logo

trugen jacn

ÇİN’İN UYGURLARI DIŞ GÖZLEMCİLERE YALAN SÖYLEMELERİ İÇİN TEHDİT ETTİĞİ AÇIĞA ÇIKTI

İşgalci Çinli yetkililerin, Uygur Türklerini Doğu Türkistan’ı ziyaret eden yabancı gözlemcilere verecekleri ifadeler konusunda nasıl konuşacakları ve nasıl yalan söyleyecekleri konusunda onları önceden eğittikleri ortaya çıktı. Çinli işgalcıların Uygur Türklerinin yabancı Gözlemcilerin sorularına kendilerinin öğrettiklerinin ziddini ve gerçekleri söylemeleri halinde onları hapsetmek ve Çin tipi toplama kamplarına kapatmakla tehdit ettikleri ve onları aile ve yakınları üzerinden şantajla korkuttukları de açıklandı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’in Kazakistan sınırındaki İli vilayetinin merkezi Gulca kentinin Suydung kasabasında, yetkililerin aile planlaması için bir yabancı gözlemci heyetin ziyarete geleceğini duyurarak, Uygur Türklerini onların sorucağı sorulara nasıl cevaplayacakları konusunda onları eğittikleri ve kendisilerinin eğiüüiklerine aykırı ve yanlış cevapladıklarında ise onları “eğitimek ” için toplama kamplarına götürüleceği tehdidinde bulunduğu ortaya çıktı. 

Dr. Adrian Zenz discusses leaked Xinjiang documents on CNN's ...

Geçen ay Alman araştırmacı Dr. Adrian Zenz, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı aile planlaması, kürtaj ve kısırlaştırma politikası hakkında özel bir rapor yayınladı ve Çin’in resmi belgeleri üzerinden bu politikanın aslında bir soykırım olduğunu gösterdi. Rapor uluslararası toplumda dikkat çekince Çin hükümeti Andriz Zenz hakkında Çin hükümetini karalamak suçuyla Uluslararası Adalet Divanı’na dava açacağını bildirildi. Dünya çapında güçlü bir ses getiren rapor, Doğu Türkistan’daki sözde Özerk yönetimi de harekete geçirdiği bildirildi. 

YEREL HALKA YALAN İÇİN BASKI YAPTILAR

Bölgenin son durumundan haberdar aktardığı bilgilerden, son iki haftadır Gulja şehri Korgas ilçesindeki yerel yönetimin bölge sakinlerine sürekli toplantı düzenleyerek, yakında aile planlaması politikası için gelecek olan heyete karşı hazırlıklı olması ve bunun ülke imajında ​​hassas bir konu olduğundan sorulara yanlış cevap verilirse sonuçlarının ağır olacağı hakkında talimat verdikleri öğrenildi. 

Bu bilgileri teyit etmek için aranan ilgili makamlar, Suidong Kasabası’ndaki bir hane reisi, 15 ila 30 kişinin katıldığı toplantıların sırayla sakinlerin evlerinde yapılmakta olduğunu belirtti. Bu kişinin aktardıklarından söz konusu toplantılarda sakinlere yakında bir heyetinin teftişe gelerek istedikleri evi ziyaret edecekleri, onların sorularını ayrıntılı yanıtlamaktan kaçınması gerektiği, aile planlaması, ameliyat gibi uygulamaların zararsız olduğunu söylemesi ve yanlış cevap vermeleri halinde “eğitim” için toplama kamplarına götürüleceği uyarısında bulunduğu tespit edildi. 

Map of Xinjiang - JohoMaps- Doğu Türkistan Haritası

“KONUYU DEĞİŞTİRİN”

Bununla birlikte yine heyetle görüşürken mümkün oldukça konuyu değiştirip devletin iyi politikalarından bahsetmesi gerektiğini, kayıp aile üyeleri hakkındaki sorulara “bilmiyoruz” cevabını vermesini, onların hata yaptıkları için eğitilmekte olduğunu ve bunun doğru olduğunu söylemesini talep ettikleri belirtildi.

https://www.karar.com/cinin-yabanci-gozlemciler-icin-uygur-turklerini-yalan-icin-egittigi-ortaya-cikti-1576041
Share
352 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ