logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI MÜLTECİ MAHBUBE ABDULLAH : AİLEMİN TAMAMI ÇİN NAZİ KAMPLARINDA

ئاۋسترىيەدە ياشاۋاتقان، ئىككى بالىنىڭ ئانىسى مەھبۇبەنىڭ ئاتا-ئانىسى ئابلاجان ھەبىبۇللا ۋە پەيزۆھرە ئۆمەر. (ۋاقتى ۋە ئورنى ئېنىق ئەمەس)

Mahbube Abdullah’ın Çin Nazi Kamplarında Tutuklu Ana ve babası 2017 Resimler  rfa.org

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Pekin’in  işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türkleri bir an önce soykırım yaparak yok etmesi için Urumçi’ye ÇKP.genel Sekreteri olarak atadığı Çin Nazisi Çin Çuvenggou’nun kurduğu Nazi kamplarına hapsettiği bir milyon Uygur ve Kazak Türkleri hakkında çarpıcı ve acı haberler gelmeye devam ediyor. Avusturya’da sığınmacı olarak yaşayan Mahbube Abdullah Ana-Baba ve bir kardeşinin tutuklanarak Gulca’daki Nazi kamplarına hapsedildiğini bilidrdi.
Özgür Asya radyosuna açıklamalarda bulunan kendisinin ailenin yurt dışında öğrenim amacı ile giden 3 kızından biri olduğunu kendisinin halen Avusturya’da yaşadığını geçtiğimiz günlerde değişik kanallardan kendisine ulaşan haberlerden ana baba ve kardeşinin Çin Naza Kamplarında tutuklu olduğu bilgisine ulaştığını bildirdi, Mahbube Abdullah Çin Nazi Kamplarında tutulan Anası,Babası ve Kardeşinin kimlikleri hakkında ise şu bilgileri paylaştı ;
1. Babası Abdullahcan Habibullah 1959 doğumlu Ekim 2017’den beri Kampta tutuluyor
2. Annesi Peyzöhre Ömer 1961 doğumlu,Çocuklarını dikiş dikerek okutan fedakar bir ana. 05 Eylul 2017’den beri Nazi Kampında tutuklu iken,Haziran 2018’de 20 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmış .
3. Adulcan Abdulcan 1990 doğumlu 15.04.2017’de tutuklanarak Çin kampına kapatılmış. Kendisini tutuklayan İşgal Polisleri eşine “ Kocan hafif şekilde zehirlenmiş Bu yüzden onu siyasi yönden eğitim verecek ve bu zehirli fikirlerinden kurtaracağız.” dediğini aktarıyor. Ancak 29 Haziran 2018’de 20 yıl ağır hapis cezasına mahkum etmiş. Evli ve 2 yaşında bir çocuğu var. Hayatınıda hiçbir şekilde yurt dışına çıkmamış. Zaten pasaportu da bulunmuyor.
Uygur Türkü sığınmacı Mahbube Abdullah Babaannesi 80 yaşındaki Turgunay Hanımın kimsiz kimsesiz tak başına  yalnız kaldığını zaten yaşlı ve hastalıklı olan Babaannesi için çok endişeli olduğunu  ne yapacağını de bilmediğini  belirtti.

ئاۋسترىيەدە ياشاۋاتقان، ئىككى بالىنىڭ ئانىسى مەھبۇبەنىڭ ئىنىسى ئادىلجان. (ۋاقتى ۋە ئورنى ئېنىق ئەمەس)

Ailem Sadece Dini Değerlere Bağlı Olduğu İçin Tutuklandılar
Mahbube Abdullah aile feretlerinin tutuklanma nedenlerini ise şöyle açıkladı ; “ Ailem kendi halinde normal insanlardı.Annem dikiş dikerek aileye bakıyor ve bizleri de bu Terzilikten kazandıkları ile okuttu. Ailem dinine bağlı namazını kılan ve ibadetlerine dikkat eden mütedeyyin insanlardı. Çinli işgalcılar ailemin bu güçlü dini duygusunu Müslüman Uygur ve Kazaklara yaptığı asimilasyon ve soykırım uygulamaları için engel ve tehdit olarak gördüğü için onları Çin Nazi Kamplarına kapattı ve daha sonra  onları 20 yıl gibi ağır ve uzun hapis cezasına çarptırarak  ağır şekilde cezalandırdı.  Çinli işgalcılar Ailemin dini ve milli duygularının toplumu hareket geçiren bir güç olarak tehlikeli gördü. Ayrıca benim Avusturya’da yaşamam de onların cezalandırılmasında büyük ve önemli bir etken. Benim gibi ailesi Çin baskı zulmüne maruz kalmış ve Çin Nazi Kamplarına kapatılan Doğu Türkistanlı Muhacir Kardeşlerimizin  bu durumu kendisi gibi kamu oyuna ve medya demeçler vererek açıklamalarının önemli olduğunu  bu suretle Çin baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarının sona erdirilimesinde  ve uluslar arası topluma tanıtılmasında ve onların insan duygularını harekete geçirilebilmesi için önemli olduğunu da sözlerine  ekledi.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1381 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ