logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN’DA BASKI İÇİN MÜSLÜMAN OLMAK YETERLİ !

Uygur Haber Ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Doğu Türkistan’da 1 milyona yakın insanın yargı önüne çıkarılmadan toplama kamplarında zorla tutulduğu belirtildi.  Doğu Türkistan’da, toplama kamplarında haksız bir şekilde tutulan Uygurlar için, Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile işbirliği yapanlar dahi isyan etti.

Doğu Türkistan’da, Kaşgar’ın Yarbağ semti Çin Komünist Partisi (ÇKP) sekreteri olan Pezilet Bekri’nin toplama kampında tutulan insanlara sempati gösterdiği gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi. Bekri önceden de Kaşgar Şehir Bürosu Dini İşler Komitesi’nde görev yürüttüğü öğrenildi. Başarılı kariyerine rağmen toplama kampları hakkındaki görüşleri nedeniyle Çinli meslektaşları tarafından üst makamlara ihbar edildiği aktarıldı. Bekri daha sonra tutuklanarak toplama kamplarından birine yollandığı ifade edildi.

17 Ocak’tan beri haber alınamıyor

Kaşgar Ticaret Odası’ndan emekli ve eski bir güvenlik servisi gönüllüsü olan Tursun Memet’in Özgür Asya Radyosu’na (RFA) verdiği bilgilere göre kendisi daha önce Pezilet Bekri ile iyi ilişkilere sahip olmasına rağmen 17 Ocak’tan beri haber alamadığını belirtti.

Kazak ve Uygur yöneticileri bize bildirin

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Hong Kong merkezli araştırmacısı Maya Wang’ın yayınladığı raporuna göre Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında yaklaşık 800 bin insan tutulmaya devam ediyor. Daha önce Kırım haber ajansının bir haberine göre Çin hükümetinin, “İki yüzlü Uygur ve Kazak yöneticileri ve memurları bize bildirin” şeklinde uyaran afişler astığı bildirilmişti.

Doğu Türkistan’da devlet ile iyi ilişkileri olan birçok sanatçı ve yazar da gözaltında. Son olarak Türkiye’de de ünlü olan Abdurehim Heyit’in Doğu Türkistan’da tutuklandığı öğrenilmişti. 2016 Ağustos’unda Doğu Türkistan’a sömürge valisi olarak atanan Chen Quanguo’nun göreve başladığı günden beri baskılar artarak devam ediyor.

Kaynak  : https://www.dirilispostasi.com/turan-yildizi/dogu-turkistanda-musluman-olmak-baski-icin-yeterli-5acfb37b76381c14a839b9bc

Etiketler: » » » » » » »
Share
2121 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ