logo

trugen jacn
01 Nisan 2014

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA İSLAMİYETE KARŞI YENİ YASAKLAMALARI YÜRÜRLÜĞE KOYDU.

Çin İşgal Yönetimi, Doğu Türkistan’da  İslam dinine ait  başta Kur’an Kerim,dini kitap. Cd. Vcd. ve benzeri  dinimizi  anlatan ve öğretilmesi için üretilen,dağıtılan ve   satılan  bütün malzeme ve materyallerin üretim, dağıtım ve satışını yeni  bir emirle yasakladığını    açıkladı.

      Sözde Özerk Bölge yerel yönetimi yayınladığı bir genelge ile bu yasaklama kararının  bütün bu yayın ve materyalları üreten,dağıtan ve satan bütün ticari ve ticari olmayan kurum ve kuruluşlar ile tüm Satış noktaları  için geçerli olduğunu ve  kararın kendilerine  tebliğ edildiğini bildirdi.

      Genelgenin yayınlanmasından sonra, başta Urumçi, İl merkezleri,bağlı İlçeler ve köylere kadar bütün yerleşim birimlerinde, bu dini kitap ve  materyalleri satan dükkan, mağaza ve satış noktalarına   Çin Polisince baskınlar yapıldığı ve dükkanda bulunan bu tür materyallerin tümüne el konularak müsadere edildiği  ve  götürüldüğü bildirildi.

       ABD.merkezli RFA.Radyosunun Hong Kong muhabiri Shin Lin, 31 Mart’ta  Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’deki dini yayınları satan bir mağazaya  telefonla ulaşarak bilgi almaya çalıştığını bildirdi. Mağaza sahibinin  dini yayınların satışının yasaklama kararının doğru olduğunu   ve “Büyük Darbe” olarak adlandırılan bu son yasaklama kampanyasının acımasız ve şok baskınlarla sürdürüldüğünü, kendi mağazasının de bu baskına maruz kaldığını aktardığını açıkladı.

      Çin işgal yönetimi, Doğu Türkistan da  baskılara  karşı yapılan direnişlerin esas kaynağını İslam dininde aramakta ve Uygurların bin yıllık kutsal inancı  olan İslam  dinine karşı 21.yüzyılda  eşi benzeri görülmemiş yöntemlerle  şiddet ve baskı uygulamaktadır.

 Kaynak:RFA Radyosu Çince

新疆再对影音制品开展严打 各法院签反分裂维稳责任书

Etiketler:
Share
1896 Kez Görüntülendi.