logo

trugen jacn
08 April 2014

ÇİN,Dr.TOHTİ’NUN AİLESİNE KARŞI BASKININ ŞİDDETİNİ ARTTIRDI.

Hamit Göktürk

            15 Ocak’ta “BÖLÜCÜLÜK” suçlaması ile Pekin’deki evinde  gözaltına alınan ve halen Urumçi’de tutulan Uygur Akademisyen,İnsan Hakları Aktivisti ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri Doç.Dr.İlham Tohtİ için ABD.Kongresinin özel Toplantı düzenlenmesi haberinden sonra ailesinin yaşadığı Pekin’deki evinin  bu kez tam abluka altına alındığı bildiriliyor. Ayrıca,eskiden gündüzleri gözetilen evinin bu kez  24 saat süre ile  gece de  kontrol altında tutulduğu  ifade ediliyor.

            Washington merkezli Hür Asya Radyosuna konuşan Dr.Tohtı’nın eşi Güzelnur Hanım, evinin gözetilme ve kontrol süresinin 24 saate çıkarıldığını, ziyaretçilerinin isim ve adreslerinin Polislerce kayıt altına alındığını ve sözde emniyet tedbirlerinin aşırı ve üst düzeye çıkarıldığını  ifade etti.

          Evlerinin gözetim ve kontrölü   için Urumçi’den   özel Polis timinin getirildiğini, bunların gece evinin önünde çadır kurarak burada nöbetleşe  kurulan yataklarda uyuduklarını açıkladı. Kendisinin sabah işe ve çocuklarının yuva ve Okula gittiğini,evinde kimsenin olmadığını bildikleri halde yine de evinin gözetildiğini sözlerine ekledi.  Polislerin ellerindeki defterlere ziyaretçilerinin isim ve adresleri ve niçin geldiklerini  sorarak kayıt altına aldıklarını de  söyledi.

           POLİS Dr:TOHTI’NİN ÖĞRENCİLERİNİ DE SORGULUYOR.

         Güzelnur Hanım,Eşinin Pekin Merkezi Milletler Üniversitesinde güz dönemi derslerine katılmak için kayıt yaptıran öğrencilerin tamamının Polis tarafından  sorgulandıklarını belirterek şöyle devam etti ; “ Güz döneminde “Dr.Tohtı’nın “Xinjiang’ın Nüfusu” temalı bir seçmeli dersi vardı.Bu dersi seçen toplam 45 öğrencinin isimlerini  ders kayıtlarından  tesbit etmişler.Bunlar Uygur,Kazak ve Çinli öğrencilerdi. 2 hafta önce Urumçi’den gelen Polisler  bu öğrencileri Üniversitenin  Polis Merkezine götürerek tek tek sorgulamışlar.Polisler öğrencilere “ Dr.Tohti  sizlere  Bölücülüğe ait temalarda  ders anlattı mi ? diye sormuşlar.Öğrenciler de “ İlham Hoca’nın bu dersi bütün  Fakülte öğrencilerinin alması gereken seçmeli ders.Bu derste,Xinjiang’ın durumu,nüfusu,kültür ve medeniyeti ve gelenek ve göreneklere ait bilgiler ders olarak verilir.Bütün sınıflarda  kameralar mevcut.Sizler bize sorduğunuz bu soruların   cevabını kamera kayıtlarından öğrenebilirsiniz. Bu derste   bölücülüğe ait temalar mevcut değil. Biz fakat  not alabilmek için  bu dersi seçtik.” Tarzında  Cevaplar vererek,  onların ellerini boş döndürmüşler.

      Dr,TOHTI’NİN ÖZGÜRLÜK ÖDÜLÜ KAZANMASI  ÜNİVERSİTEDE BÜYÜK YANKI YAPTI.

     Dr.Tohtı’nini eşi, kocasının geçen nafta New York’ta Uluslar arası Gazeteciler Birliği(PEN)’nin özgürlük ödülü kazanması haberinin sosyal medya aracılığı ile duyurulmasının   kendisini ve çocuklarını heyecanlandırdığını ve mutlu ettiğini, ders verdiği Merkezi Milletler Üniversitesi’nde öğretim üyeleri ve öğrenciler üzerinde büyük yankı yaptığını ve sevinçle karşılandığını  ifade etti.Öğretim üyeleri ve öğrencilerin  bu konuda kendisini açıktan kutlamaya çekindiklerini, ancak,sevinçlerini ve tebriklerini  Wechat(Çin’in Facebook’u) mesajları ile ilettiklerini  bildirdi.

             BİZİ  EŞİMLE GÖRÜŞTÜRMEDİLER  VE SUÇUNU DE İSPAT EDEMEDİLER.

         Radyo’ya konuşan Güzelnur Hanım eşinin son durumu hakkında şu bilgileri verdi ; “Eşim, tutukluğunun 3. ayını doldurmak üzere. Ancak,Yönetim eşim ile ilgili hiç bir bilgi vermediği gibi,benim,çocuklarımın ve avukatının görüşme taleplerini de sürekli reddediyor. Onun ne ile suçlandığına dair  iddia de ortada hala yok.  Çin Hükümeti onu suçlayacak hiçbir delil elde edemedi. Çünkü,ortada onun işlediği bir suç mevcut değil.Onun zaten  bir suçu yok. Hükümet uluslar arası topluma  bu konuda ne diyeceğini ve kamu oyunu nasıl tatmin edeceğini bilemiyor. Şaşırmış durumda. Ben eşim Dr.Tohtı’nın suçsuzluğuna yürekten inanıyorum ve onun mutlaka serbest bırakılacağını umuyorum.” Şeklinde konuştu.

        Bilindiği gibi,ABD.Kongresi Çin işleri Komitesi Dr.Tohti ile ilgili özel bir oturum tertip edeceğini  ve bu oturumda  onun ABD’de öğrenim gören kızı Gevher Tohtı,Uluslar Arası İnsan hakları İzleme Teşkilatının özel görevlisi Sofi  Richardson ile George Washington Üniversitesinin ünlü Hukuk Profesörü Prof.Donald Clark başta bir çok uzmanı bu toplantıya konuşması ve ifade vermesi için davet ettiklerini  açıklamıştı.

ilham tohti sultansutukbuğrahan mezarinda

 

Doç. Dr.İLHAM TOHTI,KARAHANLI DEVLETİNİN İLK MÜSLÜMAN TÜRK  HÜKÜMDARI ABDULKERİM SATUK BUĞRA HAN TÜRBESİNDE !

Abdulkerim Satuk Buğra Han’nın Türbesinin içinde yer alan Kabrinin ön yüzünde,günümüz Uygur Türkçesi ile şu ibareler yazılmıştır ;
” Sultan Satuk Buğra Han Hicri 344(Miladi 955-956) yılında Vefat etmiştir .”

 

Etiketler: »
Share
2065 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ