logo

trugen jacn
29 Eylül 2014

MÜSLÜMAN UYGURLARIN VİCDANI Dr. İLHAM TOHTİ : BEN MİLLETİM ADINA KONUŞTUM VE ONLAR İÇİN MÜCADELE ETTİM. GELECEĞİN DAHA İYİ OLACAĞINA İNANIYORUM.

b578359e-12cb-432c-998b-e092221ff07d

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

23 Eylul’da Urumçi Orta Halk Mahkemesi’nde ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve bütün malvarlığına el konulan Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi,Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri ve Uygurların Vicdanı olarak anılan Doç.Dr.İlham Tohtı’nın  ailesine ve Uygur halkına hitaben  bir  mektup yazdığı ortaya çıktı.

     Dr.Tohti’nin yazdığı bu  mektup, onun  Çinli Avukatı Liu Fang Fing tarafından Çin’in Weibo adlı sosyal medyasındaki hesabında yayınlandı.
ABD’nın önemli gazetelerinden The Washington Post, Avukat Liu’nun Weibo’daki hesabında yayınlanan bu mektubun tam metnini  “ Ayağı Prangalı Uygur Aydın Dr.Tohti , Hapiste iken bile gelecekten Ümitli. İnancını de hiç  yitirmedi.” başlığı altında neşretti.

           rfa.org.Uighur İnternet sitesinde Uygur Türkçesi ile  de yer  alan ve  veda mahiyetinde olduğu görülen bu mektubun tam metnini aşağıda siz değerli okuyucularımızın bilgisine  sunuyoruz;
Ben Milletim için konuştum ve Milletim için mücadele ettim. Ortak barış için, ülkemin ve Çin’in geleceği için fikir ve  düşüncelerimi ifade ettim. Tutuklanmadan önce hapishane şartlarına dayanamayacağımı düşünüyor ve bundan çok endişe ediyordum..Vicdanıma, fikir ve düşüncelerime (çalışmalarıma) Milletime, dostlarıma ve aileme muhtemel şartlar nedeniyle ihanet içinde olabileceğimden son derece üzülüyor ve bundan da çok korkuyordum. Ancak, çok şükür, endişelerim ve korkularımın hiç biri tahakkuk etmedi ve ben  bütün olumsuz şartlara rağmen, sonuna kadar dayanabildim.

     Benim bundan sonraki  Ömür boyunca  kalacağım Hapishane hayatı yeni başlıyor. Beni nasıl  bir geleceğin ve mahkumiyet hayatının beklediğini bilemiyorum. Fakat, bundan sonraki ömrüm, artık gelecekte benim doğal hayatım olacaktır. Bu hayat, da ömrümün en büyük tecrübesi olacaktır. Bundan sonraki  hayatımın ne kadar devam edeceğini ve ömrümün ne kadar süreceğini bilemiyorum. Ancak,,Uluğ Tengrim’e güvenim tamdır ve hiçbir şekilde de gelecekten korkmuyorum ve bundan sonra da korkmayacağım.

       Eğer,beni Hapishane’de intihar etti veya kendini bir şekilde yaraladı diye bir haber duyarsanız, bu tür haberlere hiçbir zaman ve hiç bir şekilde inanmayınız. Bu tür haberler benimle ilgisiz, tamamen düzmece ve yalan haberlerdir. Hakkımdaki Mahkeme kararı okunduktan sonra üzerimdeki yükün daha ağırlaşacağını tahmin edebiliyorum. Kendimi bitmiş olarak görüyorsam de ,yine de geleceğe , ışığa ve mutlu geleceğe olan inancımı ve bunlara olan  özlemimi hiçbir şekilde kaybetmeyeceğim.

       Kıt’a Çin’in gelecekte daha iyi olacağına Aziz Uygur Milletimin anayasa ve Çin yasalarda güvence altına alınan hak ve hukuklarının bir gün mutlaka verileceğine ve bu insani ve yasal haklarına bir gün mutlaka saygı gösterileceğine inanıyorum.

      Barış ve Özgürlük Allah’in insanlara bir lütfu ve  bir hediyesidir. Uygurlar ve etnik Çinliler ; ancak ve ancak, barış, karşılıkılı anlayış,birbirlerine saygı ve dayanışma içerisinde ,ortak çıkarlarına erişebileceklerine inandım ve inanmaya de devam edeceğim.
8 aydan beri 24 saat süre ile ayaklarım prangalı olarak hücrede kaldım. 8 ay içerisinde 3 kez hava almaya çıkarıldım ve hareket etmeme izin verildi. Benim kaldığım  kdğuşta 6 etnik Çinli adi suçlu ile birlikte kalıyorum. Onların mahkemeleri aylar önce tamamlanmış ve mahkum olmuşlardır. Onlar ile bir koğuşta birlikte kalmak çok sıkıntılı ve çok  da   zor bir durum.
Ancak,benimle birlikte tutuklanan  öğrencilerim ve benim gibi “Bölücülük” ile suçlanan diğer Uygur Kardeşlerime göre daha şanslıyım. Çünkü,Mahkemede beni savunacak Çinli Avukatlarım vardı.  Eşime ve aile üyelerine benim duruşmalarımı izlemelerine izin verildi. Ben de, mahkemede ’da kendi fikirlerimi dile getirdim  ve kendimi savunma fırsatına eriştim.

     Benim bu davamın Ana vatanımda  yasalar ve bölge yasalarının bir kısmının de olsa   uygulanmasına   katkı sağlamasını ümit ediyorum.
Bu gece 8 aydan beri ilk kez huzur içinde ve rahat uyuyabildim. Ben kalbimın ve irademin bütün bunlara dayanabileceğini   tahmin etmemiştim. Ancak, benim ömür boyu mahkumiyet kararımı yaşlı Anneceğimin duymaması ve bilmemesi gerekir. Yakınlarıma ve Akrabalarıma lütfen benim şu çok önemli sözümü iletiniz ; Anneme benim 5 yıl hapis cezasına çarptırıldığımı söylesinler.
Bu akşam saatlerinde benimle beraber tutuklanan Ferhat’ın koğuş kapısını tekmelediğini ve yüksek sesle şarkı söylediğini,hareket ederken  Onun ayağındaki prangaların de  sesini de duydum.
Bu durumdan, benimle birlikte tutuklanan 7 Uygur öğrencimin de mahkum edildiklerini  tahmini edebiliyorum.

        Vefakar Eşim ve Sevgili Yavrularım, sizleri çok seviyorum.Güçlü ve metin olunuz.Ağlayıp sızlanmayınız ve kendinizi de harap etmeyiniz. Kendinize iyi bakınız ve sağlığınızı mümkün olduğunca koruyunuz.  İnşallah yakın bir gelecekte sizlerle tekrar birlikte olacağız.

            Sizleri Allah’a emanet ediyorum.

Kaynak  : rfa.org.Uyghur/Hewerler/Mihriban- 24.9.2014

Etiketler: » » » »

Share
1763 Kez Görüntülendi.