logo

trugen jacn
16 July 2019

TÜRKİYE,DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN ” REAL POLİTİKA” DEĞİL, RASYONAL DİPLOMASI UYGULAMALI

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar

Prof.Dr. Timur Kocaoğlu (Michigan Devlet Ün.Öğretim Üyesi- ABD)

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nda 22 ülkenin büyükelçileri Çin’e hitaben resmi bir ortak mektup yazdılar. İnsan hakları ihlallerini, özellikle “Uygur Türkleri ve diğer Müslüman topluluklara” yapılan ağır baskıları eleştirdiler. Çin’i imzaladığı İnsan Hakları Bildirisi’ne ve diğer uluslararası hukuk taahhütlerine uymaya çağırdılar.

Hemen tamamı Batılı olan 22 devlet temsilcisinin imzaladığı bu mektubu Türkiye imzalamadı! Hiçbir İslam ülkelerinin hiç birisi de imzalamaktan kaçındı.

Mektupta 22 devletin temsilcileri, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’nin de bulunacağı uluslararası bağımsız uzmanlar heyetine Çin hükümetinin Doğu Türkistan’a “tam erişim” izni vermesini istediler.
Bu talep bilhassa önemlidir…

TÜRKİYE, DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN ” REAL POLİTİKA” DEĞİL, RASYONAL DİPLOMASI UYGULAMALIDIR

Türkiye-Çin arasındaki Milyarlarca dolarlık işbirliği imkanlarından Çin de kolay kolay vazgeçemez. Türkiye diplomatik akıl çerçevesinde Uygur Türklerinin insan haklarına sahip çıkma tavrını göstermeliydi, bundan sonra göstermelidir de. Söz konusu mektubu Batılılarla birlikte imzalamak da önemli bir diplomasi eylemi olurdu üstelik.Bu nedenle Türkiye Doğu Türkistan meselesinde “REAL POLİTİKA” yerine “RASYONAL DİPLOMASI” uygulamalıdır.

Batı ile ekonomik ilişkilerimiz Çin’den kat kat fazladır.

SAYIN PROF.DR.TİMUR KOCAOĞLU’NDAN ÇARPICI NOTLAR

==EN TİKSİNDİĞİM KİŞİLER:
Doğu Türkistan’da bugün örneği görülmemiş korkunç bir kıyım, kırım, soykırım sürerken, Çin’e bu konuda uyarı sunan batılı ülkeler için “Onların kendi çıkarları var, Uygurların kara gözü kara kaşını mı seviyorlar?” diyebilen bilinçsiz soysuz kansız kişilerdir!


Timur Kocaoğlu : Dün bir TV kanalında izlediğim tartışma programında CHP’li bir üye Doğu Türkistan’daki durumu dile getirdiğinde, adını vermiyeyim, Milliyetçi tanınan partinin savunucusu bir gazeteci sırıtarak sessiz kalıyor, Doğu Türkistan konusunda tek bir görüş bildirmiyordu, bu beni çok üzdü, Doğu Türkistan’ı savunması gereken bu siyasi parti bu duruma mı düştü?

Görüntünün olası içeriği: 30 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, çocuk ve açık hava

Kaynak : Sayın Prof.Dr.Timun Kocaoğlu’nun sosyal medya hesabı

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
840 Kez Görüntülendi.