logo

trugen jacn
27 Haziran 2014

ÇİN’İN HAPİSHANE’DE Dr. İLHAM TOHTİ’YI AÇ BIRAKARAK İŞKENCE YAPTIĞI ORTAYA ÇIKTI.

ilham-toxti-tohti-kamera.jpg

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

     15 Ocak’ta Pekin’den evinden 70.yaşındaki Annesi Nasiphan Hanım ile birlikte şiddet kullanılarak gözaltına alınan Pekin Merkezi Milletler Üniversitesi öğretim Üyesi, Uygur insan hakları Aktivisti ve Uygur Demokrasi ve İnsan Hakları Hareketi Lideri Dr.İlham Tohtı’nın tutuklandığı ilk 20 gün boyunca ayağındaki zincirler çıkarılmadığı, ve ayağına kelepçelenen ağır zincirlerle yaşamak zorunda bırakıldığı ortaya çıktı. Ayrıca Çin’de Uygurların gerçekleştirdikleri iddia edilen şiddet olayları bahane edilerek zaman zaman kendisine yemek verilmediği ve suretle aç bırakılarak işkence uygulandığı bildirildi.
Dr.Tohtı’nın tutuklanmasından 6 ay geçmiş olmasına rağmen, avukatı, ailesi veya yakınları ile görüşülmesine izin verilmemişti Ancak,geçen hafta kendisinin gizlice mahkeme edilerek ağır hapis cezasına çarptırıldığı haberinin basına yansıması ve bu haberlere uluslar arası toplumun ve özellikle insan hakları örgütlerinin sert tepki göstermesi üzerine 26 Haziran’da tutuklu bulunduğu Urumçi Tengritag bölgesi Emniyet Müdürlüğü Tutukevinde Avukatları ile görüşmesine izin verildiği belirtildi.
Dr.Tohtı ile görüşen avukatları Li Fang Ping ve Vang Pu kendisi ile bizzat görütüklerini,sağlık durumunun genellekle iyi göründüğünü belirterek,kendi ağzından bizzat dinleyerek edindikleri bilgileri ve haberleri sosyal medya aracılığı ile kamu oyuna duyurmuştu.
Avukatların verdiği bilgilere göre, Dr.Tohti’ye verilen yemeklerde domuz yağı kullandığından(kokusundan anladığını ifade ediyor.) şüphe ederek verilen yemekleri kabul etmemiş ve İslami yemek verilmesini talep etmiştir. Hapishane yönetimi kendisinin bu yöndeki talebini reddetmiştir. Dr. Tohtı bu durumu protesto etmek amacı ile 16-26 Ocak arasında 10 gün süre ile açlık grevi ilan ederek yemek yemeyi reddetmiştir.
Dr.Tohtı’nın 2. Açlık grevi ise,1 Mart Kunming saldırısından sonra gerçekleşmiştir. Tutukevi yönetimi l Mart’ta gerçekleşen Kunming saldırısı bahane edilerek kendisine su ve yemek vermeyi durdurmuştur. Onun ikinci kez açlık grevi ilan etmesine ayrıca, Tutukevinde kendisine nezaret eden etnik Çinli Polislerin tutum ve davranışları sebep olmuştur. Bu sefer Dr.Tohtı daha önce kendisine verilen sudan arttırarak muhafaza ettiği bir miktar su ile bu süre zarfında açlık ve susuzluktan korumaya çalıştığı belirtilmiştir.
Avukatlarının bildirdiklerine göre, Dr.Tohti kendisine yapılan bütün bu hsikolojik ve fiziki işkenceler ve toplamda 20 gün devam eden protesto amaçlı açlık grevi ayrıca,kötü hapishane şartları nedeniyle 16 Kg. zayıflamış ve vucutça bitkin bir duruma düşmüştür. Dr.Tohtı’nın psıkolojik durumunda her hangi bir olumsuzluk görmediklerini kaydeden Avukatlar kendisinin haksız yere tutuklandığına ve masum olduğuna olan inancını daha bir canlı olarak sürdüğünü de belirtmişlerdir.
Dr.Tohtı’nın tutuklanmasından sonra geçen 6 ay içinde, kendisi ile ilgili haber ve bilgilerin kamu oyuna yansıması uluslar arası toplum,insan hakları kuruluşları ve medyanın büyük ilgisine mazhar olmuştur. Amerika’nın Sesi(WOA) RFA. yayın kuruluşu ile BBC. ve UPİ (Birleşik Basın Ajansı) gibi dünya çapında faaliyet gösteren etkili ve önemli ajanslar Dr.Tohtı ile ilgili haberlere bültenlerinde yer vermiştir. Bu örgüt ve medya kuruluşları Dr.Tohtı ile ilgili daha fazla haber almak için onun Avukatlarına ulaşmaya çabalamışlar ancak,bu girişimlerinde başarısız olmuşlardır.

Tutuklu Doç.Dr.İlham Tohtı ile ilgili görüşlerini açıklayan Amerika- Uygur Derneği Başkan Yardımcısı ve Siyasi analizci Dr.İlşat Hasan şunları söylemiştir ; Dr.Tohtı Hapishane şartlarının zorluğu ve kendisine yapılan fiziki ve psikolojik baskı ve işkencelere rağmen, savunduğu fikirlerinden hiç taviz vermemiştir. Kişisel gururunu ve Halkının namus ve onurunu elinden geldiğince korumaya çalışmıştır. Bu durum “Doğu Türkistan ve Uygur davası için büyük bir kazanç ve Başarıdır.” İfadesini kullanmıştır.
Dr. İlşat Hasan ayrıca, gelmiş geçmiş bütün Çin yönetimlerinin tarihten beri işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan,Tibet,İç Moğolistan,Mançurya vebenzeri bölgelerdeki azınlık olarak tanımladığı etnik Çinli olmayan Milletlerin, din,dil,kültür ve medeniyetleri ile onurlarına,Milli gururlarına , örf ve adetlerine ve velhasıl bütün milli özelliklerine ve farklılıklarına hiçbir zaman saygı gösteremediğini de belirtmiştir.
Dr. ilşat Hasan Muhaceretteki Uygur Teşkilatlarına ve Uygur Toplumuna ve muhacirlerine de şu çağrıda bulunmuştur ; “Allah’a ve Onun Resulü’ne inanan, Kalbinde Vatan ve Millet sevgisi olan, ruhunda Müslüman Uygur gururu taşıyan bütün Uygurlar ve Türkler olarak Dr.Tohtı’yı bir saniye olsun unutmayalım. Onun Çin zindanlarındaki durumunu sürekli takip edelim ve izleyelim. Ona olan sevgimizi ve desteklerimizi hiçbir zaman esirgemeyelim. Onun bir an önce Hapisten kurtulup Hürriyetine kavuşması için dua edelim.”

Kaynaklar :

http://www.rfa.org/uyghur/qisqa_xewer/ilham-toxti-06262014164950.html

http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/kishilik-hoquq/ilham-toxti-06262014145040.html

Etiketler: » »
Share
1302 Kez Görüntülendi.