logo

trugen jacn

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ATFEDİLEN UYGURLARLA İLGİLİ SÖZLER “ÇİN YALANI “ÇIKTI😊

Erdoğan Xi resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin ziyareti sırasında kullandığı “Sincanlılar refah içinde mutlu” ifadesinin çeviri hatası olduğu öne sürüldü. Erdoğan’ın bunun yerine “Türkiye, Sincan‘daki (Doğu Türkistan) halkların barış ve refah içinde mutlu bir şekilde yaşamasını ümit ediyor” dediği iddia edildi.

G-20 Zirvesi dönüşü Pekin’e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Başkanı Şi Cinping’le görüşmesi sırasında Uygurlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, konuşması sırasında, “Türkiye, Sincan‘daki (Doğu Türkistan) halkların barış ve refah içinde mutlu bir şekilde yaşamasını ümit ediyor.” ifadesini kullandı.

Ancak South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Türk tarafı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini tercüme ederken hata yaptı ve bunu da daha sonra Çinli muhataplarına iletti.

Ancak Çinli yetkiler hatanın kendilerine bildirilmesine rağmen basın bildirisinde bu durumu düzeltmedi.

Devlet denetimindeki Çin medyası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini, “Sincanlılarrefah içinde mutlu dedi” olarak okurlarıyla paylaştı.

Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliği’ndeki diplomatlar, geçen hafta kapalı kapılar ardında Çinli muhatapları ile görüşerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin yanlış tercüme edildiğini ve bu durumun düzeltmesini istedi.

Ancak gazetenin haberine göre, Çinli diplomatlar düzeltme yapmayı da reddetti.

Çin medyasındaki haberlerde ayrıca, Erdoğan’ın “Sincan bölgesindeki halkların refah içinde mutlu yaşam sürdürdüğü bir gerçek. Türkiye, hiç kimsenin Çin ile ikili ilişkileri bozmasına izin vermez. Türkiye, radikalliğe karşıdır ve Çin ile karşılıklı siyasi güvenin artmasını arzulamaktadır.” ifadelerini kullandığını da aktarmıştı.

Anadolu Ajansı da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Pekin ziyareti sırasındaki şu ifadelerine yer vermişti:

“Türkiye-Çin ilişkilerini her alanda uzun soluklu bir anlayışla ve stratejik bir bakışla güçlendirme noktasında mutabık kaldık. Binlerce yıllık ilişkilere sahip, İpekyolu ile birbirine bağlanan kadim medeniyetler üzerine kurulu Türkiye-Çin iş birliğinin güçlendirilmesi için potansiyelin büyük olduğuna inanıyorum. ‘Tek Çin’ politikası, Türkiye için stratejik önemdedir. Çin’i ziyaretim bu defa küresel barış ve istikrara yönelik sınamaların arttığı bir dönemde gerçekleşiyor. Türkiye-Çin ilişkilerin güçlenmesi, bölgesel ve küresel istikrara da büyük ve farklı bir katkı sağlayacaktır.”
Kaynak : http://habernida.com/erdoganin-uygurlar-mutlu-sozu-cin-yalani-cikti/?fbclid=IwAR3okTz50gEGfNqewDaCiyQPBYDZ4HHx2omMWGUzATTwlU2pTX7aSaV1jl

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
7728 Kez Görüntülendi.