logo

trugen jacn
05 Mart 2014
Genel

DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞININ ÇİFTE STANDARTLI TUTUMU ÜZÜNTÜ YARATTI.

pichan-lukchun-weqesi-herbiy.jpg

 

Hamit Göktürk

Dış İşleri  Bakanlığı 1 Mart Cumartesi günü Çin’in Kunming kentinde meydana gelen saldırı olayı ile ilgili bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Yunnan bölgesinin idari merkezi Kunming’deki tren istasyonunda 1 Mart Cumartesi akşamı meydana gelen ve resmi verilere göre 29 kişinin hayatını kaybetmesine, 130’dan fazla kişinin yaralanmasına neden olan saldırıyı şiddetle kınandığı belirtildi. Açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dilendi. Türkiye’nin, masum sivilleri hedef alan bu tür terör saldırılarının kabul edilemez olduğunu her zaman vurgulanarak, “Saldırının sorumlularının adalet önünde hesap vereceklerine inanıyoruz” denildi.

Ancak, Dış İşleri Bakanlığının, 15 Ocakta Doğu Türkistan’ın Aksu  vilayetinin  Toksu ilçesinde 12 Abat  İlçesinde 3 ve 14 Şubat’ta Kırgizistan sınırındaki Uçturfan İlçesinde 15 kişi olmak üzere bir ay içinde bir tek Aksu vilayetinde(Doğu Türkistan’da 12 Vilayet ve 5 Özerk Vilayet bulunuyor)  toplam 30 Müslüman Uygur’un  Çin  Askerleri tarafından öldürülmesini görmemezlikten gelmesi  ve hiçbir açıklama yapmaması hayal kırıklığı yarattı. Ölen Çinlilere gösterilen hassasiyetin  Çinli askerlerce aşırı güç kullanılarak hak ve hukuk kuralları ihlal edilerek öldürülen masum  Müslüman Uygurlar için esirgenmesine bir anlam verilemiyor.

Dış İşleri Bakanlığının  olaylarda öldürüldüğü iddia edilen Çinlilerin ailelerine başsağlığı ve yaralı Çinlilere acil şifalar dilemesinin insanı bir davranış olduğu belirtilirken,aynı hassasiyetin öldürülen  Müslüman Uygur Türklerinden esirgenmesi, “Acaba Öldürülen Çinlilerin hayatı,  Katledilen Müslüman Türklerin hayatından daha mi değerli  ? “   sorusunu akıllara getiriyor.

Bu durumun insanı olmadığı, hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği, hakkaniyet ve adalet normları ile bağdaşmayan  Çifte Standartlı bir tutum olarak kabul ediliyor.

 

Etiketler:
Share
724 Kez Görüntülendi.