logo

trugen jacn
05 Haziran 2014

DOĞU TÜRKİSTAN’DA YİNE ÇATIŞMA : 4 ÖLÜ VE 5 YARALI

timthumbHamit Göktürk

        Çin işgal yönetiminin 22 Mayıs Urumçi intihar saldırısını bahane ederek Doğu Türkistan’da başlattığı “ TERÖRLE TOPYEKÜN SAVAŞ VE SERT DARBE VURMA” operasyonu tüm hızı ile sürdürdüğü bildiriliyor. Operasyon ana Karargahının bulunduğu Hoten vilayeti başta Müslüman Uygur Türklerinin çoğunlukta yaşadığı, Hoten’in İlçeleri Guma,Karakaş,Sancu ile Kaşgar’a bağlı Kargalık,Yenihisar ve Yarkent şehirleri ile Aksu Vilayetinin Şahyar,Toksu Uçturfan,Kelpin ve diğer ilçelerinde de operasyonların bütün hızı ile devam ettiği gelen haberler arasında. Operasyon bölgesinde adeta kuş uçurtulmuyor. Giriş çıkışlar kontrol altına alınmış durumda. Çin’in Facebook’u sayılan Wecaht ve QQ sosyal medyasında ve internet’te haber akışı Çin işgal Ordusunun denetimi altında. Zaman zaman bu portallar kapatılıyor.
Geçen hafta Pekin’de özel olarak toplanan sadece ÇKP.Politborü üyeleri ile çok kısıtlı sayıdaki devlet görevlilerinin katıldığı “ 2.XİNJİANG HİZMET TOPLANTI”’nda bir dizi gizli açık operasyon kararları alındığı bildiriliyor. Devlet başkanı Şi’in Doğu Türkistan’daki operasyonlar için sarfettiği ve basına yansıyan emir mahiyetindeki “ Polat’tam Tam Yasap- Asmangiçe Tor Salış / Asmanga Tor- Yerge Kapkan kuruş” (Çelikten Duvar örmek ve üstünü Gök boşluğuna kadar Ağlarla kapatmak / Gökyüzüne Ağ- Yere Kapan Kurmak) sözleri operasyonun şiddet ve acımasızlığı hakkında ip uçları veriyor .
Komünist iktidarının emrindeki medyanın dahi sokulmadığı operasyon bölgesinden haber almak adeta imkansız. Ancak, halk arasında dolaşan ve bize kadar ulaşan haberlerden ve yansıyan küçük ip uçlarından yeni bilgiler öğrenmek mümkün olabiliyor.Bize ulaşan bilgilere göre, Operasyon bölgesindeki bir yerleşim biriminde İşgal Askerlerince en az 100 müslüman Uygur Türkü’nün gizlice taranarak öldürüldüğü ve 17 yaşındaki bir Uygur gencin kimlik kontrol noktasında Çin askerlerince vurularak infaz edildiği ifade ediliyor.Bu toplu katliamların her gün devam ettirildiği gelen haberler arasında.

AKSU’DA ÇATIŞMALAR

            Bu arada  28 Mayıs’ta Aksu’ya bağlı Toksu ilçesinin Karataş kentinde iki ayrı olayın meydana geldiği ve çıkan çatışmalarda en az 4 kişinin öldüğü ve 5 kişinin ise yaralandığı bildiriliyor.Sosyal Medya’da yer alan bilgilere göre Toksu İlçesine bağlı İçirik(İç Arık) Köyü Karataş kentinde başörtüsü kontrolüne tabi tutulan ve başörtüsüne el konulmak istenen bir Uygur Hanımın ailesi ile işgal polisleri arasında çıkan tartışma sonrasında çıkan çatışmalarda en an 1 kişinin öldüğü birkaç kişinin yaralandığı ifade ediliyor.
ABD.merkezli Hür Asya Muhabirlerinin bölgeye telefonla ulaşarak olayı teyit ettikileri açıklandı.Geçen hafta Toksu ilçesinde bir su kanalından bulunup ele geçirilen kibrit dolu İki çuval ile ilgileri olduğu iddia edilen ve sayısı açıklanmayan şüpheliler ile Polisler arasında çatışma çıktığı bildiriliyor. Çatışmalarda bir polis ile iki şüphelinin öldüğü ve bir şüphelinin yaralı ele geçirildiği açıklandı.
Hür Asya Radyosunun başarılı Muhabirlerinden Şöhret Hoşur,olayın meydana geldiği İçirik kentindeki Polis merkezine ve kent sakinlerine telefonla ulaşmış ve çatışmalara ait ölü ve yaralı sayısının doğru olduğu bilgisine ulaşmıştır.Ancak,bölge sakini olayın ayrıntıları hakkında bilgi vermekten kaçınmıştır.
Toksu İlçesi Emniyet Müdürlüğünde görevli bir Polis memuru, ele geçirilen kibrit çuvalları ile ilgili olduğu söylenen şüpheliler ile polisler arasında çıkan çatışmaları teyit etmiş, çatışmalarda toplam 3 kişinin öldüğünü ve 5 kişinin yaralandığını söylemiştir.
Toksu İlçesi Devlet Hastanesinden bir yetkili ise, Başörtüsü olayında yaralanan bir kişinin 28 Mayıs’ta Hastanede vefat ettiğini doğrulamıştır.

  ÇİN OPERASYONLARINA KARŞI TEPKİSİZLİK,MÜSLÜMAN TÜRK                                                          HALKINI   ÜZÜYOR.
Bir haftadan beri “ Sözde Çin Halk Kurtuluş Ordusu ”askerlerince silahsız ve sivil Müslüman Uygur halkına karşı yapılmakta olan ve içeriği hakkında hiçbir bilgi verilmeyen Operasyonlarla ilgili başta Doğu Türkistan sivil Toplum Kuruluşları olmak üzere hiçbir Kurum ve Kuruluşun tepki vermemesine de bir anlam verilemiyor. Çin vahşet ve katliamlarına sessiz kalınması Doğu Türkistan toplumunu derinden üzüyor. Mısır’daki iktidar kavgaları ile Suriye’deki iç savaş ve Filistin’deki İsrail zulmüne ve terörüne karşı kamu oyunu ayağa kaldıran kurum ve kuruluşların TÜRKÇE KONUŞAN Müslüman Uygur Türkleri söz konusu olunca aynı hassasiyeti esirgemesi ve tepki vermemesi en hafif tabirle “ Adil olmayan bir tutum ve Çifte Standart” olarak açıklanıyor.
Türkiye’de sayıları her geçen gün artmakta olan Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşlarının suskunluğu de görevini yapmama, duygu eksikliği , lakayıtlık ve sorumsuzluk olarak tanımlanıyor. En azından yazılı veya sözlü bir basın açıklaması ve toplantılar düzenlemek suretiyle İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’daki şiddet uygulaması ve zulüm ve baskıları ve operasyonları hakkında kamu oyu bilgilendirilebilir ve kınanabileceği düşünülüyor.
Doğu Türkistan’daki karşılıklı çatışma ve şiddet olaylarında ölen etnik Çinli asker ve polisler için anında ve peş peşe kınama ve başsağlığı mesajları yayınlayan,olaylarda  yargısız infaz ile şehit edilen Müslüman Uygurları adeta yok sayan Dış İşleri Bakanlığımızın Müslüman Uygur Türklerinin hergün öldürülmesine devlet terörü kullanılarak baskı altına alınmasına ve günlerdir devam eden operasyonlara sessiz kalması ve İnsani açıdan bir yaklaşım göstermemesi  düşündürücü bulunuyor ve de üzüntü yaratıyor.

Etiketler: »
Share
1236 Kez Görüntülendi.