logo

trugen jacn
17 Nisan 2014

Çin Askeri Elindeki Silahı Almaya Çalıştıysa,Neden Arkadan Vuruldu?

 

kelpin-yurchi-saqchi-adem-olturush-namayish-4

Doğu Türkistan’ın Kelpin Kasabasında 12.nisan günü akşam saatinde Uygur öğrenci genç abdulbasit Abdulhenit motosikletli evine dönerken,Çin jandarma kuvvetlerince “kırmızı ışıkta durmama” gerekçesi ile arkasından vurarak öldürmüştü.sırtından vurulmuş olan gencin cenazesini kasaba sakinleri sokaklarda dolaşarak gösteri yaptı.Gösteri Çin polislerince dağıtıldı,30 dan fazla gösterici tutuklandı.
Olayla ilgili fotoğraflar ve konu hakkındaki haberler yurt dışı medyada geniş yer buldu.Bir hafta olayı gizlemeye çalışan Çin yönetimi 17.nisan 2014.gün Uygur özerk bölge komünist parti propaganda bölümüne bağlı (天山网) ‘tianshan’ Çince internet sitesinde , Abdulbasit’in devriye gezen Çin jandarma kuvvetlerine mensup askerlerin elindeki silahı gasp etmek için koşup geldiği için vurulduğunu,yurt dışında konu hakkında yapılan yalan haberleri internette dağıtan Urumçi nüfusuna kayıtlı A XX Urumçideki polisler tarafından tutuklanıp ceza evine konduğunu yazdı ve bununla olayı örtbas etmeye çalıştı.

timthumb
Şehit edilen genç Abdulbasit

Cenazesi Kelpindeki Çin polislerince tartıp alınıp hala geri verilmeyen Abdulbasit’i cesedini gören tüm kasaba sakinleri ,kurşun gencin sırtından girip göksünü yararak çıktığını söylemektedir. Kelpin kasabasından bugün gelen habere göre, Çin askerlerinin elinden silahı almaya çalışan genç neden önden değil,sırtından vuruldu? Diye soran her kes “teröriste yardım etmek” suçu ile tutuklanıp ceza evine götürülmektedir.
Bölgeye çok sayıda asker yığınak yapan Çin,Uygurları isyana kışkırtarak kasabayı imha etmek için sabırsızlanmaktadır.Bu şartlarda dünya basının biran önce bölgeye girmesi hayatı önem taşımaktadır.

11671581-6c64-418f-9dc9-0fae02cc5285

Etiketler: »
Share
2118 Kez Görüntülendi.