logo

trugen jacn
29 September 2016

ÇİN,YASADIŞI ORGAN TİCARETİ YAPTIĞI İÇİN İSTANBUL’DA PROTESTO EDİLDİ

Çin Halk Cumhuriyeti’nın Sarıyer Tarabya’daki İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, bu ülkede yasa dışı organ nakli gerçekleştirildiği iddiasıyla eylem yaptı. Gruptakiler, basın açıklamasının ardından çevredekilerin şaşkın bakışları eşliğinde bir süre yoga yaptıktan sonra  sessizce dağıldı.

İstanbul'da yogalı Çin protestosu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İstanbul Sarıyer’deki Başkonsolosluğu binası  önünde bir araya gelen grup, “Stop, Çin’deki Falun Gong zulmünü durdur”, “Çin’deki zorla canlı organ toplamayı durdur”, “Dünyanın doğruluk-merhamet-hoşgörüye ihtiyacı var” yazılı pankartları taşıdı. Kendilerine Falun Dafa uygulayıcıları adını veren grup adına açıklamada bulunan Semra Şener, Çin’de 17 yıldır yasa dışı organ naklinin gerçekleştirildiğini öne sürdü.

‘BU BİR İNSAN HAKLARI KONUSU’

Bunun acilen durdurulmasını istediklerini aktaran Şener, Falun Dafa uygulayıcılarının nakil için organları satılmak amacıyla öldürüldüğünü iddia etti.
Şener, “Sadece kayıtlara geçen 3 bin 700’den fazla Falun Gong uygulayıcısının organları için öldürüldüğü belirtiliyor. İşkencenin durdurulması için dünyanın dört bir tarafından toplanan 1,5 milyon imza Birleşmiş Milletler’e (BM) ulaştırıldı. Bu konuda BM, Avrupa Parlementosu (AP) Çin’e bu uygulamayı durdurması için emir verdi. Bugün dünyada Falun Dafa uygulayıcıları bu zulmü dünyaya duyurmak için olağanüstü çaba sarf ediyorlar. Bu konu bir insan hakları konusudur” şeklinde konuştu. Basın açıklamasından sonra yoga yapan grup, olaysız dağıldı.

cin-ollum-kampi

ÇİN ‘SAPKIN ÖRGÜT’ İLAN ETTİ

Falun Dafa (Falun Gong) Li Hongzhi tarafından kurulan, Buda okuluna bağlı bir kişisel gelişim uygulaması olarak biliniyor. Li Hongzhi 1996’dan beri ABD’de yaşıyor. Çin, devletten bağımsız hale geldiği ve 70 kadar ülkeye yayılarak kontrol edilemeyecek kadar büyüdüğü için Falun Gong’u 1999’da “sapkın örgüt” ilan etmişti. Falun Gong üyeleri Çin’de insan hakları ihlallerine maruz kaldıklarını iddia ediyor.

Wall Street Journal’ın ödüllü muhabiri Ian Johnson’a göre, Çin’in Falun Gong üyelerine karşı yürüttüğü kampanya, “polis teşkilatı, ordu, eğitim sistemi ve şirketleri” kapsıyor.

Kaynak : Hürriyet Gazetesi

Etiketler: » » » »
Share
701 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ