logo

trugen jacn
21 Ekim 2020

ÇİN’İN UYGURLARA KARŞI İNSANLIK DIŞI UYGULAMALARINI SOYKIRIM OLARAK KABUL ETTİ

 Kanada Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komitesi bugün oybirliği ile aldığı bir kararla Çin ‘in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı,zulüm ve insanlık dışı vahşet uygulamalarını SOYKIRIM Olarak açıkladı.

Kanada Parlamentosu'nda kavga

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Kanada Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komitesi bugün aldığı bir kararla Çin ‘in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı,zulüm ve insanlık dışı vahşet uygulamalarını SOYKIRIM Olarak kabul ettiğini açıkladı.

Kanada Merkezli Uygur Hakları Savunuculuk Projesi (URAP) tarafından bugün yayınlanan bir basın bülteni ile Karada Parlamentosu İnsan Hakları Komitesinin Çin’in insanlık dışı cinayetlerinin Soykırım olarak kabul ettiğini duyurdu.

Basın bildirisinde alkışlar  Çin’in Uygurlara ve diğer etnik Çinli olmayan topluluklara karşı uygulamalarının soykırım olarak kabul edildiğine dair kararının Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma (sdir) Daimi Komitesi, Uluslararası İnsan Hakları Alt Komitesi tarafından iletildiği bilgisi de yer aldı.

4 siyasi partinin üyelerinin oybirliğiyle ikilinin desteğiyle onaylanan açıklama, Çin hükümetine en güçlü sinyali gönderirken diğer ülkelere de emsal teşkil ediyor.

1948 Soykırım Sözleşmesinin imzacısı olarak Kanada, Çin hükümeti tarafından devam eden Uygur soykırımını önleme ve durdurma görevine sahiptir. Uygur Hakları Savunuculuğu Projesi İcra Direktörü Mehmet Tohti, “Kanada Hükümeti için Alt Komite tarafından masaya konulan tüm temel önerileri harekete geçirme ve uygulama zamanı” dedi.

20 ve 21 Temmuz’da yapılan son Parlamento duruşmalarında, önde gelen Kanadalı hukuk uzmanlarına , Çin yetkilileri tarafından Uygurlara karşı işlenen soykırım suçlarının korkunç ayrıntılarına tanıklık etmek için toplama kamplarından sağ kalanlar da katıldı. Bu uzmanlar ve tanıklar, Kanada Hükümeti’ni bu devam eden zulmü durdurmak için harekete geçmeye çağırdı.

Kısa süre önce sızdırılan bir dizi Çin hükümeti belgeleri – Kitlesel Toplama ve Gözetim sistemleri için İşletim Kılavuzları , kapsamlı bir kayıt defteri ve üst düzey yetkililerin konuşmaları da dahil olmak üzere 400 sayfadan fazla diğer dahili belgeler de dahil olmak üzere – Çin hükümeti tarafından 1955’ten beri Sincan Uygur Özerk Bölgesi olarak anılan Doğu Türkistan’daki Uygurlara karşı soykırım politikaları.

Gizli bir Çin hükümeti belgesi , hapishaneler hariç, kapasitesi 30.000’den fazla tutukluya kadar değişen toplam 1.400’e kadar yargısız tutuklama tesisi olabileceğini gösteriyor . En yeni Beyaz Kitapta, Çin’in Hükümeti kabul bir terim olan toplama kampları tanımlamak için kullanılan “Mesleki Eğitim” yoluyla gitmiş yılda bölgede, 2014-2019 yılları arasında 1.290.000 kişi ortalama söyledi.

Çeşitli raporlar, Uygurların kamplarda ağır fiziksel ve zihinsel işkenceye ve geniş ölçekte zorunlu çalışmaya maruz bırakıldığını belgeliyor . Çin hükümeti tahrip camileri, türbeleri ve mezarlıkları , Uygur dili yasaklandı , aileleri ayrılmış onların gelen çocuklar ve dijital bir Gulag oluşturulan Uygur kimliğini yok etmek.

Alt Komitenin iki partili açıklaması, Çin’in Uygurların ve diğer Türklerin toplama kamplarında toplu olarak gözaltına alınmasını kınamaktadır. Belge, Çin hükümetinin kamplarını kapatmasını ve tüm tutukluları serbest bırakmasını talep ediyor.

Alt Komite tarafından Kanada hükümetine önerilen politika eylemi, Uygur zorla çalıştırma, zorla çalıştırma tedarik zincirlerine karşı harekete geçmek için uygun yasaları yürürlüğe koymak ve yeterli mekanizmaları kurmak ve Kanada tüketici pazarına zorla çalıştırma ürünlerinin girmesini önlemek ve sorumlu tutmaktır. kurumsal işletmelerin faaliyetlerinden kaynaklanan zararlar için. Önerilen politika eylemleri, federal hükümetin, Kanadalı teknoloji şirketlerinin Doğu Türkistan’daki müdahaleci ve yaygın yüksek teknolojili gözetime dahil olmamasını sağlamak için gerekli adımları atmasını da gerektirir.

URAP, 2006 yılında kaçırılan ve bir Çin hapishanesinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Uygur-Kanadalı mahkum Hüseyincan Celil’in serbest bırakılmasını talep etmeye adanmış bir Özel Elçi atanması önerisini görmekten memnuniyet duyuyor.

Uygur kökenli Kanadalı vatandaşlar, Kanada’daki Uygur mülteci başvurularını hızlandırmak için istisnai mülteci akımlarının yanı sıra, Kanada topraklarındaki Uygur aktivistler için koruyucu önlemlerin uygulanması için uzun süredir ricada bulundular. URAP, SDIR’ın her iki konuyu da eyleme geçirilebilir politika maddelerinde ele aldığını takdir ediyor.

Alt Komite bildirisi, Kanada topraklarında Uygur mültecilerin ve Uygur savunucularının, Çin tarafından rehin alınan aile üyelerine yönelik ısrarlı, sistematik ve aşırı taciz, gözdağı ve tehditlerden kaynaklanan ciddi endişesini açıkça ele aldı ve federal hükümetten, Uygurlar ve Uygur savunucuları.

URAP, Uygur mültecilere, Çin’deki korkunç kovuşturma anılarını tekrar etmeye ve yeniden travma geçirmeye daha fazla zorlamadan Kanada’da geleneksel mülteci statüsü verilmesi gerektiğini savunuyor.

Parçalanmış ailelerin, Vatansız Uygur Yetimhanelerinin, bu Çin vahşetleri nedeniyle ebeveyn desteği olmayan birden fazla çocuğu olan bekar annelerin yürek burkan gerçekliği göz önüne alındığında, URAP Kanada Hükümeti’ni bu insani krizleri, mahsur kalan Uygur mülteciler için bir acil yardım programı oluşturarak ele almaya çağırıyor. Mali kazanç karşılığında Çin’e sınır dışı edilmeye maruz kaldıkları güvensiz ülkeler.

URAP hatırlatıyor çok inançlı ortak bir mektup 15 Ekim tarihli Kanada genelinde 120’den fazla kuruluştan onay RH Başbakana gönderilen th 2020 eylemler sdir politikası önerisi doğrultusunda Kanada hükümeti tarafından alınacak talep etti.

URAP, Kanada hükümetinin ilgili tüm departmanları ile yakın bir şekilde çalışarak Alt Komite tarafından politika önerilerinin tam olarak uygulanmasını savunmaya devam etmektedir.

Dahası, URAP, iki partili parlamento kararını Uygur’a karşı işlenen suçların soykırım olduğunu resmen kabul etmeye ve Kanada hükümetini, Çin hükümeti tarafından Uygurlara karşı işlenen eylemleri benimsemek için BM ve diğer ilgili uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışmaya mecbur bırakmaya çağırıyor. Doğu Türkistan’da Uygurlara karşı işlenen bu iğrenç suçlardan sorumlu tüm Çinli yetkililere küresel yaptırımı savunmak.

Son olarak, Uygur Kanadalılar ve ilgili dostları ve müttefikleri adına, URAP, Dış İlişkiler ve Uluslararası Kalkınma Daimi Komitesi’nin Uluslararası İnsan Hakları Alt Komitesi’nin çalışkan üyelerine mükemmel çalışmaları ve adanmışlıkları için derin takdir ve şükranlarını sunar.

Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçin:

Mehmet Tohti

Uygur Hakları Savunuculuğu Projesi İcra Direktörü

329-116 Albert Caddesi, Ottawa

Tel: 613-261 8512 veya 416 824 9477; F: 437800 4099

www.urap.ca                 mehmet@urap.ca

tam rapor

https://www.ourcommons.ca/DocumentViewer/en/43-2/SDIR/news-release/10903199Uygur Soykırımı

Share
199 Kez Görüntülendi.