logo

trugen jacn
06 Nisan 2014

Dr.İLHAM TOHTI’NIN TUTUKLANMASINA TEPKİLER ARTIYOR !

Hamit Göktürk

     Uygur Bilim adamı Dr. ilham Tohti’nin tutuklanarak bilinmeyen bir yere götürülmesine dünya genelinde tepkiler artarak devam ediyor

       Hamit Göktürk/ Dünya Bülteni
Çin’in başkenti Pekin’deki evine 15 Ocak’ta baskın yapılarak tutuklanan, ne ile suçlandığı ve nerede tutulduğu hala bilinmeyen Uluslararası Pekin Üniversitesi öğretim Üyesi ve Uygur Hukuk Hareketi Lideri Dr. İlham Tohti için Türkiye’den, Çin’den ve tüm dünyadan tepkiler sürüyor.
Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir de Dr. Tohti’nın bir an evvel serbest bırakılmasını istediklerini bir kez daha dile getirdi.
MHP Iğdir Milletvekili Sinan Oğan ise TBMM’de söz alarak konuyu gündeme taşıdı. Oğan. “Doğu Türkistan’da Müslüman ve Türk olmaktan başka suçu olmayan insanlarımıza zulmediliyor. Uygurların yasal hak ve hukukunu savunan Dr. İlham Tohti, 70 yaşndaki annesi ile birlikte tutuklandı. İşkenceye maruz kaldı.T BMM.İnsan Hakları komisyonunu bu konuda derhal bir şeyler yapmalı” dedi.
MHP milletvekili Nevzat Korkmaz, Hür Asya Radyosu’na verdiği ve partinin resmi sitesinde yayınlanan demecinde kendisinin ve partisinin Dr. İlham Tohti’nin tutuklanmasından derin endişe duyduklarını, Müslüman Uygur kardeşlerinin maruz kaldığı hak ihlallerini yakından takip ettiklerini ve bu konuyu TBMM’de her fırsatta gündeme getirmeye çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca, Dış İşleri Bakanlığı’nın tutuklanma olayına sessiz kalmasına anlam veremediklerini, hükümetin Filistin, Mısır, Suriye gibi diğer İslam ülkelerine karşı gösterdikleri ilgiyi Müslüman Uygur Türklerinden esirgediğini iddia ederek bu durumu protesto ettiklerini bildirdi.
AB Dış ilişkiler Temsilcisi Catherine Ashton, Çin yönetiminin BM İnsan Hakları Komitesi’nde ifade ettiği vaatlerini yerine getirmesini beklediklerini, haksız olarak tutuklandığı ifade edilen Uygur İnsan Hakları ve Demokrasi Hareketi Lideri Dr.Tohti ve diğer aktivistlerin derhal serbest bırakılmasını istedi. Ashton ayrıca Dr.Tohti ve diğer tutuklanan aktivistlerin ve ailelerinin güvenliklerinden endişe duyduklarını belirtti.
Çin’de rejim karşıtı muhalefeti temsil eden SENBOY sitesinin Dr. Tohti’nın serbest bırakılması için başlattığı imza kampanyasına 40’tan fazla ülkeden şimdiye kadar bin 800 civarında imza toplandığı bildirildi.
Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü Dr. Tohti ile ilgili özel bir açıklama yayınlayarak kendisinin serbest bırakılmasını, hapiste işkenceye maruz kalabileceğinden ciddi olarak endişe ettiklerini ifade etti. Çin yönetimine çağrıda bulunarak kendisine tutukluluğu süresince işkence edilmeyeceği ve hem kendisinin hem de ailesinin rızası olmadan tıbbı müdahalede bulunulmayacağına dair güvence istediklerini belirtti.
ABD merkezli Tehdit Altındaki Bilim Adamlarını Gözetleme Teşkilatı (Committe of Concerned Scientist) ve onun bünyesindeki Koruyucu Bilim Adamları Komitesi de Çin lideri Şi Cin Ping’e bir mektup yazarak Uygur Bilim adamı ve insan haklar aktivisti Dr. İlham Tohti’nin serbest bırakılmasını talep etti. Açık mektupta, teşkilatın Dr. Tohti’nin durumunu yakından izlemekte olduğu, ona ve ailesine yapılan haksız izleme, gözetleme ve ölüm tehditlerini protesto ettii bildirildi.
Uygur halkı, ABD ve batı kamuoyunda Dr. İlham Tohti olayının üst düzey mahfillerde gündeme getirilirken, Türkiye’de yeterli tepki verilmemesini şaşkınlıkla karşılıyor. Bu durum Türkiye’deki güçlü Çin Lobisinin etkili olduğu şüphesini güçlendiriyor.

http://www.dunyabulteni.net/haberler/289107/dr-tohtinin-tutuklanmasina-tepkiler-artiyor

Etiketler: »
Share
921 Kez Görüntülendi.