logo

trugen jacn
09 Temmuz 2015

DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞI : 115 UYGUR’U ÇİN’E TESLİM EDEN TAYLAND’I KINIYORUZ

Çin işgalindeki Ülkeleri Doğu Türkistan’dan baskı,zulüm,işkence ve etnik ve dini soykırım’dan kaçarak tayland’a sığınan 115 UYgur Türkü’nün Çin’e iadesi, Türkiye tarafından tepki ile karşılandı ve Tayland yönetimi protesto edildi. 

Dış İşleri Bakanlığı

  Dış İşleri Bakanlığı’nın İadeye ilişkin Açıklaması şöyle ;

Tayland’da gözaltında bulunan 115 Uygur Türkü soydaşımızın kendi istekleri ve hür iradeleri hilafına üçüncü bir ülkeye gönderilmesini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Geri göndermeme ilkesi, 1951 tarihli Mültecilerin Hukuki Statülerine İlişkin Sözleşme ile 1984 tarihli İşkence ve Diğer Zalimane, Gayri İnsani veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Sözleşme’de açıkça düzenlenen, yalnızca mülteci veya benzeri statüdeki kişiler için değil sınırdışı veya iade edilme gibi zorla geri gönderme hallerinde de yaşam hakkı ihlali veya işkence görme riski olan herkes için geçerli temel bir uluslararası hukuk ilkesidir.

Tayland ve ilgili uluslararası kuruluşlar nezdinde yaptığımız müteaddit girişimlere rağmen, Tayland Hükümetinin uluslararası insani hukuka da aykırı bu davranışını kınıyoruz.

Soydaşlarımızın akıbeti, ülkemizce ve uluslararası toplum tarafından yakınen ve dikkatle izlenmeye devam edilecektir.

Kaynak : Dış İşleri Bakanlığı Kurumsal web sitesi (mfa.gov.tr.)

Etiketler: » » » »
Share
1546 Kez Görüntülendi.