logo

trugen jacn
07 Şubat 2014

ÇİN’İN UYGUR HUKUK HAREKETİ LİDERİ DR.İLHAM TOHTI’NIN TUTUKLAMASINA TEPKİLER SÜRÜYOR

Hamit Göktürk

Hamit Göktürk

ÇİN’İN UYGUR HUKUK HAREKETİ LİDERİ DR.İLHAM TOHTI’NIN TUTUKLAMASINA TEPKİLER SÜRÜYOR.Hamit Göktürk

15 Ocak’ta Pekin’deki evine baskın yapılarak tutuklanan, ne ile suçlandığı ve nerede tutulduğu hala bilinmeyen Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim Üyesi ve Uygur Hukuk Hareketi Lideri Dr. İlham Tohti için Türkiye’den Çin’den ve hür dünyadan tepkiler sürüyor.

Dr.Tohti ve onunla birlikte tutuklanan Uygur öğrencilerinin de Pekin’den Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’ye getirildiği ancak, ailelerinin kendileri ile görüştürülmedikleri ve nerede oldukları konusunda kendilerine bilgi verilmediği bildiriliyor.

Dr. İlham Tohti’nin Pekin’de yaşayan eşi Güzelnur Hanım Hür Asya radyosuna verdiği demeçte eşinin hiçbir suç işlemediğini ve yasa dışı her hangi bir faaliyet içinde bulunmadığını buna reğmen tutuklandığını eşinin derhal serbest bırakılması gerektiğini bildirdi.

Dünya Uygur Kurultayı başkanı Rabia Kadir de Dr Tohtı’nın bir an evvel serbest bırakılmasını istediklerini bir kez daha dile getirdi.

MHP İğdir Milletvekili Sinan Oğan de TBMM.de söz alarak konuyu gündeme taşıdı. Doğu Türkistan’da Müslüman Türk olmaktan başka suçu olmayan insanlarımıza zülmediliyor. Uygurların yasal hak ve hukukunu savunan Dr.İlham Tohtı 70 yaşlık annesi ile birlikte tutuklandı.İşkenceye maruz kaldı.TBMM.İnsan Hakları komisyonunu bu konuda göreve davet ettiğini belirtti.

MHP milletvekili Nevzat Korkmaz Hür Asya Radyosuna verdiği ve Partınin resmi sitesinde yayınlanan demecinde kendisinin ve partisinin Dr.İlham Tohtı’nın tutuklanmasından derin endise duyduklarını, Müslüman Uygur Türkü kardeşlerinin maruz kaldığı hak ihlallerini yakından takip ettiklerini ve bu konuyu TBMM.de her fırsatta gündeme getirmeye çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca, Dış işleri bakanlığının tutuklanma olayına sessiz kalmasına anlam veremediklerini,hükümetin Filistin,Mısır,Suriye Vb. İslam toplumlarına karşı gösterdikleri ilgiyi Müslüman Uygur Türkü kardeşlerimizden esirgediklerini ve bu durumu proteston ettiklerini bildirdi.

AB.Dış ilişkiler Temsilcisi Kathrin Ashtın Çin yönetiminin BM.İnsan Hakları Komitesinde ifade ettiği vaatlerini yerine getirmesini beklediklerini,haksız olarak tutuklandığı ifade edilen Uygur İnsan hakları ve Demokrası hareketi Lideri Dr.Tohtı ve diğer Çinli Aktivistlerin derhal serbest bırakılmasını istedi. Temsilci .Ashton ayrıca Dr.Tohtı ve diğer tutuklanan aktıvistlerin ve ailelerinin güvenliklerinden Cidde olarak endişeli olduklarını de belirtti.

Çin’de rejim karşıtı muhalefeti temsil eden SENBOY sitesi’nin Dr.Tohti’nın serbest bırakılması için başlattığı imza kampanyasına 40’ten fazla ülkeden şimdiye kadar 1800 civarında imza toplandığını bildirdi.

Londra merkezli Uluslar arası Af örgütü Dr.Tohtı ile ilgili özel bir açıklama yayınlayarak kendisinin derhal serbest bırakılmasını,onun hapiste işkenceye maruz kalabileceğinden ciddi olarak endişe ettiklerini ifade etti.Çin yönetimine çağrıda bulunarak kendisine tutukluluğu süresince işkence edilmeyeceği ve kendisinin ve ailesinin rızası olmadan tıbbı müdahelede bulunmayacaklarına dair güvence istediklerini belirtti.

ABD.merkezli Tehdit Altındaki Alimleri Gözetleme Teşkilatı(Committe of Concerned Scientist)ve ounun bünyesindeki Koruyucu Alimler Komitesi Çin lideri Şi Cin Ping’e bir mektup yazarak Uygur Bilim insanı ve insan haklar aktivisti Dr.İlham Tohtı’nin serbest bırakılmasını talep etti.Açık mektupta, teşkilatlarının Dr.Tohtı’nın durumunu yakından izlemekte olduklarını,ona ve ailesine yapılan haksız izleme,gözetleme ve ölüm tehditlerini protesto ettiklerini bildirdi.

Uzmanlar, ABD.ve batı kamu oyunda Dr.İlham Tohtı olayı üst düzey mehfillerde gündeme getirilirken,Türkiye’de yeterli tepki ve destek verilmemesi anlamlı karşılanıyor.bulunuyor. Bu da Türkiye’deki güçlü Çin Lobisinin etkili olduğu şüphesini güçlendiriyor.

 

Etiketler:
Share
1207 Kez Görüntülendi.