logo

trugen jacn
04 Nisan 2014

Dr.TOHTI’NİN EŞİ GÜZELNUR HANIM : KOCAMIN MAAŞINA EL KONULMASI,YASADIŞIDIR !


ilham-toxti-guzelnur.jpg 

            Hamit Göktürk

     15 Ocak’ta Pekin’deki evinde gözaltına alınan ve “BÖLÜCÜLÜK” ile suçlanarak tutuklanan Pekin Merkezi Milletler Ün.öğretim üyesi, İnsan Hakları Aktivisti  ve Uygur  Demokrası ve Hukuk Hareketi Lideri Dr.İlham TOhtı’nın eşi ve ailesine karşı  Çin yönetiminin  takip ve baskıları artarak sürmekte.

             Dr.Tohtı’nın eşi Güzelnur Hanım, eşinin  maaşının Üniversite  idaresi tarafından, Bankaya yatırıldığını,fakat,  Urumçi Emniyet  Müdürlüğünün talimatı ile dondurulduğunu,bu  yasa dışı durumun onun kanuni Çinli avukatı  Le Fang Ping tarafından Urumçi Emniyet Müdürlüğü nezdinde araştırılacağını ve gerekirse dava açacağını açıkladı.

              ABD.merkezli Hür Asya Radyosu’na açıklamalarda bulunan Güzelnur Hanım, eşinin tutuklanmasından sonra kendisine, ve Çocuklarına karşı   Pekin Polisi’nin              takip ve baskılarının arttığını,bunun yanında  eşinin maaşının kesilmesi  yolu ile de ekonomik olarak baskı altına alınmaya çalışıldığını bildirdi. 21 Mart günü eşinin maaşını almak üzere Banka şubesine gittiğini, ancak eşinin 3 aylık maaşının hesaba yatırılmasına rağmen,kendisine ödenmediği bildirdi. Banka yetkilisinin eşinin maaşının Üniversite tarafından Bankaya yatırıldığını, ancak Urumçı Emniyet Müdürlüğü’nün talimatı ile  maaşının dondurulduğunu,kendilerinin de bu talimata uymak zorunda olduklarını  ifade ettiklerini aktardı.

      Dr.Tohti’nın avukatı Le  Pang Ping’ın kendisine bu durumun  Çin yasalarına aykırı olduğunu,Urumçi’ye müvekkili ile görüşmeye gittiğinde yetkililer ile konuyu görüşeceğini  ve nedenlerini öğreneceğini,gerekirse dava açacağını   belirtti.

Çin yönetiminin eşinin maaşını dondurmasındaki esas amacının kendisini ve ailesini ekonomik olarak baskı altına almak ve bir an önce Pekin’den Doğu Türkistan’a dönmesini sağlamak olduğunu, ancak kendisinin bütün baskılara  rağmen,Pekin’den ayrılmayacağını bildirdi.

        Güzelnur Hanım,Pekin’de Üniversite Kütüphanesinde Kütüphane Memuru olarak çalışmakta olup, 2 bin Yen(340 $) maaş almaktadır.2 Çocuğunun Kreş ve Okul masrafı ile ABD’de okuyan kızı Gevher Tohtı’nin  Okul masrafı göndermesi gerekmektedir.  Hayatın pahalı olduğu Pekin’de   yönetimce yapılan maddi,manevi ve ekonomik baskılarlarla karşı karşıya bulunan Tohtı ailesini zor günlerin beklediği açıktır.

Etiketler: »

Share
916 Kez Görüntülendi.