logo

trugen jacn
14 March 2019

ÇİN’İN UYGURLARA ZULÜM VE SOYKIRIMLARI NAZİ’LERİN UYGULAMALARININ BİR TEKRARI !

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Çin’in işgali altında yaşayan Müslüman Türklere yönelik insan hakları ihlalleri ve özellikle Uygur Türklerine uygulanan baskı ve zulmün tarihte başka bir örneğinin bulunmadığını yapılanların 1930’lu yıllardaki NAZİ Almanyası’nın Yahudilere karşı uygulamalarının bir tekrarı olduğunu açıkladı.

”Uygur Türklerine Uygulanan Zulüm, 1930’lu Yıllardan Beri Görülmedi”

Ugur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yıllık yayınlanan “İnsan Hakları Uygulamaları Üzerine Ülke Raporları” hakkında, İran, Güney Sudan, Nikaragua’da insan hakları ihlallerin olduğunun altını çizerken, “Çin’in bu konuda ayrı bir kategoride olduğuna” dikkat çekti.

Dışişleri Bakanlığı’nın İnsan Hakları ve Demokrasi bürosu başkanı Michael Kozak, Avrupa’da 1930’lu yıllarda Yahudilere uygulanan baskı rejimine atıfta bulunarak, “Bana göre o dönemden bu yana böyle bir şeyle karşılaşmamıştık” ifadelerini kullandı.

‘DNA’ları değiştirilmeye çalışıyor’

Kozak konuşmasının devamında, “Milyonlarca insanın kamplara toplanması, orada işkence altında tutulması, kültürlerinin, dinlerin unutturulmaya çalışılması, DNA’larının değiştirilmesi anlamına geliyor. Bu gerçekten çok korkunç bir durum” diye konuştu.

Çin’in ilk başta kampların varlığını inkar ettiğinin hatırlatan Kozak, “Pekin yönetimi daha sonra bu kamplarını varlığını itiraf etti, ama bunların bir tür eğitim merkezleri olduğunu ve katılanların gönüllü olduğunu iddia etmişti” dedi.

Kozak, ” Bu iddiaların, bizim ve diğer uluslararası kurumların incelemeleriyle uyuşmadığı konusunda Pekin yönetimini uyardık. Orada dünyadaki en büyük insan hakları ihlallerinden biri yaşanıyor” diye konuştu.

Salı günü Doğu Türkistan’ın kukla valisi Shohrat Zakir, bu kampların insanlara iş bulabilmeleri için uzmanlaşma eğitimi verdiğini iddia etmişti.

Kaynak : http://habernida.com/uygur-turklerine-uygulanan-zulum-1930lu-yillardan-beri-gorulmedi/?fbcl

Etiketler: » » » » » » » »
Share
499 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ