logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN’DA 2 BİN YILLIK BİR TÜRK YERLEŞİMİ SANILAN HARABELER BULUNDU

Taklamakan çölü resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da  Teklemakan çölünün ortasında 2 bin yıllık bir şehir harabesi ile bazı eşyalara  rastlanıldığı  açıklandı.

Çin’in resmi  Yeni Çin (Şinhua)  Ajansının haberine göre, özerk bölgenin Lop Nur Çölü yakınlarında yapılan kazı çalışmalarında derinliği 2,7 m. yüksekliği 2,5 ve uzunluğu 300 metreyi bulan daire şeklinde duvarlar bulundu.

Kazılarda yan yana 7 mezarın yanı sıra bakır ayna ve kumaş parçalarına  da rastlandığı bildirildi. Bulunan duvar ve tarihi eserlerin İpek Yolu güzergahında yer alan eski bir  Türk şehrine  ait olabileceği tahmin ediliyor.

Taklamakan çölü Lolan Şehir haritası ile ilgili görsel sonucu

Sözde Uygur Özerk Bölgesi Arkeoloji Enstitüsü yetkililerinden Hu Şingcün, duvarların yıkıntıları arasında kırmızı söğüt dalı ve kamış parçaları bulunduğunu da açıkladı.

Kazı sırasında çıkarılan parçalara karbon testi yapıldığını söyleyen Hu, testlere göre, duvarların inşasının MS 25-220 yıllarına dayandığını belirtti.

Taklamakan çölü Lolan Şehir haritası ile ilgili görsel sonucu

Hu, Lop Nur bölgesinin, o tarihlerde  eseki Türk kavimlerine ait Loulan Krallığı’na ev sahipliği yaptığına işaret ederek duvarların söz konusu krallığa ait olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunu  de sözlerine ekledi.

Kaynak :  http://www.milliyet.com.tr/iki-bin-yillik-kent-bulundu-dunya-2423377/

Etiketler: » » » » » » »
Share
908 Kez Görüntülendi.