logo

trugen jacn
05 Mart 2014
Genel

ÇİN’İN KUNMİNG OLAYINA AİT ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALARI ŞÜPHELERİ ARTTIRDI.

kunming-weqesi-qoralliq-saqchi.jpg

Hamit Göktürk

           1  Mart günü Çin Kunming şehri tren istasyonunda  başlayan ve  3 Mart öğle saatlerine kadar süren  saldırı olayı ile ilgili Çin yönetiminin  yaptığı  bir birini tutmayan ve çelişkili açıklamalar  Çin’den  ve diasporadan yöneltilen  bağımsız sosyal medya’nın ve  takipçilerinin olay hakkındaki şüphelerini arttırdı ve bağımsız  Çin toplumunun kafalarının karışmasına sebep oldu. Ayrıca, olay ile ilgili  açıklamalarda  söz konusu edilen bazı noktaların  izahı ve anlaşılması mümkün olmayan bazı  şüpheli kanatların oluşmasına yol açtı.

          Çin yönetimi olayın meydana geldiği ilk saatlerde faillerin siyah maskeli 10 kişilik terör gurubu tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti  ve faillerinin “Doğu Türkistanlı(Xinjiang’lı)Uygur Terör Gurubu” olduğunu ileri sürdü.

        Çin’in Yeni Tanglılar Tv.nun iddiasına göre,Çin Hükümeti Çin genelindeki bütün medya kuruluşlarını uyarmış ve bu olay hakkındaki  haberlerinde Resmi Açıklamalar ile paralellik içinde bütünlüğü sağlamalarını talep etmiştir.

       Bağımz ve doğru haber almaya hasret bağımsız Çin toplumu ülke içinde ve dışından yönetilen sosyal medya kuruluşlarının  verdiği bilgilere daha fazla inanmaya ve onları  daha fazla takip etmeye başlamıştır.Ancak.sosyal medyaya müdahele eden  resmi Çin Hackerleri bu tarafsız haber ve yorumlara    müdahele ederek yayından silmişlerdir.

          Yeni Tanglilar Tv.ve Hong Kong merkezli “Elma” gazetesinin açıklamalarına  göre,Kunming olayı ile ilgili kamu oyunda  hükümetin resmi açıklamaları ile yayın organlarında yer alan haber ve bilgiler hakkında kendilerine  “ gerçekdışı  haber  ve üretilmiş  bilgiler” olduğu   şüphesi ile sorular ve açıklamalar geldiği  belirtildi.

         Bağımsız  Çin kamu oyundan gelen şüpheli sorular   ve açıklamalar ana hatları ile şu  ana başlıklan  halinde toplanmış bulunuyor;

  1. Geçen  yılın 28 Ekim günü   Çin Komünist Partisi 18.Kurultay öncesi   Tien En Min meydanında “Uygur Teröristler”ce  bir saldırı gerçekeştirildiği ileri sürüldü. 12 Mart’ta başlayacak ÇKP. Danışma Konseyi toplantısı arefesinde Yine “Doğu Türkistanlı Uygur Terörist Gurup”ca Kunming’de aynı şekilde bir saldırı olayının gerçekleştirmesi tesadüfi midir ? Yoksa bu olay kasten ve bilinçli olarak  mi yaratıldı ?
  2. Çin yönetimi  3 Mart günü olayla ilgili dosyanın tamamlandığını açıkladı. Ancak olaya karışanların kimlikleri niçin bu açıklamalarda dile getirilmedi   ?
  3. Çin güvenlik güçleri resmi   ilk açıklamada olayı gerçekleştirenlerin sayısını  on kişi olarak bildirdi. Operasyonun tamamlanmasından sonraki  beyanatlarda ise,bu sayı 8’e indi ? Bu farklı rakamlar nasıl izah edilebilir ?
  4. Olayın   meydana geldiği ileri sürülen Kunming tren istasyonunda  yüzlerce vedeo kamera mevcut iken,Hükümet niçin şimdiye kadar bu saldırıya ait video görüntülerini yayınlamadı ?
  5. Bu  olay  sadece bıcak,satır ve benzeri kesici aletlerle gerçekleştirildi ?! Faillerin  bu aletleri Xinjiang’dan Yunnen eyaletine ve  Kunming’e  tren ,uçak ve diğer toplu taşıma araçları ile getirmeleri mümkün değil. Uygurların  bu kadar çok   miktardaki kesici aletleri Uygur kimliği ile Kuming’den satın almaları muhakkak ki şüphe uyandıracaktır.Yönetimin istihbarat birimleri niçir gerekli önlemleri almadı  ve şimdiye kadar bu konuda her hangi bir açıklama yapmıyor ?
  6. Bu olayda  Çinlilerin öldürülmelerinin ve benzer olayların temel  çıkış  sebebi nedir?
  7. Uygurlarca daha önceleri gerçekleştirildiği ileri sürülen  bu tür şiddet olaylarında , Yönetim organları,Komünist Partisi binaları  ve Polis merkezleri hedef alınırken,bu kez meydana gelen olayda  niçin sade Çinli vatandaşlar  rastgele hedef olarak seçildi. Bu durum,nasıl   açıklanabilir ?
  1. Çin yönetimi  olaylarla ilgili açıklamalarında  olayın sebeplerine hiç değinmemesi  ve sansasyonel bir şekilde  Müslüman Uygurları suçlaması ve olayın tam ve gerçek mahiyetini  es geçmesi  ve benzer propaganda oyunlarını  nasıl değerlendirmek gerekir ?

      Uzmanlar,  Kunming olayında bağımsız Çin kamu oyunun  olayların  sebepleri ve yönetimin olaylar hakkındaki çelişkili ve şüphe uyandıran açıklamalarına  gerçekçi,mantıklı ve  çok  yerinde ve  haklı sebeplerle  cevap  araması ,bunu  sosyal medyaya yansıtmasını çok önemli  bir gelişme olarak  kabul ediyorlar.Bağımsız Çin kamu oyunu temsil eden Çinli gençlerin  olayın sebepleri ve oluşumu konusunda daha doğru ve gerçekçi cevaplan vermesi dikkata değer bulunuyor.Son gelişmelerle  Uygur meselesinde Çin kamu oyunun çok daha bilinçlendiğinin   hakkaniyet  ve adalet duygusunun bir yansıması olarak algılanıyor.

Etiketler:
Share
1111 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER