logo

trugen jacn

ÇKP’LI İŞGALCILARIN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIMCI KATİLLERİNE CEZAİ İŞLEM

(ئوڭدىن سولغا) ئامېرىكا مالىيە مىنىستىرى سىتىۋىن مىنۇچىن، پرېزىدېنت دونالد ترامپ ۋە تاشقى ئىشلار مىنىستىرى مايك پومپېيو ئەپەندىلەر ئاقسارايدىكى مۇخىرلارنى كۈتۈۋېلىش يىغىنىدا. 2020-يىلى 29-ماي، ۋاشىنگتون.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ABD yönetimi 17 Haziran’da yasalaşan Uygur İnsan Hakları ve politikası yasasının en önemli maddelerinden birini uygulamaya koyduğu açıklandı.

Buna göre ÇKP. İşgal ve sömürge yönetiminin Doğu Türkistan’daki ÇKP Bölgesel Genel Sekreteri Çin Çuvenggou ve diğer 3 üst düzey 3 yardımcısı hakkında uluslar arası bir cezalandırma yöntemi olan Mgnetsky yasasına göre cezalandırılması kararı alındığı bildirildi.

Özgür Asya radyosunun ABD.dışişleri ve Hazine Bakanlıklarının açıklamalarını içeren heberine göre ÇKP işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da Türklere karşı etnik baskı ve soykırım için görevlendirdiği bu 4 üst düzey yetkilisi ABD topraklarına ayak bastıkları anda tutuklanarak yargılanacaklar .Ayrıce ABD de bulunan tüm varlıklarına el konulacak.

ABD.dışişleri ve Hazine Bakanlıkları tarafından aynı anda yayınlanan açıkmalarda haklarında cezai işlek başlatılan ÇKP’nın Doğu Türkistan’daki ÇKP üst düzey yöneticiler şunlar ;

Resim

1- Chen Quanguo : ÇKP Diktatöryasının Doğu Türkistan’daki Bölgesel ÇKP.Bölgesel Sekreteri,İşgal yönetiminin hakimimutlak en üst yöneticisi

2-Zhu Hailun : Bölgesel ÇKP Genel Sekreterliği Siyasi- Kanun Komitesi Sabık Sekreteri Çin Tipi Nazi Toplama Kamplarını ilk başlatan ekip içerisinde yer alıyor.Halen yolsuzluk rüşvet ve diğer suçlardan dolayı hapiste.

3- Wang Mingshan : Sözde Uygur Özerk Bölgesel yönetimi Başkan Yardımcısı ve Bölgesel Kamu Güvenliği Bakanı

4- Hu Liyujun : Bölgesel Yönetim’de Kamu Güvenliği Bakanlığı ÇKP Sekereteri

Resim

Bunlara isnat edilen suçları şöyle :

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki bu üst düzey yöneticileri Doğu Türkistan’da yaşayan etnik Müslüman Azınlık olarak tanımlanan Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer Türk asıllı topluluklara karşı etnik ayırımcılık, baskı,zulum ve işkence yapmak ve İnasan Hakları evrensal Beyannamısie gereğince bu azınlık halkların temel insan haklarının kullanmalarını engellemek ve insan haklarını engelleme ve ihlal suçlarını işlemek.

ئامېرىكا تاشقى ئىشلار مىنىستىرى مايك پومپېيو ئەپەندى ئامېرىكا تاشقى ئىشلار مىنىستىرلىقىدا ئۆتكۈزۈلگەن ئاخبارات ئېلان قىلىش يىغىنىدا سۆز قىلدى. 2020-يىلى 8-ئىيۇل، ۋاشىنگتون.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo : Uygur Bölgesindeki Etnik Zulum Uygulamasında rolu olan diğer ÇKP.lılar de Cezalandırılacak

Uygur İnsan Hakaları ve Politikası yasasının ilgili bir maddesinin uygulanması ile iligi olarak açıklamalar yapan ABD.Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ” Uygur bölgesindeki baskı,zulüm ve etnik soykırımın baş sorumluları olan ve isimleri belirtilen 3 üst düzey ÇKP’lı yöneticilerden başka bölgedeki ÇKP baskı ve zulum uygulamaları ile etnik soykırım cinayetlerinde rol almış olan diğer ÇKP’lı yöneticiler hakkında da aynı cezai müeyyedelerin uygulanacağın ve onların aile fertleri ve diğer suç ortaklarının de ABD’ye girişleri engellencektir.” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı : Uygur Bölgesinde Hak İhlalı Suçuna Karışanları Cezanladrmayı Vadediyoruz

ABD.Hazine Bakanı Steven Minuchen Uygur İnsan Hakları yasası ve Politikası yasasının ilgili maddesinin Bakanlığı ile ilgili kısmının uygulanmasına geçildiğini belirterek şunları söyledi ; ABD.nın mali imkanlarından yararlanan bir çok ülke yöneticileri insan hakları ihlal suçu işlemektedir.Uygur bölgesinde veya dünyanın başka diğer bölgelerinde bu hak ve hukuk ihlalleri işleyenlere karşı genekli tedbirleri alacağımıza ve cezai müyyede uygulayacağımıza söz veriyoruz.” şeklenhdi konuştu.

Dr.Nuri Türkel : ABD’nin Aldığı Bu Caydırıcı Tedbirleri Uygurların İstismarı yolundaki iddalar tamamen Yersiz

Geçtiğimiz Mayıs ayında ABD.yönetimine bağlı Uluslararası Dini Özgürlükler Kamitesi Üyse (Komiseri)olarak atanan Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Dr.Nuri Türkel ABD.yönetiminin Uygur İnsan Hakları ve Polittikası yasasının bu ilk uygulaması ile ilgili olarak şunları açıkladı ; ” Bu caydırıcı karar Çin dahil dünya’da insan hakları ihlalleri suçu işleyen yönetimlere bu suçlarının asla cezasız kalmayacağı yolunda açık ve net bir mesaj olmuştur. Çin’in Doğu Türkistan’daki insanık dışı uygulamaları ile İnsan hakları ihlalleri işleyen Çin yönetimi ve bu yönetimin Müslüman Uygurlara yönelik baskı ve zulümlerini destekçesi ve ortağı bazı ülkelerin ABD’nın Uygur yasasına karşı ABD.Uygurları istismar ediyor iddiaları tamemen temelden yoksun ve yersiz karşılığı olmayan ve vicdansızca sarf edilen safsata sözlerdir.Bu iddia sahiplerinin kim ve ne olduklarına çok dikkat edilmelidir. ABD’nın bu yasası ve ilgili uygulamaları uluslar arası toplumun ortak ahlakı normlarının bir parçasıdır. Baskı ve zulme karşı bir duruş sergilemekir. Ülkeler,Kurum-Kurulaşlar ve uluslar arası toplum ortak noktada yanı Doğu Türkistan’daki Çin işgal yönetiminin insanlık dışı soykırım uygulamaları noktasında siyasi düşünce ve görüş ayrılıklarını bir yana bırakarak insanı kuralları temel almalı ve 21.yüz yıldaki bu insanlık ayıbı etnik Çin soykırımına karşı ortak tedbirler almılıdır. ” şeklinde konuştu.

ئامېرىكا ھۆكۈمىتى چېن چۈەنگو قاتارلىق 4 نەپەر خىتاي ئەمەلدارغا جازا ئېلان قىلدى

ئامېرىكا ھۆكۈمىتى چېن چۈەنگو قاتارلىق 4 نەپەر خىتاي ئەمەلدارغا جازا ئېلان قىلدى

Erkin Asiya Radiosi paylaştı: 9 Temmuz 2020 Perşembe

Kaynaklar : Özgür Asya Radyosu.Ajanslar – Elfidar Iltebir ABD Uygur Derneği Yönetim Kurulu üyesi.

Share
306 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ