logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN’İN KAŞGAR’A BAĞLI AKTU’DA 7,2 ŞİDDETİNDE DEPREM MEYDAN GELDİ

Kızılsu Kırgiz Öblastı Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’ın tarihi Kaşgar Kenti’nin 170 Km.batısında  ve Pamir dağları eteklerinde yer alan  ve Kırgiz Türklerinin de yaşadığı Aktu ilçesinde ( Sözde Kızılsu Kırgiz Özerk İlçesi) 7,2 şiddetinde deprem meydana geldiği açıklandı.

Anadolu Ajansı,Çin Deprem İdare Merkezi’nin   Çin’in kuzeybatısında   bulunan Doğu Türkistan’ın Kaşgar Vilayetine bağlı Aktu İlçesinde  (Sözde  Kızılsu Kırgız Özerk İdari Bölgesi’nde)  yerel saatle 22.24’te meydana geldiğini ,depremin 30 saniye sürdüğü ve   yerin  10 kilometre derinliğinde  meydana geldiği açıklandı.

Öte yandan Uygur Haber ve Araştırma Merkezi’ne depremin meydana geldiği Aktu ilçesinden yeni bir   haber ulaştı.  Ailesi Aktu kent merkezin’de yaşayan bir Uygur Türkü ailesine telefon ettiğini ve şu bilgilere ulaştığını beliritti, ” Ailem ile bir az önce görüştüm.   Depremin  şiddeti 7,2  ve merkez üssü   Aktu şehir (İlçe)merkezi   olduğunu söylediler. Bölgenin,geçtiğimiz hafta yağan karla   kaplı ve sıcaklığın de sıfırın altında seyrettiği,depremden sonra Halkın evlerini terk ederek dışarıya kaçtıkları ve  sokaklarda ateşler yakarak ısınmaya çalıştıklarını belirtti.

Öte yandın telefonla deprem hakkında bilgi veren  Aktu sakini bir  Çinli göçmen  kendisinin 7 katlı bir binada oturduğunu,binanın “İpe Asılmış her hangi Bir Eşya Gibi Sallandığını” söylediği ifade edildi.

Merkez üssü Kaşgar’ın Aktu İlçesi olan Depremin  bölgeden 1200 km uzaklıkta bulunan başkent Urumçi ile   4 bin Km. uzaklıktaki  Doğu Türkistan’ın Kumul şehri sınırındaki Çin’in Lencu eyaletinde hissedilmiş olduğu belirtildi.

Özgür Asya radyosunun ABD.Jeolaoji Enstitüsü’nün açıklamalarını kaynak göstererek verdiği bilgilere göre  depremein merkez üssünün Doğu Türkisan’ın Tacikistan sınırı yakınlarında olup,depremin yerin 12  km.derinliğinde meydana geldiğini belirtti.

Uzmanların ifadelerine göre Aktu bölgesi deprem kuşağında yer almak olup,Aktu’nun Muci  kenti’nin depremin merkezi olarak kabul ediliyor. Bu  kentin  yüz ölçümü 10 bin km2 olup,    bölgede oturanaların çoğunluğun Kırgiz Türklerinin oluştuğunu bildirdi. Kızılsu Kırgiz İlçesi yönetiminin 2014’de ilan ettiği istitatistilere göre bu köyde ,Deve,Kotuz(Yak öküzü) At,sığır, koyun  gibi büyük ve küçük baş hayvan sayısı   70 bin baş  olarak açıklanmıştı.

Uzmanlar Aktu’de meydana gelen bu depremin çok ani meydana geldiğini ve bu nedenle  tahrip gücünün çok fazla olabileceğini belirtiyorlar. Çin işgal yönetiminin  deprem ile ilgili olarak 3.derece alarm   durumuna geçildiğini açıkladılar.Ancak,deprem bölgesine ne gibi yardımlar yapıldığı  konusunda  hala hiç bir açıklama yapmış değil.

Doğu Türkistan’da İşgalçı konumunda bulunan Komünist Çin yönetimi, 25 Kasım 2016 Cuma günü saat 22:24 te meydana geldiği belirtilen depremin sonuçları hakkında bu ve benzeri her olayda olduğu gibi,sansür uyguluyor ve kendileri de  resmi olarak hiç bir şekilde bilgi vermiyor.

İşgalci Çin, uluslar arası toplum ile dünya kamu oyunun dikkatının Doğu Türkistan’a çekmesinden çok korkuyor.Bu nedenle de bu tür  doğal afetler ve yaşanan felaketlerin sonucunu dünya medyasından her zaman gizliyor.

Etiketler: » » » »
Share
2658 Kez Görüntülendi.