logo

trugen jacn

ÇİN’İN UYGURLARDAN ZORLA ALDIĞI İÇ ORGANLARINI NASIL SATTIKLARINI BİZZAT GÖRDÜM !

Reyhangül Tohti, çoğunluğu Müslüman olan Xianjang bölgesindeki (Çin’in kuzeybatısında) Uygur azınlığından geliyor.  Çocuklarını okutmak için Mısır’a geldi ve onları okullarına yerleştirdi ve bakımlarını yapıyordu.Ancak,2017’de Mısır yönetiminin yardımı ile Çin Polisleri Mısır’a gelerek Uygur öğrencilerin zorla ülkelerine götürmeye başladı.Bunun üzerine çocuklarını de yanına alarak Belçika’ya sığında. 4 yıldır ülkesindeki ailesinden habersez ve hakkında hiç bir haber alamıyor.

Bugün 29 Temmuz 2020 Çarşamba günü a Çarşamba günü 18,1o-21,10 saatleri arasında Çinyönetiminin ülkesindeki baskı,zulüm ve diğer insan hakları hllerine ait uygulamalarına tanık olarak konuşacaktır. bu ” Çin’in Uygurlara yönelik soykırımı devam ediyor mu?”

"Les Chinois prélèvent les organes des Ouïghours pour les vendre : je l'ai vu de mes propres yeux"

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Uygur kadınları zorla kısırlaştırma, yeniden eğitim kampları, ailelerinden koparılmış çocuklar, Müslüman ülkelerden sessizlik ve uluslararası toplumdan destek eksikliği: Reyhanlgul Tohti’nin tarif ettiği durum birçok insan hakları derneğinin raporlarını yansıtıyor. 2016 yılından bu yana, bir milyondan fazla Uygur siyasi yeniden eğitim kamplarında gözaltına alındı ​​ya da tutuklandı ve ayrıca zorunlu sterilizasyonlara maruz kaldığı söyleniyor. 

Sincan 2016’dan beri ayrılıkçılara veya Uygur İslamcılarına atfedilen saldırılarla kısaltılmış Çinli yetkililer tarafından devralınmaya maruz kaldı.

Pekin bu rakamı reddediyor ve bunun Uygurların özellikle Mandarin öğrenebileceği ve İslamcı cazibeden uzaklaşabileceği “mesleki eğitim merkezleri” ile ilgili olduğunu açıklıyor. Ancak Newcastle Üniversitesi’nden (İngiltere) sinolog Jo Smith Finley, “ayrı bir Uygur kimliği kavramını sulandırıp ortadan kaldırmanın” bir yolu olarak görüyor.

Fransa bir “uluslararası misyon” sunuyor

Salı günü Fransa, “bağımsız gözlemcilerden gelen uluslararası bir misyonun” Çin’deki bu Müslüman azınlığın durumu hakkında rapor vermesini önerdi. Fransız Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın “büyük uluslararası insan hakları sözleşmelerinde yer alan evrensel ilkelere aykırı haksız uygulamaları” kınayan bir açıklama yaptı. Ayrıca, Jean-Yves Le Drian “kamplarda Uygurların stajını, büyük gözaltıları, zorla çalıştırmayı, zorla kısırlaştırmayı, Uygurların kültürel mirasının tahrip edilmesini, […], nüfusun genel gözetimini, baskıcı bir sistemi ve “Bölge genelindeki durumu yerinde araştırmak ve tesbit için uluslar arası bir gözlemci hayetinin bölgeye gönderilmesini de teklif etti.

blob:https://www.ln24.be/7195eca9-9eec-498d-a1ae-9253ef2884d0″.

KAYNAK : https://www.ln24.be/2020-07-29/les-chinois-prelevent-les-organes-des-ouighours-pour-les-vendre-je-lai-vu-de-mes-propres?fbclid=IwAR2LEBSRd (Jim Nejman ile söyleşi)

Share
503 Kez Görüntülendi.