logo

trugen jacn

DUK. BAŞKANI İSA : ÇİN’İN ENGELLEMELERİNE RAĞMEN MÜCADELEYİ AZİMLE SÜRDÜRECEĞİM !

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Doğu Türkistan Türklerinin  Diaspora’daki en üst düzey Şemsiye  Kuruluşu   ve   Özgürlük ve Bağımsızlık Cephesi ; Almanya merkezli Dünya Uygur Kurultayı  Genel Başkanı Dolkunİsa, 78 yaşındaki annesi Ayhan Mehmet’in   kapatıldığı Çin Nazi Kamplarında vefatı dolayisiyle   yaptığı açıklamada Doğu Türkistan’i işgal ve iistila altında bulunduran ve bu ülkeyi acımasız,vahşi  çağ dışı yöntemlerle sömüren  Çin İşgal yönetiminin bütün baskı ve engellemelerine rağmen, Doğu Türkistan Türklerinin  özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine    eskiden olduğu gibi büyük bir azimle sürdürüleceğini  ve  bu mücadeleden vaz geçmelerinin asla  düşünülemeyeciğini  açıkladı.

Özgür Asya radyosuna açıklamalarda bulunan DUK Genel Başkanı İsa,   geçtiğimiz 17 Mayıs’ta annesinin vefat ettiğini ancak ölüm haberini bir ay sonra öğrenebildiğini aktardı.Annesinin nasıl ve hangi şartlar altında hayatını kaybettiği yolunda daha ayrıntılı bilgiye  henüz sahip  olamadığını  da bildirdi. DUK Başkanı İsa’nın 78 yaşında ölen annesinin “dini aşırılık” suçlaması ile  bir yıl önce gözaltına alındığını ve İl Merkezi Aksu kentindeki bir İdeolojik Eğitim merkezinde  tutulduğunu ve burada de hayatını kaybettiğini söyledi.

Dünya Uygur Kurultayı Genel  Başkanı Dolkun  isa,Annesinin  vefatı ile ilgili   şöyle  konuştu  ; “ Annem, benim yurt dışındaki  Doğu Türkistan  davası için yaptığım faaliyetlerimden dolayı tutuklanarak  Çin Nazi kampına kapatılmıştır. Ben, Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkanı olarak   Çin’in esaretindeki Halkımın temel hak ve hukukunu barışçıl yöntemler kullanarak dile getirmeye çalışıyorum. Çin yönetimi benim bu faaliyetlerim sebebiyle   uzun zamandan beri benden  çeşitli usuller kullanarak intikam almak  istemektedir. Bunun  İçin Memleketim Aksu’da   yaşayan 78 yaşındaki Annemi Çin Ölüm Kampına kapatarak baskı,zulüm  ve işkence ile katletmiştir.Bu durum insan haklarına ve insani değerlere saygı duymayan diktatör ve otoriter Yönetimlerin;  Yanı Çin yönetimi ve benzerlerinin  ortaya koyabileceği   korkakça bir intikam alma ve misilleme   yapama yöntemidir.  Annemi 24 yıldan beri   göremedim. Ölümü beni derinden sarsmıştır. 82 yaşında olan Babam Muellim İsa hakkında da hiç bir bilgi alamıyorum.Kardeşlerim ve diğer Yakınlarım gibi onun da Çin Nazi Kamplarına  kapatılmış  olmasından endişe ediyorum. Babam  çok yaşlı, sağlık sorunları var  ve bakıma muhtaç bir durumdadır. Ben bütün bunlara rağmen bir yandan Annemin yasını tutarken,  diğer yandan her türlü temel hak ve saygınlığı fazlası ile hak eden ve bu haklara layık olan  Halkım, Uygur Türklerinin   meşru hakları için barışçıl yol ve yöntemler kullanarak ve meşru ve yasal zeminlerde  özgürlük  ve bağımsızlık mücadelesine  devam edeceğim.” şeklinde konuştu.Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar

Geçtiğimiz   2017  yılının Kasım  Ayında Almanya’da yapılan Dünya Uygur Kurultayı’nın 6.Kongresinde Genel başkanlığına seçilen İsa, 1994’ten beri sürgünde yaşıyor ve annesi ile en son bir yıl önce telefonda konuşabildiğini ifade ediyor. ( 40 kez)

Etiketler: » » » » » » » »
Share
926 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ