logo

trugen jacn
20 Haziran 2014

DOĞU TÜRKİSTAN’DA YİNE ŞİDDET : 4 GÜVENLİK ELEMANI YAKILARAK ÖLDÜRÜLDÜ.

ئاۋات دۆڭقىشلاقتا 4 مۇقىملىق خادىمىغا ئوت قويۇۋېتىلگەنلىكى ئىلگىرى سۈرۈلمەكتە

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da genelinde yürütmekte olduğu sözde “Terörle Mücadele” operasyonları sürerken,bazı bölgelerde Müslüman Uygur Fidai’lerin karşı koyma eylemlerinde gözle görülür bir artma ve mücadele yöntemlerinde de strateji değişikliği yaptıkları ifade ediliyor.
Etnik Uygur oldukları için kendilerine güvenilmediği silah dahi verilmeyen işbirlikçi sözde “Istikrara Mesul Hadım = İstikrarı Koruma Eleman” larının baskı ve zulmüne dayanamayan ve ondan kurtulmak ve cezalandırmak isteyen Meçhul kişi ve kişiler 4 işbirlikçi “İstıkrarı Koruma” elemanını yakalayarak bir eve kapatmış ve içerisine benzin dökerek bu işbirlikçileri ev ile birlikte yakarak öldürdükleri ortaya çıkmıştır.
Bu ayın ilk haftasında Aksu Vilayetinin Avat(Abat) İlçesi Beşirik(Beşarık) kentinde 4 İstikrarı Koruma elemanının kent sakinlerine karşı takındığı olumsuz tutum, halka yaptıkları baskı ve zulümlerine dayanamayan kişi veya kişilerin bunları bir evde yakarak cezalandırdıkları yolundaki bir haber sosyal Med’yaya yansımış,ancak Çin yönetimi bu olay ile ilgili her hangi bir açıklama yapmamıştı.
Washington merkezli Hür Asya Radyosu muhabiri Şöhret Hoşur,bu haberi teyit etmek için olayın meydana geldiği Beşirik Kenti Polis Merkezine telefonla ulaşarak bilgi almaya çalışmıştır. Polis Merkezi görevlisi .kendisinin böyle bir olayın vukuundan haberdar olduğunu ancak.olay hakkında daha fazla bilgi veremeyeceğin açıklamıştır. Polis Merkezi Amiri ise,Muhabire kendisinin şu anda olay mahalline intikal etmek üzere olduğunu,olay mahalline ulaştığında kendisine ayrıntılı bilgi verebileceğini açıklamış,ancak daha sonra telefonlara çıkmamıştı.
Olayın meydana geldiği Döngkışalak(Yukarıkışlak)kenti Polis merkezinde görevli Polis Memuru İsacan Ruzi, 4 İstikrarı Koruma Elemanının bir evde yakıldığı olayndan haberdar ve ayrıntılı bilgiye de sahip olduğunu, ancak,kendisinin yetkisi olmadığı için ayrıntılı bilgi veremiyeceğini ileri sürerek daha Üst Makamalara baş vurulması gerektiğini bildirdi.
Buna göre, ayrıntılı bir bilgi paylaşımı olmamasına rağmen, sosyal medya’da yer alan sözde “4 İstikrarı Koruma Elemanının evle birlikte Yakılarak Öldürülmesi “ olayının doğruluğu böylece kanıtlanmıştır.

Kaynak  :

Etiketler:
Share
687 Kez Görüntülendi.