logo

trugen jacn

DÜNYA UYGUR KURULTAYI BAŞKANI İSA’NİN ABD’DEKİ ZİYARET, TEMAS VE ÇALIŞMALARI ( 1 )

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Muhacerette yürütülmekte olan Doğu Türkistan Milli Hareketinin en üst şemsiye organı olan Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkanı Dolkun İsa’nın hafta başında başlayan ABD. ziyaretinde bir dizi temas,ziyaret ve çalışmalarını başarı ile sürdürüyor. DUK,Başkanı İsa,DUK İcra Komitesi Başkanı Ömer Kanat ile Amerika Uygur Derneği başkanı ve DUK İcra Komitesi Çin İşleri Komitesi   Müdürü  Dr.İlşat Hasan ile ABD. Uygur Derneği Eski Başkanı Dr.Nuri Türkel ve diğer Doğu Türkistanlı STK.yetkilileri ve aktivistler ile birlikte bir çok önemli ziyaretler,temaslar ve çalışmalarda bulunduğu açıklandı.
DUK Genel Başkanı İsa’nin ABD’deki temas,görüşme ve çalışma ziyaretleri ile ilgili olarak Özgür Asya radyosu başta,Dünya Uyggur Kurultayı Kurumsal internet ve facebook sayfaları ile kendi özel paylaşımlarında yer alan bilgilere göre yapılan bu çalışmalar şunlardır :

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Ulusal Basın Kulübünde Basın Toplantısı
DUK Başkanı  Dolkun İsa için,  07 Mart 2018 günü başkent Washington’daki Ulusal Basın Kulübü (National Press Clup’)‘ta bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısı bir çok  yerel,uluslar arası medeya kuruluşları ile Washington ve New York’ta yaşayan kalabalık bir Doğu Türkistanlı gurup  tarafından de ilgi ile izlendi. ABD’nın prestijli ve çok önemli  Basın merkezlerinden olan Ulusal basın  Kulübü’nde  yapılan bu etkinlik, Uygurların  bu yıl içinde yaptıkları ilk faaliyet olarak biliniyor. 07 Mart 2018 Çarşamba günü 12,30’da başlayan basın toplantısı  Uygur-ABD.  Derneği sabık Başkanı ve Uygur İnsan hakları ve hukuk aktivisti Dr. Av. Nuri Türkel’in açış konuşması ile başladı. Dr.Türkel Doğu Türkistan’daki temel insan hakları ve hukuk  ihlallerinin gün geçtikçe artmakta olduğunu belirtti ve Çin yönetiminin geçtiğimiz yıl yürürlüğe koyduğu “Terörizme Karşı Koyma – Radikalizmi Önleme “ yasası ile Uygurları en şiddetli, acımasız ve sert şekilde bastırılmakta olduğunu   örnekler vererek anlattı ve daha sonra DUK Genel Başkanı Dolkun İsa’ye konuşması için kürsü’ye davet etti.

维吾尔族活动人士多里坤·艾沙在华盛顿国家记者俱乐部举行发布会。(美国之音萧雨拍摄)

DUK Başkanı İsa : Çin’in İnterpol  Listesi  Bana Büyük Acılar ve Sıkıntılar vermiştir.
DUK Genel Başkanı İsa,geçtiğimiz yılın Kasım ayında yapılan DUK.6.genel Kurulu’nda DUK. Genel Başkan seçilmesinden sonra Washington’da yaptığı ilk basın toplantısını olduğunu hatırlattı ve kendisi için Ulusal Basın Kulübü’nde böyle bir toplantı düzenleyen kişi ve kuruluşlara teşekkür ederek konuşmasına başladı. Çin’in hiçbir doğru bilgi ve kanıta dayanmayan sahte belgelerle kendisi hakkında kırmızı bülten çıkararak bunu İnterpol aracılığı ile arananlar Listesine koydurduğunu belirterek  şunları söyledi; ” Gerçek,21 yıl gibi uzun bir süreçten sonra de olsa tecilli ettiğinden dolayı son derece mutluyum.Bu  Kırmızı bülten nedeniyle yıllarca büyük acılar  ve sıkıntılar yaşadım:Doğu Türkistan meselesinin gündeme getirilmesi için gittiğim bir çok ülke’de  göz altına alındım sorguya çekildim . Hatta bir aralık tutuklanarak Çin’e iade edilmem  tehlikesi ile de karşı karşıya kaldım. Hakkımdaki bu aslı astarı olmayan ve Çin’in tamamen asılsız iftira ve töhmetlerinden oluşan bu yanlışın düzeltilmesi ve İnterpol’un kırmızı Listesinden adımın çıkarılması için bana vekaleten yıllarca büyük çabalar harcayan İngiltere merkezi  Adil Yargı   Avukatlık Bürosu’na  ve bu hukuk Bürosunun değerli Başkanı ve Avukatlarına ve bana bu konuda yardımcı olan her kişi kurum ve kuruluşa çok teşekkür ediyorum.”dedi.
Daha sonra kişilerin ve kuruluşları temsilen gelenlerin ve medya mensuplarının kendisi ve Doğu Türkistan’daki fiili durum hakkındaki sorularını cevapladı.

HRW.Çin işleri Direktörü Sophie Richardson resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uluslar arası İnsan hakları Örgütü(HRW) : İsa’nın İnterpol’un Kırmızı Listesinden Adının Çıkarılması Sadece Uygurların değil, Diğer Haksızlığa uğrayanlar ile Hukukun Zaferidir

Daha sonra basın toplantısında konuşan Uluslar arası İnsan hakları Örgütü(HRW) Çin İşleri Direktörü Sofie Richardson DUK Genel Başkanı Dolkun İsa’nın İnterpol’un kırmızı Listesinden çıkarılmasını şöyle değerlendirdi ; “ Dolkun İsa’nın Ülkemize gelmesini memnuniyet ile karşılıyor ve kendisine  ve hoş geldiniz diyoruz. Kendisi uzun yıllar Çin’in hiçbir güvenilir ve doğru bilgi ve kanıtlara dayanmayan sahte delilleri yüzünden İnterpol’un Kırmızı Listesine alınarak yıllarca haksız yere suçlandı  ve büyük sıkıntılar yaşadı. Buna yakinen şahidim. Ama,ısrarlı ve azimli savunma ve çalışmalar sonucunda bu listeden ismi silindi.Kendisine geçmiş olsun dileklerimi sunuyor ve  tebrik ediyorum. Biz Uluslar arası İnsan hakları İzleme Örgütü olarak Çin’in Uygurlara karşı uyguladığı baskı,zulüm ve insan hakları ihlallerini belgelere dayandırarak raporladık ve ilgili hükümetler ve uluslar arası insan hakları ve hukuk Kuruluşlarına ilettik.Bundan sonra da bu konuda çalışmalar devam edecek.” şeklinde konuştu.خەلقئارا ساقچى تەشكىلاتىنىڭ دولقۇن ئەيسا ھەققىدىكى قىزىل رەڭلىك تۇتۇش بۇيرۇقىنى ئەمەلدىن قالدۇرغانلىقى مۇناسىۋىتى بىلەن چاقىرىلغان مۇخبىرلارنى كۈتۈۋېلىش يىغىنىدا «ئادىل سوت» ئادۋوكاتلار جەمئىيىتىنىڭ خادىمى رېبېككە خانىم سۆز قىلماقتا. 2018-يىلى 7-مارت، ۋاشىنگتون.

Adıl Yargı Hukuk Bürosu Av.Rebecca : Kırmızı Bülten Hak ve Hukuk İhlallerine Alet Edilmemeli
Daha sonra söz alan İngiltere merkezli Adıl Yargı Hukuk Bürosu’nda görevli Av.Rebecca Hanım şöyle konuştu ; “Dolkun İsa’nın İnterpol ‘un kırmızı Listesinden çıkarılması ile ilgi davayı 2013 yılında açtık. Bu süreçte çok büyük zorluklar ve sıkıntılar yaşadık.  İnterpol ve iddia sahibi Çin yönetimi ile göğüş göğüse mücadele ettik. Büyük çabalar sonucu gerçekler ve hukuk üstün geldi. Uluslar arası anlaşmalar ve bundan doğan küresel hukuk kurallarına göre “İnterpol’un “Kıırımızı Listesi” insan hakları ihlallerine alet edilmemeli idi. Ama,buz bu davayı kazanmakla bunu bütün dünya’ya bir kez daha hatırlattık. Dolkun İsa’yı tebrik ediyor ve bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyoruz.”dedi.Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar

Demokrasi’yi Gelişterme Vakfı Sabık Direktör  Yrd.Luisa : Dolkun İsa’yı Kutluyorum
Washington’daki Ulusal basın Kulübün’deki bu toplantının düzenleyicilerinden biri olan bu Vakfın sabık Direktör  Yardımcısı Luisa söz aldı ve şunları ifade etti ; “ Çin yönetimi  kendisinin Doğu Türkistan’daki baskı   ile insan hakları ihlallerini açıklayan  ve bu ihlallere tepki  gösteren Uygur insan hakları aktivistlerini ve Uygur STK:Kuruluşlarınıın yetkilerini her vesile ile “Terörist “ olarak  suçlamaktadır. DUK Başkanı Dolkun İsa da 21 yıldır Çin’in yersiz ve hukuksuz suçlaması ile Kırmızı Listede adının yer almasından dolayı büyük sıkıntılar yaşadı. Ama,büyük uğraşılar sonucu hak ve hukuk tecelli  etti. Kendisini tebrik ediyorum “ dedi.

DUK İcra Kurulu Başkanı Kanat : “ Hak Eğilir ama Asla Kırılmaz “
DUK Genel Başkanı Dolkun İsa’nın İnterpol kırmızı listesinden çıkarılımasını değerlendiren DUK.İcra Kurulu Başkanı ve Uygur İnsan Hakları Programı Müdürü Ömer Kanat şunları söyledi ; “ Uygur Türklerinde güzel ve anlamlı bir ata sözü vardır.Hak igilidu ama asla sunmaydı = Hak eğilir ama asla kırılmaz” Dolkun İsa’nın Kırımızı listeden çıkarılması olayı tam bu Uygur ata sözüne uymaktadır. Kaderdaş ve Yoldaşım DUK Genel Başkanı Dolkun İsa ‘ya geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Bu olay bir çok sıkıntı ve üzüntülerin yanında Doğu Türkistan meselesinin uluslar arası toplumda tanınması ve gündeme gelmesinde büyük rol oynamıştır.  Bu olay, ” Her işin sonunda bir hayır vardır.” özdeyişine  çok Uygun  düşmektedir.Çalışmalarımıza bundan sonra da daha  sıkı ve daha bir heyecanla   devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Etiketler: » » » » » »
Share
1397 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ