logo

trugen jacn

ÇİN’İN SESİ “AYDINLIK” CERİDESİNİN YALANLARINA TEPKİLER SÜRÜYOR

ÇKP Faşizminin Türkiye’deki sesi “Aydınılık” adlı karanlıklar ceridesinin Şinjiangg yalanlarıına yönelik tepkiler çığ gibi sürüyor.Türk siyasetinde bir tepki de İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Sayın Lütfü Türkkan’dan geldi.Sayın Türkkan, Aydınlık gazetesinin çıkardığı ek dergi ve internet sitesinde yer alan haberlerde Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü savunmasına “Uygur Türkleri’ne zulmetmek için Çin ile birlikte yarışıyorlar. Yazık..! Çok yazık..! Onların bedeni kıbleye, yürekleri Türkiye’ye dönük. Bu zulme ortak olanları tarih affetmeyecek. “sözleri ile tepki gösterdi.

Çin Toplama Kampı resimleri ile ilgili görsel sonucu
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı aydinlik.jpg

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Aydınlık gazetesi, çıkardığı ek dergi ve internet sitesinde yer alan özel haberlerinde büyük bir skandala imza attı. 

Dergi ve sitede yer alan haberlerde Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uyguladığı zulme destek verilirken, bölgedeki Türkler terörist olarak lanse edildi. Skandal haberlerde “Sinciang-Uygur bölgesinin son yüzyıllardaki tarihine baktığımız zaman, ayrılıkçı hareketlerin hep emperyalizm tarafından tezgâhlandığını görüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Çin Toplama Kampı resimleri ile ilgili görsel sonucu

İYİ Parti Milletvekili Türkkan : Çin Zulmüne Ortak Olanları tarih Afetmeyecek

Aydınlık gazetesinin söz konusu haberlerine tepki gösteren İYİ Parti TBMM:Gurup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan twiitter hesabındaki paylaşımı ile bu gerçeklerden tamamen uzak bu Çin yanlısı iddialarına “Uygur Türkleri’ne zulmetmek için Çin ile birlikte yarışıyorlar. Yazık..! Çok yazık..! Onların bedeni kıbleye, yürekleri Türkiye’ye dönük. Bu zulme ortak olanları tarih affetmeyecek…” sözleri ile tepki gösterdi.dedi.

Çin Toplama Kampı resimleri ile ilgili görsel sonucu

EĞİTİM KAMPLARI VE ÇİN GÜZELLEMESİ

Aydınlık’ın Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü ve Türklere uygulanan asimilasyon çalışmalarını görmezden gelmesi bir yana genç-yaşlı milyonlarca insanın tutulduğu ve sert koşullar nedeniyle yüzlercesinin hayatını kaybettiği sözde eğitim kamplarına da güzellemeler yapıldı. Kamplarda temel mesleki eğitimler verildiği iddia edilirken koşulların da hukuki olduğu iddia edildi. Halbuki başta Avrupa Birliği üyeleri olmak üzere birçok ülke skandal kamplarda uygulanan zulme dikkat çekerek zulmün sona ermesi için çağrıda bulunmuştu.

Kaynak : Aydınlık’ın Doğu Türkistan skandalına tepki ( Erdem AVŞAR / Yeniçağ gazetesi 10.09.2019)

Share
1545 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ