logo

trugen jacn
19 Mart 2014

DAVUTOĞLU: TAYLAND’DAKİ MÜLTECİ UYGUR KARDEŞLERİMİZİN SORUNUNU EN KISA ZAMANDA ÇÖZECEĞİZ !

Ahmet Davutoğlu haberleri

DIŞ İŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU : TAYLAND’DAKİ MÜLTECİ UYGUR KARDEŞLERİMİZİN   MESELESİNİ EN KISA ZAMANDA  ÇÖZECEĞİZ.

Hamit Göktürk

15 Mart’ta Tayland ormanlarında bulunan 82’sı çocuk 220 Doğu Türkistanlı Uygur mültecinin sorunu Türkiye’nin ve  uluslar arası toplum’un  sıcak gündemini oluşturmaya devam ediyor. Çin yönetimi bu mültecilerin kendilerine iadesi için ısrarlı taleplerini  sürdürürken,daha önceki yıllarda yapılan hatalı iade rezaletinin tekrarlanmaması   için yoğun  çabalara  devam ediliyor.

Konu ; Hükümet düzeyinde ilk kez gündeme geldi. Uygur sığınmacıların meselesi  18 Mart gecesi Tvnet. Televizyon kanalında,  Dış İşleri Bakanı Prof.Dr.Ahmut Davutoğlu’nun katıldığı  ve canlı yayınlanan “Müzakere Özel”  programında dile getirildi. Kırım krizi başta olmak üzere bir çok uluslar arası konunun  konuşulduğu  bu canlı programda Tayland’daki Uygur mültecilerin meselesi de kendisine soruldu.

Tayland’a sığınmak isterken, dağlık ve ormanlık arazide yakalanan kalabalık Uygur mültecilerin Türkiye’ye kabulü ve ülkemize getirilmesi için sosyal medya’dan çok soru  geldiğini açıklayan program yöneticisinin sorusuna karşılık Bakan Davutoğlu şunları söyledi :

“ Tayland’da mülteci statüsünde bulunan Uygur  kardeşlerimizin  meselesi Hükümetimizin ve Bakanlığımızın sürekli gündeminde. Çalışmalar büyük bir ciddiyetle sürdürülüyor. Bakanlığımızdan  görevliler bölgede bulunuyor. Ancak, bu konu uluslar arası hukuku ilgilendiren hassas bir konu.  Üçüncü bir ülkenin vatandaşı olan insanlarımızın meselesi. Ben konu ile bizzat ilgileniyorum. Birleşmiş Milletler yetkilileri ile sürekli temas halindeyiz. Bizzat BM.Mülteciler Yüksek Komiserliği  ile görüştüm. Uygur Kardeşlerimizin Suriye’li mültecilerle karşılaştırılmasını şık ve doğru bulmuyorum. Olaylara insani olarak yaklaşmalıyız. Ortadan mağduriyet  var. Burada ayrım  asla söz konusu  olamaz. Hiç kimse bunu aklına getirmesin.

Kamu oyumuzun konuya yaklaşımını, Sosyal Medya’nın girişimlerini  ve konu ile ilgili sorulan soruların iyi niyetinden ve samimiyetinden hiç şüphemiz yoktur. Ancak, bu konu çok özel ve hassas bir konudur. Bu konuda kamu oyunda oluşturulacak gerginlikler  sürece zarar verir. Uluslar arası  özel hukuk burada söz konusu.  Bu tür  çalışmalar özel mecrasında yürütülür. Vatandaşlarımız ve hiçbir kimsenin bu konuda üzülmesin ve hiç te  şüphesi olmasın. Uygur Kardeşlerimizin sorunu en kısa zamanda çözülecek ve bizler de hepimiz  hayırlı sonuçlara ulaşmış olacağız.”

       Dış İşleri Bakanımız Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu’nun bu açıklamaları Türkiye,uluslar arası toplum ve özellikle konunun  çözümünü hassasiyet  ve büyük bir  umutla  takip eden Doğu Türkistan’lıların  endişelerini gidereceğini, geçmiş yıllarda Tayland,Malezya,Kambuçya ve Vietnam’in  iade ettiği  Müslüman Uygur mültecilerin  dramatik durumun  tekrar yaşanmayacağına olan güvenimizin pekişmesini sağlayacağını  ümit ediyoruz.

Etiketler:

Share
5497 Kez Görüntülendi.