logo

trugen jacn
21 Mayıs 2014

ÇİN’DEN KUÇAR’DA GÖSTERİCİLERE ATEŞ : 2 ÖLÜ

تۆمۈر رېشاتكىلىق ھويلىغا سولانغان ھىجاپلانغان ئۇيغۇر ئاياللىرى.   Tesettürlü Hanım ve Öğrencilerin  Hapsedildiği   Kent Yönetim Binası

  Başörtüsü ile pazara gelen 15 Uygur Kadın  Çin polislerince “Kılık kıyafet yönetmeliğine  aykırı olduğu iddiası ile tutuklayıp”Hapsedildi. Anne,Eş ve kızlarının   başörtülerinin  zorla alınıp tutuklandığı  haberini alan aile fertleri ve halk olayı protesto edince  Çin polisi kalabalığın üzerine Ateş açtı….

Doğu Türkistan’in Kuçar Şehrine bağlı Alakarga Kenti’nde Salı günleri kurulan Pazara alış veriş için gelenlerin kılık kıyafetleri Polislerce kantrol edilmiş ve kadınlardan tesettürlerini açmaları,başörtülerini düzeltmeleri sakal bırakan erkeklerin sakallarını kesmeleri istenmiştir. Bunu kabul etmeyen kadınlar tutuklanarak Kenet Yönetim Merkezi’nın avlusuna topluca kapatılarak ve demir kapısına kilit vurularak hapsedilmiştır. Olayı haber alan kadınların eşleri ve yakınları kent merkezine gelmiştir. Pazara gelenler, kent sakinleri ve Alakarga Lisesi öğrencilerinin de katılması ile kısa sürede kalabalık binlerce kişiye ulaşmıştır. Kalabalık hapsedilen kadınların serbest bırakılmasını talep ederek protesto gösterilerine başlamıştır. Ancak, taleplerinin reddedilmesi üzerine galayena gelen halk Gösterilere müdahale eden Kenti Başkanı Ahmet ile Alakarga Lisesi Müdürü Tursun’u darp ederek hırpalamışlar. Bunun üzerine Kuçar Şehir merkezi’nden Askeri ve zırhlı araçlarla kent’e silahlı özel Birlikler gelmiştir. işgal güçleri göstericilere rastgele ateş etmiştir. Ateş sonucu 2 göstericinin öldüğü ve onlarcasının yaralandığı bildiriliyor. Ölü sayısının artabileceği endişe edilmektedir.

ABD.merkezli Hür Asya Radyosu muhabirleri Kutlan ve Şöhret Hoşur Kenti Polis Merkezine telefonla ulaşarak olay hakkında bilgi almaya çalışmıştır. Kent Polis Mmerkizi’nde görevli Nöbetçi memur olayı doğrulamış ve operasyona katılan Merkez amirinin silahları depoya teslim etmekle meşgul olduğunu bu nedenle telefona gelemiyeceğini, kendisinin de bu konuda yetkisi olmadığını öne sürerek bilgi vermekten kaçınmıştır.
Kent sakinlerinden iki Hanıma ulaşan Muhabir onlardan bilgi almaya çalışmıştır. Bölge sakini Kadın, kendisinin kent’in 3.bölgesinde oturduğunu,zırhlı ve askeri araçların kent merkezine doğru gittiğini gördüğünü ,her yarım satte bir ateş sesini duyduğunu açılan ateş sonucu 3- 4 kişinin öldüğünün söylendiğini ifade etmiştir. Sokağa çıkma yasağı olduğu için olay mahalline gidemediğini de  belirtmiştir.
Radyo’ya konuşan bir diğer Hanım ise şunları söylemiştir : ” Ben kent yakınındaki bir köyde ikamet ediyorum. 50 yaşındayım. Kent ‘te açılan Salı pazarına alış veriş için geldim. Tesettürlü,başörtülü kadın ve öğrenci kızların hapsedildiğini duydum. Bunu habar alan aileler bunların serbest bırakılmasını istemişler.Bu talebi reddeden Okul Müdürü ile Kent Başkanını darp etmişler. Olaylarda açılan ateş sonucu ölenleri götürmüşler. Lise binası ve kent merkezi yasak bölge ilan edildiği için olay mahalline gidemedim. Ancak,yarım saatte bir atılan silah seslerini duydum. Tesettür ve örtünmek dinimizin emridir. İnsanların giyim ve kuşamına ve inancına müdahale edilmemelidir.Her kes inancına göre yaşayabilmeli.” İfadesini kullanmıştır.

Kaynak :Şöhret Huşur,Kutlan- rfa.org/uygurca haber sitesi

Etiketler: » »
Share
1329 Kez Görüntülendi.