Radikal’de yayınlanan habere göre, Çin’in adını belki de ilk kez duyacağınız otomobil üreticisi firması LandWind’in X7 modeli olay yarattı.Çin’in Guangzhou eyaletinde düzenlenen bir otomobil fuarında görücüye çıkan LandWind X7, Jaguar Land Rover şirketinin Range Rover Evoque modeline olan inanılmaz benzerliği herkesi şaşırttı.40 bin sterlin (62 bin dolar) fiyatla satışa sunulan Range Rover Evoque’a benzerliği ile büyük tepki çeken LandWind X7’nin fiyatı ise sadece 14 bin sterlin (22 bin dolar).

Ana gövdesi, radyatör çizgileri ve farlarının tasarımındaki benzerlikler göze çarparken, benzer modelin Jaguar Land Rover’ın Çin’de ilk fabrikasını açtığı zamana denk gelmesi de dikkat çekti.

Jaguar Land Rover yetkilileri ise dava açmak için harekete geçti. Şirketin CEO’su Ralf Speth, yapılanın fikri mülkiyet hakkının ihlali olduğunu belirtirken uluslararası yasaların çiğnendiğini vurguladı.

LandWind’in CV9 modeli 2010’da Avrupa çarpışma testlerinden sadece 2 yıldız alabilmişti.

Range Rover’ın Evoque serisi otomobiller Türkiye ‘deki yüksek vergiler nedeniyle en ucuz (Pure Tech model) 83 bin 755 euro yani yaklaşık 231 bin TL’ye satılıyor.