logo

trugen jacn
01 Ağustos 2015

ÇİN’İN GUANGZHO ŞEHRİ’NDEKİ KÜÇÜK AFRİKA VE BU ŞEHİRDEKİ UYGUR TÜRKLERİ

mehmet-emin-.-1

Mehmet Emin HAZRET

Çin’in Guangju şehrinde 500 bin yabancı ikamet etmektedir. Bunların 250 bin Afrikalı olup,200 binden fazlası siyahi Afrikalıdır.Bu siyahi Afrikalıların çoğunluğu Arap ve Fransız dili konuşanlardan oluşuyor.En çok payı Nijerya ve Somaliler almaktadır.

Hongkong’a yakın olan Guangdong eyaletining baş kenti Guangjudaki Afrikalıların sayısı 2003.tarihinde buyana her yılı ortalama %30-40 artmaktadır.Guangju şehrinin Sanvenli semptinden Şiao biylu caddesine kadar,Tiyan hebiy semptinden Fanyü semptine kadar olan geniş  sokak,caddelerden oluşan bölgeler siyahi Afrikaların mesken ettiği yerleşim bölgeleridir.Houng çiao diye bilinen köprü çevrisini merkez olarak görürsek yaklaşık 20 kilometre alan  Guangjudaki küçük Afrika’yı oluşturmaktadır.

1359951082450

Guvangju sokakları.

Guvangjudaki Afrika bölgesinde suç oranı çok yüksek, Uyuşturucu,Fil dışı,Aslan derisi kaçakçılığından tutun,tecavüz,cinsel saldırı,sahte pasaport,ikamet,sahte para … yapımı gibi suçlarla başa çıkmak için 30 binden fazla Çin polisi mesaisini Afrikalılara ayırmak zorunda kalmaktadır. Çin’de oturum izni alabilmek için Afrikalı erkekler Çinli kadınlarla para karşılığı  yapılan evlilikten doğan on binlerce siyahi çocuk,Çinli aniler tarafından ret edildiği veya çocuktan kurtulmak için organ mafyalarına sattığı için,Çin mahkemelerini savaş alanına çeviren Afrikalı babaların sayısı yıl geçtikçe çoğalmaktadır.

1341481190673_558

Guvangju,Yivu,Pekin gibi  bir çok  yerel yönetimler, asayiş bakımında çok sorunları getiren Afrikalıların sınırdan girmesi, oturum izni gibi işlemlere çeşitli kısıtlamalar getirmelerine karşın, Pekin,yerel hükümetlerin bu konuda daha sabırlı ve hoşgörülü olmasını istemektedir.  Afrika ülkelerinde büyük yatırımları olan ve Afrika’da 2 milyondan fazla Çin nüfusunu yerleştirmeye başaran Çin merkezi yönetimi, Afrikalılar, bilhassa siyah Afrikalılar için vize işlemlerini kolaylaştırıcı genelge hazırlamakta olduğunu,Afrikalı siyah öğrenciler için puan  kotası konulmayacağı,vize işlemlerinin daha kolayştırılacağı, daha fazla burs sağlanacağı konusunda açıklamalarda bolundu.

Afrikalıların Çin’de ikamet etmesi için bu hoş görülü davranış çok güzel bir örnektir. Ancak, Bu şehir ve çevresinde ekmek parasını kazanmaya çalışan,Çin vatandaşı kimliği taşıyan Uygur Türklerine karşı Çin devleti nasıl davranıyor?

Fakat temmuz ayı içinde Çin polislerince yapılan Uygur avlarına bakalım;

9 Temmuz Tayland’tan Çine getirilen aralarıında çoğu çoluk-çocuk bulunan 109 Uygur Çin TV kanallarında “terörist” olarak ila edildi.

cinden-uygurlara-guantanamo-uygulamasi

109 Uygur Tayland’tan uçakla Çine getirilirken.

150712111820_china_thailand_uighers_624x351_cctv

Başına çuval geçirilen Uygurlar uçaktan indirilirken. (Çin CTV)

13 Temmuz künü Çinin Şinyang şehrinde ticaret ile ekmeğini kazanmaya çalışan Uygur ailelere yapılan baskında 3 Uygur evinde infaz edilerek öldürüldü.28 yaşındaki ev hanımı Amangül  yaralı halda eli kelepçelinip 3 çocuğu ile ceza evine götürüldü.Çin medyası aynı gün Şinyang şehrinde Uygurlar kiralıyıp oturan 16 adrese yapılan baskında 16 Uygurun yakalanıp savcılığa teslim edildiği bildirildi.

201507132134china2

13.Temmuzda Şinyang sokaklarında vurulan Uygur gençlerin görüntüleri Çin sosyal medyasında.

20150713212843f25fc

 

Şinyang büyük şehir emniyet müdürlüğü tarafından 3 Uygurun ölü, bir Uygur bayanın yaralı halde 3 çocuğu ile ele geçirildiği konusundaki basın bildirisi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhur Başkan Recep Tayip Erdoğan’ın Çin ziyaretinden bir gün önce,yanı 27.temmuz günü  Vinjiu şehrinde 2 Uygurun vurularak öldürüldüğü ve iki Uygurun yakalandığı açıklandı.

Vinjiu tutkunları hakkında Çince haber vidiosu.

 

200 bin Afrikalının yaşadığı Guvangju’nu Uygurlar 1980.yılları ticaret merkezi yapmıştı.Hongkong’a sınır olan Shanto sebest bölgeden kumaş,saat ve elektronik aletleri Guvangju’ya getiren Uygurlar,tüm Çinlilere buradan toptan mal dağıtıyordu.Guvangjuda ilk toptan satış merkezleri,restoran,otel… açanlar Uygurlar idi.Guvangjuda ilk motosiklet,araba satın alarak ticari beceri ile Çinlileri kıskandıran yine Uygurlar idi.

Birkaç yıl içinde ticareti öğrenen Çinliler,her çeşit yollarla Uygurların iş yapmasını engellediler,mallarına el koydu.Guvangjuda bir kaç Uygur iş adamı  suikast ile öldürdü.Böylece Uygurlar Guvangju’nu terk etmeye mecbur kaldı.

2005.Tarihinden sonra Kırsal kesimdeki binlerce Uygur gençleri Çinin bu bölgesindeki fabrikalarda köle işçi olarak çalışması için getirdiler.Şu meşhur “5 temmuz 2009 Urumç olayı” dediğimiz kanlı olayın Bu bölge ile direk ilişkisi vardır.

26.Haziran 2009.tarihinde Guvanhjunun 100 kilometre küzeyinde olan Shav guven oyuncak fazrikasına  getirildiğine henüz bir hafta olan bine yakın Uygur işçiye Çinliler sopalarla saldırdı ve ilk iki saatta 2 Uygur genç öldü yüzlerce yaralının akan kanları sokakları kana boyadı

26.Haziran 2009.gecisi 5000 Çinli tarafından dövülen Uygur işçilerin vido görüntüleri.

29.Temmuz iki cenaze Kaşgar havaalanına uçakla getirildi.oradan memleketi Tokkazak beldesi Zemin köyü 16.mahalleye gece getirerek cenazenin birini ailesine verdi.diğer Haşımcan Emet sahipsiz yetim olduğu için cenaze namazı kıldırmadan polislerce mezarlığa gömdüler ve Çinde içkiden zehirlenip öldü,dendi.

Durumu öğrenen Doğu Türkistan toplumu galeyana geldi.5.temmuz 2009.Ueumçide Üniversite öğrencileri yürüyüş yaptı.Çin polisleri öğrencileri  yaylım ateşe tuttular.Şehir ahalisi sokaklara döküldü ve etnik çatışma sonucu binlerce ölü…

Çin verilerine göre Doğu Türkistan’da 10 milyon göçmen Çinli yaşıyor.Doğu Türkistan’da son 50 yıl içinde milyon nüfuslu onlarca Uygursuz şehirler  meydana geldi.Ancak,Çinin herhangi bir şehirde Uygurların bir mahalle,bir sokak kurup,kendi kültürü ile Çin şehirlerinde yaşamasına izin verilmedi.

Afrikalılara Çin’de yapılan hoş görülü davranışın binde biri Çin vatandaşları sayılan Uygur toplumu için gösterilmemektedir.

Çin’de Uygurlara zulüm yok,diyenler,benim bu yazımın izini sürsünler.Mutlaka gerçeklere ulaşacaklardır.

Kaynak:

1.在华非洲人问题持续堪忧
2.非洲中国人群体“软肋”导致负面印象
3.一百万中国人在非洲摸爬滚打
4.广州一地的非洲人可能多达20万,负面舆论充斥
5.沈阳警方打死3维吾尔族
 6.浙江公布查获新疆维族持违禁品
7.2009 广东韶关杀维吾尔人事件
8.广东韶关玩具厂的维吾尔暴乱根源/草虾
9.旭日国际集团韶关分厂发生暴乱:汉维冲突,死伤20余人
10.韶关旭日6.25事件:死伤严重
Etiketler: » » » » » » »
Share
1949 Kez Görüntülendi.