logo

trugen jacn
27 Eylül 2014

Dr.İLHAM TOHTİ’NİN KIZI CEVHER İLHAM : BABAM İÇİN ADALET TALEP EDİYORUM.

jewher-ilham-toxti-guwahliq.jpg

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
23 Eylul’de Urumçi Orta Halk mahkemesi tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ve bütün mal varlıklarına el konulan Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim üyesi,Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri ve Uygurların Vicdanı olarak anılan Doç.Dr.İlham Tohti’nın bu haksız ve hukuksuz cezalandırılmasına karşı tepkiler sürüyor.
Dr.Tohti’nin haksız cezalandırılmasına karşı bir tepki, onun ABD.’nin Yale Üniversitesinde öğrenim gören 20 yaşındaki kızı Cevher İlham’dan geldi.Cevher İlham,Babasının suçsuz olduğu ve Çin yönetiminden babası için adelet talep ettiğini belirtti.
Cevher İlham Babasının mahkeme kararının açıklanmasından sonrasını Hür Asya Radyosu muhabirine şöyle anlattı, “ Babamın müebbed hapis cezasına çarptırıldığı haberini duyunca şoke oldum. Daha sonra ateşim 39oC.ye kadar çıktı. Övey Annem Güzelnur Hanımın de durumunun iyi olmadığını duydum.Kendisine telefonla ulaşamadım.Babamın Avukatı Liu Fang Ping aracılığı ile Annem ve Kardeşlerim hakkında bilgi alabildim.Babam bize devamlı cesur ve metin olmamamızı salık verir ve kendisi ile ilgili her gelişmeye karşı bizleri psıkolojik olarak hazırlamaya çalışırdı:Babam yıllardan beri gözetim ve takip altında yaşıyordu.Ailemiz de öyle idi.Ben Babam konusunda ümidimi sürdürüyor ve metin olmaya çalışıyorum. Şimdi ağlanacak ve sızlanacak değil,mücadele etmek zamanıdır. Çin Hükümetinin bir gün mutlaka Babam konusunda hata yaptığını kabul edeceğine inanıyorum. Eğer,Çin, eğer hatasını itiraf etmez ise,biz bir şekilde hatasını kanıtlamamız gerekir diye düşünüyorum.Babamın hürriyetine kavuşturubilmesi için onun bir evladı olarak elimden gelen bütün gayreti göstereceğim. Tahsilimi en iyi şekilde tamamlayacağım ve Babamın ümidini gerçekleştirmeye gayret edeceğim. ” Şeklinde konuştu.
Cevher İlham şu anda kendisini toparlamaya çalıştığını, medya’nın babası hakkındaki ziyaret taleplerini kabul etmeye başladığını belirterek şunları ifade etti, “ İndiana Tv.nın program talebini kabul ettim. Uluslar arası toplumun Babam için gösterdikleri ilgi ve hemdertlık duygularından son derece etkilendim. Babamı tanıyan,duyan ve onun fikirlerini kollayıp destekleyen Muhacerette yaşayan Uygur Kardeşlerime özellikle teşekkür ediyorum. Ayrıca ABD.Hükümeti ve AB.olmak üzere Babam için açıklama yapan bütün ülkelere ve yöneticilere müteşekkirim. Uygur Teşkilatları başta,Uluslar arası insan Hakları ve Hukuk Teşkilatları Babama yeterince sahip çıktılar ve desteklerini de sürdüyorlar. İlham Tohti’nin kızı olmaktan gurur duyuyorum.Babam Müslüman Uygurlarımızın hak ve hukunu dile getirdi ve onların haklarının verilmesini talep etti.Bunu yaparken de tamamen barışçıl yolları kullandı. Devamlı dialog yolunu seçti. Babamın hürriyetine kavuşması için çaba gösteren ve Çin yönetimini adil olmaya çağıran ,Ülke,Teşkilat ve kişilere bir kez daha teşekkür etmek isterim. Uluslarası toplum’dan Babamın bir an önce salıverilmesi için Çin yönetimine baskılarını devam ettirmelerini özellikle rica ediyorum.” Sözleri ile sonlandırdı.
Cevher İlham, Dr.Tohti’nin en büyük evladı ve 20 yaşındadır.  Lise’yi Babasının yanında Pekin’de tamamlamıştır.  Babası İlham Tohtı’nin Yale Üniversitesi’nce bir konferans için davet edilmesi üzerine 2013 yılının Ocak ayında babası ile birlikte ABD.’ne gitmek için Pekin Hava alanına geldi. Çin yönetiminin Babasının yurt dışına çıkmasına izin vermemesi üzerine tek başına ABD.’ye gitmek zorunda kaldı.Halen Yale Üniversitesinde öğrenimini sürdürmekte.
Uluslar arası Bağımız Gazetecilerve Yazarlar (PEN) Teşkilatı’nın Babasına layık gördüğü 2014 Barbara Goldsmith Özgürlük ödülünü Mayıs ayında New York’ta düzenlenen bir törende teslim almış ve törende yaptığı konuşma ile büyük ilgi toplamıştı.
Kayanak : rfa.org.Uygurca/Kişilik Hokuk/ Mihriban-25.9.2014

Etiketler: » » » »
Share
2809 Kez Görüntülendi.