,çocuk yaşlı ve kadınlardan oluşan 3-5 bin arasında sivil halkı katletmiştir. İlişku kentine bağlı bir çok köyler ve yerleşim yerleri Çin işgal güçlerince özellikle bombalanarak tahrip ve haritadan silinmiştir.

Katliam sonrası ise.toplu tutuklamalar başlamış,olaylarla hiç bir ilgisi olmayan ve olaydan habersiz binlerce köylü halk gözaltına alınarak hapsedilmiştir.Doğu Türkistan genelinde nüfus yoğunluğuna göre ilk sıralarda yer alan ve resmi rakamlara göre en az bir milyon Uygur Türkünün yaşadığı ve Uygur Türklerinin son uzun ömürlü devleti Saidiye hanlığına başkentlık yapmış bu kadim kent bombalanmış, yakılarak yıkılmış ve tarihi kimliği yok edilmeye çalışılmıştır. Çinli işgal güçlerinin etnik kin ve nefret içerikli katliamları zulüm ve iskencelerinden inleyen Uygur Türklerinin ahu feryadı tüm Doğu Türkistan’ı kaplamıştır.

Çin işgal yönetiminin Yarkent/İlişku katliamı yakın zaman Doğu TÜrkistan mücadele tarihinde, 05 Nisan 1990 Kaşgar/Barın, 05 Şubat 1997 Gulca ve 05 Temmuz 2009 Urumçi katiamından sonraki en büyük soykırımlardan biri olarak tarihe geçmiştir.Çin’in bu etnik soykırım cinayetleri Doğu Türkistan halkı ile insani değerleri önceleyen ve insan haklarına saygılı uluslar arası toplumun benliğinde derin izler bırakmıştır.

Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan’da meydana gelen her olayda olduğu gibi Yarkent/İlişku katliamını da dünyadan gizlemeye çalışmış ise bunu asla başaramamıştır.Bağımsız kaynaklar ve bölgeden dışarıya sızdırılan katliama ait bilgiler ve kanıtlar bu katliamın dünyanın gündemine gelmesini sağlamıştır. Yarkent/İlişku katliamını Çin’in sansür duvarını aşarak dış dünyaya iletmeyi başaran kendisi de Yarkentlı olan Ebubekir Rahim’in bildirdiğine göre İlişku’nun 15-16 ve 17.kentlerindeki toplu katliamlarda 3-5 bin arasında masum sivil halk katledilmiş ve bu kentler de tamamen tahrip edilerek haritadan silinmiştir.

Yarkent İlişku halkı İşgalcıların haksuz ve hukuksuz baskı ve zulmünü sözlü olarak ifade ettiği ve haklarını aradıkları için katliama tabi tutulmuştur.

28 Temmuz 2014 Yarkent İlişku katliamı Çin işgal güçlerinin bu toprakların asil sahibi Uygurları bu topraklardan ebediyen yok ederek izlerini silmek için işlediği acımasız ve vahşi cinayetlerine tipik bir örnek olarak tarihe geçmiştir.

Yarkent/İlişku’da Hayatlarını Kaybeden Aziz Şehitlerimiz ;

Sizin aziz kanlarınız ile suladığınız bu mübarek topraklar Doğu Türkistan’in ebedi olarak biz Müslüman Uygurların toprağı olduğunun bir kanıtıdır.Sizlerin şehadetiniz ve bu kutsal davadaki yolunuz bizim için ebedi bir ışık olarak geleceğimizi aydınlatmaya devam edecektir.

Sizin mübarek kanlarınızın ve aziz canlarınızın intikamı mutlaka alınacak ve bedeli işgalci zaliimlere kesinlikle ödettirilecektir.

Sizlerin bu kahramanca ve sarsılmaz mücadeleniz sonucunda dünya ve uluslar arası toplum ÇKP Faşizminin ne kadar vahşi.acımasız olduğunu ve insanlık değerlerine tamamen ters aşağılık bir sistem olduğunun farkına varmaya başlamıştır.

Dünya ÇKP Faşizminin tehdit ve tehlikelerinin farkına geç de olsa varmış bulunmaktadır.Batı dünyası Çin Komünist Yönetimine karşı her gün yeni yaptırımlar,yasaklar ve cezaları bir bir uygulamaya koymaktadır.

Sizlere zülmeden,şehit eden ÇKP’lı Caniler bir bir hesaba çekilecek ve hakkettikleri cezalara mutlaka çarptırılacaklardır.

Aziz Şehitlerimiz,Kahraman Gazilerimiz ;

Sizler bizim onurumuzsunuz. Sizleri asla unutmayacağız. Sizleri Unutmak ihanettir.

Aziz Şehitlerimize rahmet ve mağfiret, Çin zindanlarında çile dolduran kahraman gazilerimeze dayanma gücü.sağlık ve esenlikler dileriz. Allah Biz Bilen

Dolkun İSA

Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkanı

Share
273 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ