logo

trugen jacn

D.TÜRKİSTAN KAHRAMANI OSMAN BATUR’U ŞEHADETİNİN 66.YILINDA RAHMETLE ANIYORUZ

Doğu Türkistan Milli bağımsızlık Hareketlerinin  sembol isimlerinden Altay Kartalı Doğu Türkistan Cumhuriyeti’nin Altay Valisi  ve Doğu Türkistanlı Kazak Türkü Milli Kahraman Osman Batur İslambayoğlu’nu Çinli işgalcılar tarafından şehit edilişinin 66,yıldönümünde rahmet ile anıyoruz. Kabri Nur,Mekanı Cennette Olsun.Amin.

Osman Batur Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Yücel TANAY

Yaşam Öyküsü

Asıl adı Osman İslamoğlu’dur. “Batur” ona kahraman, cesur anlamında milletinin verdiği bir unvandır. 1899 yılında Altay’ın Köktogay bölgesinde Öngdirkara mevkiinde doğmuştur. Altay Kazaklarından orta halli bir çiftçi olan İslâm Bey’in oğludur. Göçebe Kazak hayatını yaşayarak büyüdü. 10 yaşından önce iyi bir binici ve usta bir avcı olan Osman Batur, savaş sanatının inceliklerini 12 yaşında hizmetine girdiği Kazak Türklerinden olan Böke Batur’dan öğrenmiştir. Böke Batur’un Çinlilere yenilmesi akabinde Böke Batur’un Tibet üzerinden Türkiye’ye ulaşmaya çalışırken yakalanıp başının kesilmesinden sonra doğduğu yerde 40 yaşına kadar çiftçilikle uğraştı. 1940 yılına gelindiğinde Çin yönetiminin baskılarını iyice arttırması üzerine silahını alarak tek başına dağa çıktı. Tek başına başladığı mücadeleyi 29 Nisan 1951’de Urumçi’de idam edilene dek sürdürdü.

Osman Batur Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Mücadelesi

1911 yılında Çinlilere ve Ruslara karşı mücadeleye başlayan Osman Batur bütün Altay topraklarının ve Doğu Türkistan’ın Çinlilerden ve Ruslardan kurtarılmasını amaç edinmişti. II. Dünya Savaşı yıllarında Doğu Türkistan topraklarındaki Türklere yönelik baskıların kuvvetlenmesi ile birlikte tepki hareketleri de kuvvet kazanmış ve Osman Batur’un yükselmesine zemin hazırlamıştı.

Altayları Çinlilerden temizlemeye başlayan Osman Batur, 1943 yılında hedefine ulaşmış gözüküyordu. 22 Temmuz 1943’te Bulgun’da yapılan törenle Osman Batur Altay Kazakları’nın Han’ı ilân edildi. 1945’e gelindiğinde Doğu Türkistan’da birkaç şehir haricinde kontrol Türklerin eline geçmişti. Durum Çinliler için artık tahammül edilemez ve tehlikeli bir hâl alınca Çin orduları bölgeye sert ve yoğun operasyonlar uyguladı. Targabatay ve Altaylardan çıkarılan Osman Batur mücadeleye otuz bin kişi ile başlamış olsa da 1950’ye gelindiğinde bu sayı yaklaşık dört bin idi. Alibek Hakim ve silah arkadaşlarının mücadelesi de vardı.

1951 yılında Kanambal’da sıkıştırılan Osman Batur esir düştü ve Urumçi’ye götürüldü.

Osman Batur, halk arasında dolaştırılarak teşhir edildi ve 29 Nisan 1951 tarihinde elleri ve ayakları kesildikten sonra kurşunlanarak şehit edildi.Osman Batur\’un şehit edilmesinden sonra çocukları da korkunç şekilde işkence ile öldürüldü.
Evlatlarına yapılan bu zulme, işkenceye ve katliama dayanamayan Mamey Hatun aklını kaybetti ve olay yerinin yakınındaki nehrin köpürerek akan azgın sularına kendini attı.
Doğu Türkistan Türkleri Osman Batur’un şehit edildiği 29 Nisan 1951 gününe “Güneşin söndüğü gün” diyorlar fakat gerçekte o güneş eskisinden daha güçlü yanıyor.
Çinliler her melaneti yaptı ama Osman Batur’un, ulusunun yüreğinde yaktığı özgürlük ateşini söndüremedi! Onun adı bugün bile Pekin yönetimini titretiyor!
Bugün şehadet yıldönümünde bir kez daha Altay Kartalı\’nı saygı ile anıyoruz.
Ruhu şad, Mekanı Uçmağ olsun.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1042 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ