logo

trugen jacn
01 Nisan 2014

PEN KÜLUBU,Dr.İLHAM TOHTİ’YE ULUSLAR ARASI ÖZGÜRLÜK ÖDÜLÜ VERDİ.

İlham Tohti

          Merkezi ABD.’de bulunan  Uluslar arası Dünya  Yazarlar Birliği(PEN) , halen Çin’de tutuklu bulanan  Pekin Merkezi  Milletler Üniversitesi  öğretim üyesi,bağımsız Araştırmacı , Siyasi aktivist ve Uygur Demokrasi ve Hukuk Hareketi Lideri  Doç.Dr.İlham Tohtı’nın   2014 yılı Yaz dönemi Barbara Goldsmith Onur ödülüne layık görüldüğünü açıkladı.

        PEN internet Sitesi’nde  yer alan bu konu ile ilgili açıklamada  ” Bu ödülün Dr.İlham Tohti’nin   Uygur halkının insani hakları ve özgürlüğüne  kavuşturulması yolundaki çabalarında,  küresel çapta bir katalizör rolü oynayacağı umulduğu  için verildiği “  ifadesine yer verdi.

Doç. Dr. İlham Tohtı’ye bu ödül’ün, 5 Mayıs 2014 tarihinde New York taki American Doğa Müzesinde yapılacak Edebiyat galasından sonra   düzenlenecek  özel törenle takdim edileceği açıklandı. Ödülü, İlham Tohtı adına,halen İndiana Üniversitesi’nde öğrenim görmekte olan kızı Cevher Tohtı,   babası adına alacağı bildirildi.
Doç. Dr.İlham Tohti 15 ocak 2014.tarihinde Çin polisince  Pekin’ deki evinde  eşi, 70 yaşındaki Annesi ile 3 ve 7 yaşındaki Çocuklarının  gözü önünde  kelepçelenip tartaklanmış,  kaba ve insani olmayan  bir şekilde göz altına alınarak tutuklanmıştı.

          Dr.İlham Tohti 2006’da  “Uygurbiz” adında Uygurca  ve Çince  yayın  yapan bir internet Sitesi kurmuştu. Dr.Tohtı  Çin kamu oyuna  Uygurların  maruz kaldığı ayrımcı ve ayırıştırıcı gerçek durumu anlatmaya çabalamıştı. Ayrıca, Çin anayasasında ve özerk bölge yasalarında yer alan ancak,uygulamada  verilmeyen haklarının  verilmesini ve bu hakların  uygulanmamasının  anayasal bir suç ve özerk bölge yasalarına aykırı olduğunu sürekli dile getirmiştir.

          3 yılda 9 dafa yönetimce kapatılan söz konusu Haber sitesi , 5 Temmuz 2009 Urumçi olaylarından sonra  bir daha  açılmamak üzere temelli kapatılmıştı.

       Dr.  İlham Tohti  tek başına yaptığı zor ve çetin demokrasi  mücadelesi  ile Uygurların kalbinde derin yer almıştır  Uygur Türkleri, Dr.Tohtı’nın   Uygurların  Dış Dünya’ya Açılan  Tek Sesi olması nedeniyle   kendisine “ UYGURLARIN VİCDANI” ünvanını vermiştir.

     İlk kez 1989  yılında “Özgürlük İçin Yazdı.” adı ile  tesis edilen bu ödül, şimdiye kadar çeşitli ülkelerden 42 kişiye verildi.Uygurlardan bu ödülü ilk alan Uygur Tarihçi Tohtı Muzat olup, İlham Tohtı ise,bu ödülü alan  ikinci Uygur  yazar olmaktadır.

  Kaynak:PEN AMERİCA

 http://www.pen.org/press-release/2014/03/31/pen-honors-ilham-tohti-penbarbara-goldsmith-freedom-write-awar

Etiketler:

Share
1221 Kez Görüntülendi.