logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTANLI KAZAK TÜRKÜ ŞİRZAT DOĞRU VEFAT YILDÖNÜMÜNDE DUALARLA ANILDI

Doğu Türkistan’ın 1949 yılında Komünist Çin ordularınca işgal edilmesi üzerine Hindistan’a ve oradan da Doğu Türkistan Liderlerimiz Mehmet Emin Buğra ile İsa Yusuf Alptekin ‘in Türkiye Devletimiz nezdindeki girişimleri sonucunda 1952 yılında Kazak Türklerinin çoğnlukta olduğu 1850 Doğu Türkistanlı mültecinin iskanlı göçmen olarak Türkiye’ye kabul edilmeleri üzerine Altay Valisi ve Kazak Türklerinin Önderlerinden Akrabası Alibek Hakim ile birlikte Salihli’ye yerleşen Doğu Türkistanlı Kazak Türkü Şirzat Doğru vefaatının yıl dönümünde dualarla anıldı.Merhum İzmir’in Kemal Paşa İlçesinde kurduğu ALAŞ KIMIZ ÇİFTLİĞİ kompleksi ile Türklerin kadim ve milli yemek kültürünü tanıtmış ve Türk Kültürüne unutulmaz ve büyük katkılar sağlamıştı.

Kazak Türkü Şirzat Doğru Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

1945 yılında kazak lider Alibeg Hakim ve Kazak Türkleri ile birlikte Doğu Türkistan’dan Türkiye’ye gelip yerleşen Şirzat Doğru’nun vefatının sene-i devriyesinde mevlid programı düzenlendi.

Kazak Türkü Şirzat Doğru Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Büyük Kazak göçü ile Türkiye’ye yerleşen ve geçen yıl vefat eden Şirzat Doğru’nun vefatının sene-i devriyesinde hatim ve mevlid programı düzenlendi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda büyük Kazak göçünün kahramanlarından biri olarak anılan Doğru için dua edildi.

Anma programında konuşan Kemalpaşa Kaymakamı Kemal Kızılkaya, Doğru’nun vefatından önce ’yaşayan bir efsane’ olduğunu vurguladı. Büyük göç hikayesini Şirzat Doğru’nun ağzından dinlediğini aktaran Kızılkaya, Doğru’nun vasiyetini devam ettiren ailesine teşekkür etti. Şirzat Doğru’nun kurucusu olduğu Alaş Kımız Çiftliğinde düzenlenen anma programına Kaymakam Kemal Kızılkaya, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Musa Yıldız, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Denetleme Kurulu Üyesi Sıddık Topaloğlu, ailesi ve çok sayıda Kazak Türk’ü katıldı.

Yapılan konuşmalar ve duaların ardından programa katılan davetlilere yöresel yemekler ikram edildi.


Kaynak : http://www.aydin24haber.com/kazak-turku-siraz-dogru-dualarla-anildi-464230h.htm

Etiketler: » » » » » » »
Share
1062 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ