logo

trugen jacn

UYGUR TÜRKÜ NURİ TÜRKEL ABD KONGRESİ DİNİ ÖZGÜRLEKLER KOMİTESİ ÜYELİĞİNE ATANDI

Doğu Türkistanlı ABD Vatandaşı Uygur Türkü Dr. Nuri Türkel ABD.yönetimine bağlı bağımsız bir kuruluş olan Uluslar Arası Dini Özgürlükler Komitesi( USCIRF) atandığı açıklandı. Uygur Türkü Dr.Türkel’in ABD’nin bu bağımsız kuruluşuna ABD.Kongresi Başkanı Nancy Pelusi tarafından Kongre kontenjanından tayin edildiği bildirildi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD.Parlamentosunun alt Kanadı Temsilciler Meclisi (Kongresi) Başkanı Nancy Pelosi (D-CA)  tarafından bir hukukçu- avukat ve aynı zamanda Uygur İnsan Hakları Savunucusu ve aktivisti olan ABD’de yaşayan Uygur Türkü Dr.Av.Nuri Türkel’in ABD’nin Uluslararası Din Özgürlüğü Komitesi üyeliğine atandığı açıklandı.

ABD Federal Hükümetine bağlı olarak çalışan Uuluslar Arası Dini Özgürlükler Komitesinin kurumsal internet sitesinde KomiteBaşkanı Tony Perkins imzası ile yayınlanan haberde şu ifadelere yerverildi : “ABD’lı bir Uygur ve deneyimli bir Avukat ve hukukçu ve avukat

ve aynı zamanda İnsan Hakları Savunucusu olarak öne çıkan Nuri Türkel’in Komitemiz üyeliğine atanmasından onur duyuyoruz.Dünya’da ve özellikle Çin’di yaşayan Uygur Müslümanların dini özgürlekleri konusundaki durumu hakkında çok önemli yararlar sağlayacağını umit ediyoru ve aramıza hoş geldinizdiyoruz.” sözleri ile duyurdu.

ABD.Uluslararası Dini Özgürlükler Komitesi Başkan Yardımcısı Gayle Manchin ise şu açıklamayı yapmıştır : ” ABD Kongresi Başkanı Nancy Pelosi de Nuri Türkel’i Kongre kontenjanından bu göreve atamıştır.

Nuri Türkel deneimli bir hukukçu ve başarılı bir avukat olmasının yanında mensubu olduğu Uygur toplumunun ihlal edilen dini özgürlekleri ile çiğnenen insan haklarını savunmaya yönelik çalışmaları ile tanınmış bu konuda özverili ve önemli çalışmalar yürütmüştür.Kendisinin Komitemizin çalışmalarına yeni görüşler ve yönktemler getirerek büyük katkılar sağlayacağını ümit ediyoruz.” dedi.  

Görüntünün olası içeriği: yazı

ABD.Uluslararası Dini Özgürlükler Komitesi ve İşlevi

ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu (USCIRF), ABD Federal Hükümetine bağlı olarak çalışan bir bağımsız kuruluştur.Üyeleri yönetim ve Kongre taraından iki yıl için seçilirler. Dünya’da ve ülklerde yürütülen tüm dini özgürlükler uygulamalarını gözlemler ve kontrol ABD Kongresi tarafından yurtdışındaki din özgürlüğüne yönelik tehditleri izlemek, analiz etmek ve raporlar ve Kongre le yönetime sunar. Görevi ülke yönetimlerinin dini özgürlüklere yöneliek baskı ve zulmünü caydırmak ve din ve inanç özgürlüğünü teşvik etmek amacıyla Cumhurbaşkanı, Dışişleri ve Kongre Sekreterine dış politika önerileri sunar. Bir Komisyon Üyesi ile görüşmek için kurulmuş bağımsız, iki partili bir federal hükümet kuruluşudur. yıl 3 katagoriye ayırdıkları ülkelerdeki dini özgürlükler hakkında rapor hazırlar.Hazırladığı raporları ABD.Başkanı ile Korgre Başkanına sunar.

USCIRF Komiserleri olarak tanımlanan Komite Üyeleri Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki her iki siyasi partinin Başkanı ve önderliği tarafından atanırlar. 

Komite son hazırladığı raporda Çin’deki dini özgürlüklerin engellenmesi ve insan hakları ihlalleri nedeniyle ABD yönetiminin bu yıl düzenlenecek 2020 yılı Olimpiyatlarına katılmamasını ön gören bir rapor sunmuş bulunuyor.

Nuri Türkel Kimdir ?

Nuri Türkel Uygur bölgesinin Kaşgar kenti’nde Mao’nun başlattığı kültür devrimi felaketinin zirve de olduğu yıllarda bir Çin kampında dünyaya geldi. Annesi ile birlikte bir süre bu kamplarda yaşadı.Daha sonra serbist bırakıldı. İlk,Orta ve Lise öğrenimini Kaşgar’da tamamladı. Üniversite öğrenimden sonra Master öğrenimi için 1995 yılında ABD’ye geldi.1997’de sığınma hakkını elde etti. ABD’de eğitim alan ilk Uygur avukatıdır. Turkel, Washington DC’deki Amerikan Üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisansı ve Hukuk ana bilim dalında Doktora derecesine sahiptir. Profesyonel kariyerine ek olarak, zamanını ve enerjisini Çin’in eğemenliğinde baskı ve zulüm altında yşayan soydaşları Uygurların temel insani haklarını savunmaya ve tüm bireyler için uluslararası düzeyde insan hakları mücadelesini desteklemeye yönelik faaliyetler yürüttü.

Turkel şu anda Washington, DC merkezli bir avukat ve 2003 yılında Uygur İnsan Hakları Projesi(UHRP)’in yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

Ayrıca, önceki yıllarda 2 dönem Uygur Amerikan Derneği’nin başkanlığını yürütmüştür. ABD’da yaşayan Uygurların olumlu imajini ve profilini yükseltmek için çalışmalar yapmıştır. Çin’de tutuklu bulunan Uygur işkadını Rabia Kadir’ın serbest bırakılması için yürütülen Kampanyanın düzenlenmesi ve yürütülmesi için önemli ve başarılı çalışmalar yapmıştır.

Uygur halkının profilini yükseltmek, Mart 2005’te bir Uygur mahkumu Bayan Rebiya Kadeer’in serbest bırakılması için kampanyanın düzenlenmesi ve yönetilmesine önçülük etti.

Turkel,bu göreve atanmasından önce de Kongreden bir kaç konuşma yapmışve Çin’in Uygur bölgesinde açtığı Çin tipi Toplama kampları hakkında bilgiler sunmuştur. O konuşmalarında Kongre’nın Çin’in soydaşları olan Uygurlara yönelik baskı ve zulmüne karşı daha aktif olanmasını önermiş ve teklifler sunmuştur.

Kaynak : https://www.uscirf.gov/news-room/press-releases-statements/uscirf-welcomes-appointment-speaker-nancy-pelosi-nury-turk

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
660 Kez Görüntülendi.