logo

trugen jacn

ÇİN’İN NAZI KAMPI CEHENENEMİNDEN KURTULAN MİHRİGÜL BASIN TOPLANTISINDA KONUŞTU

Yaşadığı  Mısır’dan Doğu Türkistan’dan  ailesini ziyaret için 2015’te ülkesine giderken Urumçi Hava alanında Çin İşgal polislerince  üçüz çocukları ile birlikte tutuklanan ve 2018 yılına kadar Çin  Zindanları ile NAZİ Kamplarında baskı zulüm,dayak ve envaiçeşit Çin işkenceleri gören  29 yaşındaki Mihrigül Tursun Washington’daki Ulusal Basın Kulübünde konuştu. Tursun ÇKP Faşizminin fani dünyanın cehennemine çevirdiği ülkesini ve soykırım uygulamaları ile yok edilmek  istenen  milyorlarca Kardeşlerinin dramatik durumunu gündeme taşıdı.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

2015-2018 yılları arasında Çin’in Uygur bölgesinde  Çin zindan ve Toplama kamplarınıda gördükleri baskı,zulüm, dayak ve işkenceler gören  Uygur   Mihrigul Tursun,  26 Kasım 2018’de Washington’daki Ulusal Basın Kulubü’nde düzenlenen  bir  basın toplantısında(etkinlikte) konuştu. Çin’in Uygur azınlığının bir üyesi olan Tursun, Çin yetkililerinin elinde tutuklu kaldığı süreçte  gördükleri baskı, işkence ve tacizi ayrıntılarıyla anlattı. Ülkesinde  yaşayan  Müslüman  Türk azınlıklara mensup  yüz binlerce  soydaşının  elleri kelepçeli ve ayakları prangalı olarak ve sistematik baskı,zulüm ve işkencelere tabi tutulduklarını  dile getirdi. Bir çevirmen aracılığıyla,   ifade veren Tursun, Çin İşgal Polislerince  dövüldüğü,  vücuduna elektrik verilerek işkence edildiğini  ve bilinmeyen ilaçlar verilerek aylarca  gözaltında tutulduğunu  da söyledi.Kendisine yapılan baskı,dayak ve işkencelere dayanamadığı için Çinli İşgal yetkililere  kendisini  öldürmesi için yalvardığını  de ifade etti.  

Mihrigül Tursun ayrıca  26 Kasım 2018 Pazartesi günü Washington’daki Ulusal Basın Kulübünde, gazetecilere  ülkesindeki durum hakkında açıklamalarda bulunarak  ” Ülkem Doğu Türkistan’daki  acımasız ve vahşet derecesinde uygulanmakta olan baskı zulüm ve soykırım uygulamalarnin uluslar arası ıtopluma duyurulması için  farkındalık yaratılmasına yönelik büyük ve etkili bir   kampanya yürütülmesinin çok önemli olduğunu ” de bildirdi.

İnsan hakları grupları Çin’in  yönetimi altındaki Kuzeybatı bölgesindeki Çinli olmayan ve azınlık olarak tabir ettiği Müslüman Türk azınılkların etnik Çinlilerle “Etnik Birliktelik ” olarak adlandırdığı  bir kampanya yürütüyor ve bu uygulamayı teşvik ve gerçekleştirmek için  en az  2 milyon Uygur ve Kazak azınlığı “Eğitim Merkezi” adını verdikleri Toplama Kamplarında hapiste tutulduklarını   belirtiyorlar. 

Kendisi bir Uygur olan Mihrigül Tursun  3 yıldır  ülkesi Doğu Türkistan’da tutulduğu Toplama kampından Vatandaşı olduğu Mısır yönetiminin girişimleri  sonunda çocuklarıyla birlikte serbest bırakıldı ve daha sonra Kahire’ye gitmesine izin verildi. O Eylul 2018’den beri   ABD’de yaşıyor.

11月26日,在美国国家记者俱乐部一场关注新疆人权状况的新闻发布会上,29岁的维吾尔族女子米娜(中)回忆起自己在“教育转化”营中的经历,几度难掩悲伤情绪(美国之音萧雨拍摄)

 Kaynak :  Muhabir :  Maria Danilova / Associated Press / https://www.washingtonpost.com/politics/woman-tells-of-torture-beatings-in-chinese-detention camp/2018/11/26/ 

https://www.facebook.com/Oyghar/videos/10156838988613582/

Etiketler: » » » » » » »
Share
817 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ