logo

trugen jacn
19 Haziran 2014

DOĞU TÜRKİSTAN CUMHURİYETİ GENEL SEKRETERİ ABDURRAUF MAHDUM ANILDI.

abdurauf-mexsum.jpg

                                                      TEKLİPNAME(DAVETİYE)

 DOĞU TÜRKİSTAN CUMHURİYETİ BAŞKATİBİ ABDURRAUF MAHDUM’UN DOĞUMUNUN 100.YILI TOPLANTISI

Uyghur  Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

12 Kasım 1944’da Başkenti Gulca olarak ilan edilen Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin Bakanlar Kurulu üyesi ve Genel Sekreteri Abdurrauf Mahdum İbrahimoğlu doğumunun 100.yılı münasebeti ile Kazakistan’ın Alma-Ata şehrinde düzenlenen bir toplantı ile anıldı.
Toplantı Alma-Ata’nın Dostluk Mahallesinde yaşayan Mahdum’un ailesi tarafından düzenlendi.
15 Haziran Pazar günü yapılan toplantı,Kur’an-i Kerim tilaveti ile başladı. Mahduma ve Şehitlere dua edildi. Toplantı Uygur Yazar Alimcan Bahattinov’un Yönetiminde devam ettirildi.
Konuşmacılar,Mahdum’un hayatı,kişiliği, 1940’lı yıllarda Doğu Türkistan’da başlayan Milli bağımsızlık hareketlerinin ortaya çıkış nedenleri,Cumhuriyetin ilanı üzerinde geniş açıklamalar yaptılar. Bu mücadele’de Mahdum’un yeri,onun mücadele’de ve Cumhuriyet yönetimindeki başarılı hizmetleri ile onun insanı haslet ve faziletleri üzerinde durdular.
Hür Asya Radyosunun Abdurrauf Mahdum hakkındaki sorularını cevaplandıran ve Alma-Ata’da yaşayan Uygur şair ve Yazar Abdulgafur Kutlukov görüşlerini şöyle açıklamıştır : “ Abdurrauf Mahdum, kendi eli ile kurduğu ve kendi gözü ile gördüğü Doğu Türkistan Cumhuriyeti’mizin son devlet adamı ve mirasçılarından biri idi. Biz,Mahdum’dan ayrılmakla son devlet adamımızdan ve Mirasçımızdan de ayrılmış olduk.Canlı Şahitlerden birinde daha ayrı düştük,diye çok üzüldük. Fakat,Müslüman Doğu Türkistan Türkleri bu değerli devlet adamımızın doğumunun 100.yılı dolayisiyle onun anısına toplandık ve onu anarak dualarımız yolladık.Minnet ve şükranlarımızı ifade ettik.Aslında,Doğu Türkistan Cumhuriyeti devletimiz ayakta olsa ve yaşasa idi onu bugün kendi ana yurdunda büyük ve görkemli Devlet törenleri ile anmış olacaktık. Doğu Türkistan Halkı Abdurrauf Mahdum’u hiç unutmayacaktır.

Ne yazık ki,Doğu Türkistan halkı olarak sayısız şehitler vererek ve oluk oluk kanlar dökerek kurduğumuz bu devletimiz Çin- Rus işbirliği sonucunda yıkıldı. Şehitlerimizi rahmetle anıyor,hayatta kalan Gazilerimizi minnet ve şükranla yad ediyoruz.” Sözleri ile tamamladı.

ABDURRAUF MAHDUM KİMDİR ?
Abdurrauf Mahdum Haziran 1915’da Gulca şehrinde bir Tücaar ailesinde dünya’ya geldi. İlk öğretimini Mahalle Mektebinin yanı sıra Medrese eğitimi de alarak tamamladı. 12 yaşında daha çocuk yaşta iken, hayata Gulca’daki Hüseyin Musabay Müessesesinde işçi olarak başladı.
Daha sonra Gulca’da kurulan Azatlık Teşkilatı’na üye olarak kaydoldu. 1940’lı yıllarda başlayan Milli Bağımsızlık Savaşına öncü ve komutan olarak iştirak etti. Milli isyanın Lider kadrosunda ve ön cephelerde savaştı. 12 Kasım 1944’de kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nde Hükümet Üyesi(Bakan) ve Genel Sekreter(Başkatip) olarak görev aldı. Bağımsız Doğu Türkistan Cumhuriyeti Başbakanı Ahmetcan Kasimi ve Arkadaşlarının sırlı ölümünden sonra,Ülke çapında Çinli işgalciler tarafından başlatılan Milli Bağımsızlık hareketlerine katılan ve görev alan kadrolara karşı yürütülen tutuklama ve etnik öç alma kampanyasından nasibini aldı ve tutuklanarak zindana atıldı.Daha sonra aklandı ve hapisten çıkarıldı. 1953-1963 yılları arasında İli Valiliğinde İdareci  olarak görev yaptı.Doğu Türkistan’da o yıllarda ülkede günden güne artan olumsuz siyasi hava ve şartlar sebebi ile 1963’te ailesi ile birlikte Kazakistan’a göç etti. Alma-Ata’nın dostluk Mahallesine yerleşerek 10 yıl çeşitli işlerde çalıştı ve l973’de emekli oldu.

       Doğu Türkistan Cumhuriyeti Hükümet üyesi ve Genel Sekreteri Abdurrauf Mahdum İbrahimoğlu   Aralık/1992 ‘de  İstanbul’da toplanan Doğu Türkistan Milli Kurultayı’na şeref misafiri olarak davet edilmiş ve bu davete icabet  ederek Türkiye’ye gelmişti. 10 Aralık’ta Kurultayda  anlamlı ve veciz bir konuşma   da  yapmıştı.

       Abdurrauf Mahdum İbrahimoğlu Doğu Türkistan Cumhuriyeti Hükümeti tarafından “İstiklal İçin Mücadele” ve “Azatlık” nişanı başta bir çok ödül ve takdirnameler ile teltif edilmiştir.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi ve Uyghurnet.org. olarak,doğumunun 100.yılında Kaahraman Mücahidimiz,Cumhuriyeti’mizin Kurucularından saygıdeğer   Devlet Adamımız Abdurrauf Mahdum’u minnet ve şükranla anıyor ve dualarımızı yolluyoruz.
Kıymıtlı  Ailesine de sağlık, esenlik ve başarılar diliyoruz.

Kaynak  : http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/medeniyet-tarix/abdurauf-mexsum-06162014220610.html

Etiketler: »
Share
1013 Kez Görüntülendi.