logo

trugen jacn

ÇİN’İN ZALİMDEN KORKAN VE ONA EZİLEN ,MAZLUMU İSE EZEN KORKAK MİLLİ KARAKTERİ (13)

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin ulusunun tarihten beri güçlüden korkan,Zalime ezilen buna karşılık , güçsüzleri acımasızca ezen bir kadim bir milli karakteri sahiptir. Tarihte Çin ile Batı ülkeleriile Japonya ve günümüzde ise ABD.ile olan her sahadaki ilişkilerine baktığımızda bir milli karakternin açık olarak devam ettiğini görebiliyoruz. Diğer yandan ise,işgali altındaki Doğu Türkistan,Tibet ve Güney Moğolistan (Çin’in işgal ettiği Moğolistan toprakları)ve diğer Çinli olmayan Milletlere uyguladığı acımasız ve vahşet derecesindeki baskı,zulüm ve soykırım cinayetleri işlemekte olduğunu görmekteyiz.

1.Büyük Britanya ile Çin arasındaki ilk ilişkiler 18.yüzyılın sonlarında kurulmuştur. İngiltere Kralı 3. Gorge 1793 de 700 kişilik kalabalık bir diplomasi heyeti ve Ticaret Heyetini Çin’in başkenti Pekin’e yollayarak ilişkileri başlatmıştır. Bu yıllarda Çin tahtında oturan Mançur Hanedanlığına mensup Chianlung, onları isteksizce kabul etmek zorunda kaldı. Kral Chienlung İngiliz Kralının kendisine hediye olarak yolladığı yeni ve modern silahları sandıklarından çıkararak onları görmeye bile tenezzül etmedi. Aynı İngiltere 1840 yılındaki Afyon Savaşında Çin imparatorunun bakmaya bile tenezzül etmediği bu modern silahları kullanarak Çin Ordusunu bozguna uğratti.Savaş tazminatı olarak da Çin Limanalarını ile ağır ticaret anlaşmaları yapmaya zorladı. Çin bu kez İngiliz silahlarının gücünü gördü aynı silahları satın almak için İngiltere’ye başvurdu.

Bu girizgah ve örneklerden sonra günümüzde Çin’in bu milli karakteri değişti mi? Hak,hukuk adalet ve başka uluslara saygı gibi insanı kurallara riayet ediyor mu ? Bütün bunların cevabı elbette ki büyük bir HAYIR olacaktır.

Çin’in bu tarihi ve milli karakterini merak ediyorsanız videomuzu sonuna kadar izleyiniz.

Lütfen Kanalımıza üye olmayı unutmayınız. Katkılarınız için teşekkürler !

Share
370 Kez Görüntülendi.