logo

trugen jacn
29 Ağustos 2015

DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI’NIN YILMAZ SAVUNUCUSU, GÖNÜL ADAMI VE TÜRK EDEBİYATI VAKFI BAŞKANI SERVET KABAKLI HAKKA YÜRÜDÜ

ACI KAYBIMIZ  VE  BAŞSAĞLIĞI 

Türk-İslam Dünyası ile mazlum ve mağdur Doğu Türkistan Türklerinin ve onun şerefli davasının yılmaz savunucusu,Liderimiz merhum İsa Yusuf Alptekin’in manevi oğlu ve Sırdaşı,Uygur Türklerinin derin ve samimi Dostu, onların bitmez-tükenmez dert ve istiraplarının çözüm ortağı,Gönül Adamı,Gazeteci -Yazar ,Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı SÜLEYMAN SERVET KABAKLI  vefat etmiştir.

KALUİNNALİLLAHİVEİNNAALEYHİRACİUN

Merhum  bir süredir  menhus bir hastalıktan   tedavi görüyordu.

Cenazesi 30 Ağustos 2015 Pazar günü öğle namazını müteakip,  Sultan Ahmat Cami’sinde kılınacak cenaze namazından sonra Eyüp Sultan Mezarlığında medfun Amcası merhum Ahmet Kabaklı’nın mezarı yanına defnedilecektir.

Merhum S.Servet Kabaklı’ya Cenabi Allah’tan rahmet ve mağfiret, çok değerli Kabaklı Ailesine,yakınlarına Türk-İslam dünyasına ve Aziz Türk Milletimize  başsağlığı dileriz.

 MERHUM’UN RUHU ŞAD VE  MEKANI CENNET OLSUN.

 UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

NOT : Mezarlık ; Piyer Loti Kahvesi ve Teleferik istasyonu yanındaki yolun  yaklaşık 20 mt.  aşağısında ve yolun  inerken solundadır.

 SÜLEYMAN SERVET KABAKLI (1956-2015)

13 Mart 1956’da Elazığ’da dünyaya gelen Süleyman Servet Kabaklı, ilk, orta ve lise tahsilini Elazığ’da tamamladı. Üniversite öğrenimine 1975’te Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde başlayan Servet Kabaklı, daha sonra nakil yaptırdığı Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden 1981 yılında mezun oldu.

Servet Kabaklı gazetecilik mesleğine memleketi Elazığ’da mahalli Uluova gazetesinde başladı. Aynı yıldan itibaren Tercüman gazetesi Elazığ muhabirliğini de üstlendi. Bu arada mahalli Elazığ ve Yeni Harput gazetelerinde makaleler yazdı. Daha sonra Tercüman gazetesi Erzurum bürosunda muhabir olarak çalışırken Anadolu Ajansı Erzurum muhabirliği görevini de sürdürdü.

1979 yılı 29 Mayıs’ından itibaren Tercüman gazetesinin İstanbul’daki merkezinde çalıştı. 1986’dan itibaren kısa bir süre Yeni Haber gazetesinde görev aldıktan sonra Türkiye gazetesine geçti.

Servet Kabaklı İstanbul’a geldiği ilk günden itibaren amcası olan edebiyat münekkidi (eleştirmeni) Ahmet Kabaklı’nın en yakınında bulundu.

Rahmetli Şeyh-ül Muharririn Ahmet Kabaklı’nın kurucusu olduğu Türk Edebiyatı Vakfı’nda 1980’li yıllarda vakıf müdürlüğü ve Türk Edebiyatı dergisinin yayın yönetmenliği görevlerini de üstlendi.

Servet Kabaklı, Doğu Türkistan dışında bütün Türk illerini dolaştı. Yazıları ve televizyon konuşmalarıyla renkler ve ışıklar yansıttı.

İlk olarak 1982 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından röportaj ve seri röportaj dalında yılın gazetecisi seçilen Servet Kabaklı, daha sonraki yıllarda Türk Basın Birliği ile birlikte birçok mesleki ve sosyal kuruluş tarafından Yılın Gazetecisi ödülüne layık görüldü.

Şeyh-ül Muharririn Ahmet Kabaklı’nın 8 Şubat 2001’da Hakk’a yürümesinin ardından, vasiyeti üzerine Türk Edebiyatı Vakfı başkanlığını omuzladı. Servet Kabaklı aynı zamanda Türk Edebiyatı dergisiyle “Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları”nın Türk Edebiyat Vakfı adına imtiyaz sahibiydi.

Servet Kabaklı yeni yayın dönemine başlayan Tercüman gazetesinde başyazarlık yaptıktan sonra bir süre Yeniçağ gazetesinde yazdı.

Hastalığına kadar gönüldaşlarıyla buluşan ve sohbetleriyle gönüllere taht kuran Servet Kabaklı, evli ve bir çocuk babasıydı.

Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet Olsun…

Etiketler: » » » »
Share
1925 Kez Görüntülendi.