logo

trugen jacn

ÇİN’İN , ZİHİNSEL ÖZÜRLÜ HANİFE KERİM’İ 5 AYDIR NAZİ KAMPINDA TUTTUĞU KANITLANDI

ئىككى نەپەر خىتاي ساقچىسىنىڭ «تەربىيەلەش مەركىزى» نىڭ ئالدىدا تۇرغان كۆرۈنۈشى. 2017-يىلى 2-نويابىر، كورلا.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Bir süre önce Çin işgal yönetiminin 60 yaşındaki zihinsel özürlü Hanife Kerim’i tutuklayarak Gulca kenti’nin Bayanday Kasabasındaki bir Çin Nazi Kampına kapattıkları haberi bölgede’den  yurt dışına göç eden  bir Uygur Türkü’nün  ifadesi ile medyaya yansımıştı.
Özgür Asya radyosu  yaptıkları araştırmalarda bu olayın doğru olduğunu zihinsel engelli yaşlı bu hanımın 2017 yılının Aralık ayında tutuklanarak Gulca kenti yakınlarındaki Yamaçang Kapalı Eğitim Merkezi adı verilen Çin Nazi Kampına kapatıldığını açıkladı. Ayrıca Hanife Kerim’in yakınlarının  Kent Güvenlik Müdürü ile birlikte kendisini kampta ziyaret ettikleri bilgisine ulaştıklarını  de bildirdi.

Uygur Mahkum Kadın Resimleri ile ilgili görsel sonucu
Kadınlar Müdürü : Hanife Kerim Mahkum Kıyafeti İle Çok Rahat ve Yasaları Çince Ezberliyor
Radyo muhabirilerine konuşan Bayanday Yerel ÇKP.Sekreterliği Kent yönetim Birimine bağlı Kadınlar Komitesi Müdürü şunları ifade etti ; “ Hanife Kerim’i ziyaret etmemiz Kamp yönetimi ve Yasa Uygulayıcılarının talebi ile gerçekleşmiştir.Kent yönetimi veya adı geçenin  yakınlarının talebi ile  değildir. Biz zihinsel engelli Hanife Kerim’i bazı yakınları ile birlikte Kampta ziyaret ettik..Kendisi ile yüz yüze değil,görüntülü olarak görüşebildik.Ekranda Üzerinde mavi renkli Hapishane kıyafeti vardı. Kendisinin iyi olduğunu belirtti ve ayrıca  Çin dili öğrendiğini  ve   bazı  yasa maddelerini Çince olarak ezberlemekte olduğunu söyledi. Fazla endişe etmemelerini yakınlarına ifade etti. Hanife Kerim’in bu kendi ifadeleri ile kendisinin gayet iyi ve rahat olduğunu açıkça söyleyebiliriz.

İnsanların Kamplara Toplanması

Gözlemciler : Çin’in Doğu Türkistan’daki Eğitim Kampları Hitler’in Nazi Kampları İle Aynı
ÇKP- Faşist işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki Kapalı Eğitim Merkezleri adını verdikleri bu toplu tutuklama ve Cezalandırma Kamplarının durumunu değerelendiren    muhacerette yaşayan bazı gözlemcilerin bu konudaki değerlendirmeli şöyle ; “Çin’deki sistemde tutuklu veya hükümlü  zorunlu olarak Zihinsel engelli Hanife Kerim gibi kendisinin durumunun iyi olduğunu söylemek zorundadır.Aksine ifade edemez ve konuşamaz. Hitler Almanyası’nın Yahudi Soykırım Kamplarında tutulan Yahudilere de  Kamp komutanının emri ile sistemli bir şekilde ailelerine  mektuplar yazdırılıyor ve kendilerinin çok rahat ve iyi olduklarını bildiriyorlar  ve kendilerinin durumu  hakkında kendileri yalan beyanda bulunmaya mecbur tutuluyorlardı.  Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da kurdukları bu Çin Nazi Kamplarındaki sistem de aynı Hitler Gestaposunun yönettiği ölüm kampları ile aynı ve Çin’in Hitler’in bu Nazi Ölüm Kamplarını  örnek olarak aldığı açıkça görülmektedir. Zalimler,Soykırımcılar ve İşkenceci İnsanlık düşmanı rejimlerini sistem ve uygulamaları aynı.Yalan, göz boyama  ve aldatma yöntemleri çakışıyor.

Geçen yılın sonlarında Hoten’in Lop kentin’deki bir Çin Nazi Kampında tutulan bir Uygur genç kız de babasına benzer bir mektup yazmıştı. Çin Ölüm Kampında tutulan zavallı Uygur Kızı kendisinin kampta çok  iyi, rahat ve mutlu olduğunu ÇKP’nın ve  Çin Nazi Kampı Yönetimin kendisine çok iyi baktıklarını ve bunun için ÇKP ve Kamp yönetimine minnettar olduğunu bildiriyordu.  Bu mektup  daha sonra güdümlü ve ÇKP emrindeki resmi Çin medyasına yansıtılmıştı.

Etiketler: » » » » » » »
Share
2023 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ